Leyla Agirî Kamışlo’da anıldı

Geçtiğimiz Haziran ayında Medya Savunma Alanlarında hava saldırısı sonucu şehit düşen KJK Yürütme Konseyi Üyesi Leyla Agirî (Filiz Aslan),Qamişlo’da anıldı.

Geçtiğimiz Haziran ayında Türk devleti tarafından Medya Savunma Alanlarına yönelik yapılan hava saldırılarında şehit düşen KJK Yürütme Konseyi Üyesi Leyla Agirî (Filiz Aslan), Kongreya Star tarafından Qamişlo’da bulunan Kültür ve Sanat Merkezi’nde anıldı. Kongreya Star üyelerinin yanı sıra onlarca kişi anmaya katıldı.

Saygı duruşu ile başlayan anma töreninde Kongreya Star Yöneticisi Remziya Mihemed, konuşma yaptı. Leyla Agirî ve tüm özgürlük şehitlerini anarak konuşmasına başlayan Remziya, Türk devletinin mücadeleci kadından korktuğu için saldırılarda bulunduğunu ifade etti. Kadınların faşist Türk devletine karşı direnmeye devam edeceğini vurgulayan Remziya, “Bizim öncülerimiz Leyla, Hevrîn, Zilan , Zehra, Hebun, Sakine, Beritan, Avesta, Agiri, Amara ve Aqide Ana’dır. Bu öncülerimizden aldığımız mirası muhakkak başarıya ulaştıracağız” dedi.

Leyla Agirî’nin hayat hikayesinden bahseden Remziya, “Leyla, 1973 yılında Wan’ın Qelqelî ilçesinde doğdu. Liseyi bitirdikten sonra 1993 yılında özgürlük mücadelesi saflarında yerini aldı. Gerilla olduğunda Leyla Qasim’in adını alan Leyla, özgürlük aşkıyla onun yolunda yürümeye başladı. Önderlikle tanıştıktan sonra iradesi daha da güçlenen Leyla, kadın mücadelesinin sembollerinden biri olmaya başladı” şeklinde konuştu.

Şehit Aileleri Meclisi adına söz alan Şemsixan Gulo, şehitlerin kanının yerde kalmayacağını ve sonuna kadar onların izinde mücadele edeceklerinin altını çizdi.

Yapılan konuşmaların ardından Leyla Agirî’nin hayatını konu alan belgesel gösterimi yapıldı.

Anma töreni sloganlarla son buldu…

/ANHA/