Leyla Agirî ve Dozdar Hamo, Paris’te anıldı

Bugün Fransa’nın başkenti Paris’teki Ahmet Kaya Kürt Toplum Merkezi’nde Haziran 2020’de faşist Türk devletinin düzenlediği hava saldırısı sonucu şehit düşen KJK Yürütme Konseyi üyesi Leyla Agirî (Filiz Aslan) ve 2019 yılı Kasım ayında Medya Savunma Alanların da şehit düşen PKK’nin komutanı ve öncü militan kadrosu Dozdar Hamo (Abdulrahman Hamo) anıldı.

Anmaya, Paris’te yaşayan çok sayıda Kürdistanlı katıldı. Şehitler anısında saygı duruşu ile başlayan anmada Şehitler Komitesi adına Hayri Uludağ bir konuşma yaptı. Uludağ, “Devrim şehitlerine olan bağlılığımızı ancak onların mücadelesini büyütmekle sağlayabiliriz” dedi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın “PKK şehitler partisidir” sözlerini hatırlatan Uludağ, “Onun için yıllardır PKK, halkı için direniyor ve direnmeye devam ediyor” diye konuştu.

Avrupa Kürt Kadın Hareketi adına konuşan Nupel Munzur ise şunları söyledi: “Yaklaşık 40 yıldır devam eden bu haklı mücadele şehitlerimizin sayesindedir. Şehitlerimizin verdiği mücadeleyi görerek, üstümüze düşen sorumluluğu yerine getirdiğimiz takdirde zafer bizim olacaktır.”

Şehit Leyla Agirî’nin, 27 yıl boyunca bu mücadelede yer aldığını ve büyük bir emek sahibi olduğunu, özgür kadın çizgisinin öncülerinden biri olduğunu belirten Munzur, ayrıca mücadeleci kişiliği ile ön saflarda bulunduğunu belirtti.

Anma, Leyla Agirî’nin hayatını ve mücadele yaşamına ilişkin sinevizyon gösterimi ve müzik dinletisi ile sona erdi.

/ANF/