Leyla Agirî ve Dozdar Hamo, Zürih’te anıldı

Türk devletinin düzenlediği hava saldırılarında şehit olan KJK Yürütme Konseyi üyesi Leyla Agirî ile PKK komutanlarından Dozdar Hamo, İsviçre’nin Zürih kentinde anıldı.

Türk devletinin 2020 Haziran ayında Medya Savunma Alanları’na düzenlediği hava saldırısında şehit olan KJK Yürütme Konseyi (YK) üyesi Leyla Agirî (Filiz Aslan) ile 2019 yılı Kasım ayında Medya Savunma Alanlarına düzenlediği hava saldırısında şehit düşen PKK komutanlarından, öncü militan kadrosu Abdulrahman Hamo (Dozdar Hamo) İsviçre’nin Zürih kentinde anıldı.

İsviçre Kürt Kadın Hareketi (YJK -S) ve İsviçre Şehit Aileleri Komitesi’nin organize ettiği anma Kürt Toplum Merkezi’nde (CDK) düzenlendi.

Açılış konuşması ardından Leyla Agirî ve Dozdar Hamo şahsında özgürlük mücadelesi şehitleri anısına saygı duruşunda bulunuldu.

Anmada bir konuşma yapan PYD Avrupa temsilcisi Zozan Derik, Leyla Agirî’nin mücadele yaşamına dikkat çekerek, “Leyla Agirî bugün Sakine Cansızlarla beraber yol alarak kadın mücadelesinin öncülerinden olmuştur. Bizler bugün Sakinelerin, Leylaların o mücadeleci yanlarını sahiplenebilirsek eğer onların verdikleri mücadelelerini mutlaka zafere taşırız” dedi.

‘Bu zulüm son bulacak’

Türk devletinin Kürdistan’a yönelik işgal ve katliam saldırılarına değinen Derik “Bu süreçte arkadaşlarımız Türk devletinin hava saldırılarında şehit düşmüştür. Türk devletinin istihbaratı karşısında bizim mücadelemiz daha güçlüdür. Neçirvan Barzani ile Türk devleti bugün bir araya gelerek PKK’nin gücünü azaltmaya yönelmiştir. Bizler onurlu bir barış taleplerimizi her dile getirdikçe Türk devleti bize saldırmaya devam etmektedir. Kürt halkının onurlu mücadelesi karşısında bu halka reva görülen zulüm son bulacaktır. Herkes bilsin ki Kürt halkının iradesini hiçbir güç kıramayacaktır. Mutlak biz kazanacağız.”

Derik’in konuşması sonrası Leyla Agirî ve Dozdar Hamo’nun yaşamları YJK-S aktivisti tarafından bir sunumla aktarıldı.

Anma Leyla Agirî’nin Özgürlük ve Kadın Mücadelesinde ki yaşamına dair kesitlerin yer aldığı sinevizyon gösteriminin ardından “Şehid namırın sloganlarıyla sona erdi.

/ANF/