Leyla Şaylemez Mersin’de anıldı: Kadınlar geri adım atmayacak

 Mersin’de Leyla Şaylemez için yapılan anmada konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, kadınların saldırılar karşısında geri adım atmayacağını vurguladı.
Fransa’nın başkenti Paris’te 9 Ocak 2013 tarihinde Sakine Cansız ve Fidan Doğan ile birlikte katledilen Leyla Şaylemez, ölüm yıl dönümünde Mersin’deki mezarı başında anıldı. Güneykent Mezarlığı’nda yapılan anmaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, HDP milletvekilleri, Şaylemez’in babası Cumali Şaylemez ile çok sayıda kişi katıldı. Saygı duruşunun ardından başlayan anmada, sık sık “jin, jiyan, azadî” ve “Şehîd namirin” sloganları atıldı. Anmaya katılan kadınlar, Şaylemez’in mezarına karanfil bıraktı.
‘KATLİAMLARIN ARKASINDA AKP VAR’
Katliamın üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen katliamın arkasındaki güçlerin açığa çıkarılmadığına dikkati çeken HDP’li Başaran, “Tüm bunların arkasında AKP iktidarının olduğunu biliyoruz. Katliamların hiçbiri tesadüf değildir. Erkek egemen iktidarlar, rejimlerini kurumlaştırmak isteyenler, savaş iktidarları ilk olarak kadını hedef aldılar. İlk kadın bedeni üzerinden savaşı büyütmeyi ve örgütlemeyi istiyorlar. Paris’teki kadın arkadaşımızı ve Silopi’deki 3 kadın arkadaşımızı katledenlerin arkasındaki güç aynıdır. Aynı güçler 3 kadın arkadaşımızı katletti. Bugüne geldiğimiz de Süleymaniye’de Nagihan Akarsel, Kuzey ve Doğu Suriye’de Hevrin Xelef, son olarak Paris’te Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’nde 3 arkadaşımız katledildi” diye konuştu.
10 yıl önce yaşanan katliamın faillerinin açığa çıkarılması halinde bugün aynı kentte farklı bir katliamın yaşanmayacağını ifade eden Başaran, katliam ve saldırıların kadın mücadelesine geri adım atmayacağını vurguladı. Başaran, “Kürtler ve kadınlar söz konusu olduğunda dünyanın neresinde katledilirse aynı senaryo devreye giriyor” dedi.

 

/MA/