Medine Tok: Mahmur kampında iğneyle Şahmeran tablosu çiziyor

Mahmur Mülteci Kampı’nda yaşayan genç ressam ve tasarımcı Medine Tok, annesinden esinlenip yaratıcılığını kullanarak, iğneyle Şahmeran tablosu çiziyor.

Kürt kültüründe yer alan özellikle de Botan Bölgesi’ndeki kadınların el emeğiyle iğneyle yaptığı çanta, çorap ve takı sanatı günümüze kadar taşınıyor. Kadınlar iğne yardımıyla resimler de çiziyor.  İğneyle resim yapan kadınlardan biri de Mahmur Mülteci Kampı’nda yaşayan genç kadın tasarımcı Medine Tok. Resimleri ile sergilerde yerini alan Medine Tok, aynı zamanda Mahmur’da ilk kez iğne ile resim yapan kadınlardan biri olarak anılıyor.

“Annemden ilham aldım”

Resim yapmayı öğrendiğinde bu yeteneğini geliştirerek, daha yaratıcı sanatsal ürünler ortaya çıkarmayı istediğini belirten Medine Tok, 2019 yılında tasarımcı olarak çalışmaya başladığını dile getirdi ve şöyle devam etti:

“Önce kara kalemle çizim yapıyordum, sonra resim yapmayı öğrendim ve birçok resim yaptım. Resimlerim sergilerde gösterildi. Zamanla farklı ve ilginç bir şey yapmak istedim, bu yüzden araştırmaya başladım ve bir arkadaşımın evde iğne ile küçük bir resim yaptığını görünce, annemin iğne ile yaptığı el işleri aklıma geldi. Annemden ilham alarak, iğne ile resim yapmaya karar verdim.”

“Şah Meran hikayesine hayran kalmıştım”

Medine Tok, çocukken Şahmeran hikayesini çok dinlediğini ve bu hikayeye hayran kaldığını söyleyerek, “Resimlerimi iğneyle yapmak istediğimde ilk etapta biraz tereddütlerim oldu, yapıp yapamayacağımı merak ediyordum ama bence bir insan bir şeyi tüm kalbiyle yapmak isterse başarılı olabilir. Çocukken Kürt kültürüne ait Şahmeran hikayesini çok dinlediğim için bu hikaye dikkatimi  çekmişti. Bu yüzden iğneyle Şah Meran tablosunu yapmak istedim. Önce ana hatlarını siyah kalemle çizdim, ardından tabloyu yapmaya başladım. Resmimde  7-8 farklı renk kullandım. Bu renkleri  göze hoş göründüğü için seçtim. 20 gün içinde de bu tabloyu bitirdim” şeklinde konuştu.

Gençlere sesleniyor: Hayallerinizi gerçekleştirin

Tüm gençlerin hayallerinin peşinden koşması gerektiğini vurgulayan Medine Tok, “Tüm gençlere çağrımdır, gerçekleştirmek istedikleri hayallerini gerçekleştirsinler. Ben istedim ve hayalimi gerçekleştirdim. Onlar da isterse başarılı olurlar “dedi.

https://jinhaagency.com/tr/kultur-sanat/Igneyle-ilmik-ilmik-islenen-Sahmeran-tablolari-33588