Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği: Cezaevinde 9 kadın gazeteci var

MKG’nin “2024 Ocak Ayı Kadın Gazetecilere Dönük Hak İhlalleri Raporu”na göre; 9 kadın gazeteci cezaevinde ve 18 gazetecinin yargılamasına devam edildi.

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği (MKG), ‘2024 Ocak Ayı Kadın Gazetecilere Dönük Hak İhlalleri Raporu’nu yayımladı.

Raporda, Türk devletinin 2024 yılında kadın gazetecilere yönelik pek çok şiddet olayına başvurduğu belirtildi. 2024 yılının ilk ayında kadın gazetecilerin haklarının gasp edildiği ve mesleklerini yapmalarının engellendiğinin belirtildiği raporda, “Kadın gazetecilerin yargılandığı davalar bu ay da devam etti. Birçok kadın gazeteci gibi Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu da yargılanıyor ve 18 Ocak’ta görülen ikinci duruşmasında da tahliye edilmedi. Gazetecilik faaliyetlerinin suç sayıldığı bu ülkede haksızlığa boyun eğmeyen kadın gazetecilerin mücadelesi de devam ediyor” denildi.

Ülkede 9 kadın gazetecinin mesleklerini icra etmek istedikleri için tutuklandığının hatırlatıldığı raporda, “Dışarıda haber takibi yapan kadın gazeteciler ise her türlü tehdide maruz kalıyor. Bu tehditlere bir örnek verecek olursak, gazeteci Medine Mamedoğlu’na yaptığı haberler nedeniyle dijital medya hesabı üzerinden tehdit ve hakaret içeren mesajlar gönderildi. Hiç kimse gazetecilerin haber yapma, gerçeği açığa çıkarma ve kamuoyunu bilgilendirme hakkını tehdit, baskı ve tutuklamalar ile gasp edemez. Gazetecilere ve gazeteciliğe yönelik bu saldırıların son bulması için dayanışmanın ve birliktelik ruhunun öne çıkması elzemdir. Çünkü gazetecilik suç değildir” diye belirtildi.

Raporda şu ifadelere de yer verildi: “Gazetecilerin yargı kıskacına alındığı Ocak ayında ‘ifade özgürlüğüne’ dair açılan 18 davanın duruşması görüldü. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde gazeteciler haklarında açılan davalar nedeniyle mahkemelerde gazeteciliği savunmak zorunda bırakıldı. 1 gazeteciye 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi, 1 gazeteci gözaltına alındı, 1 gazeteciye dava açıldı. 1 gazeteci tehdit edildi. İşten çıkarılmaya karşı greve giden ve eylemleri devam eden 6 kadın gazeteci, ifade için emniyete çağrıldı. 24 haber ve 219 sosyal medya içeriğine erişim engeli getirildi. Yine ülkede yayımlanan Kürtçe gazete Xwebûn’un internet sitesine erişim engeli getirildi.”

OCAK BİLANÇOSU

Raporda yer alan hak ihlalleri şöyle sıralandı:

*Gözaltına Alınan Gazeteciler: 1
*Tehdit Edilen Gazeteciler: 1
*Cezaevlerinde Gazetecilere Yönelik İhlaller: 1
*Hakkında Dava Açılan Gazeteciler: 1
*Cezalandırılan Gazeteciler: 1- Hapis Cezası: 1 yıl 8 ay
*Yargılaması Devam Eden Gazeteciler Dosya Sayısı: 18
*Tutuklu Kadın Gazeteci Sayısı: 9
*Erişim Engeli Getirilen İnternet Sitesi: 1
*Erişim Engeli Getirilen Haberler: 24
*Erişim Engeli Getirilen Sosyal Medya İçeriği: 219

TUTSAK KADIN GAZETECİLER  

Derya Ren – JINNEWS Muhabiri
Dicle Müftüoğlu – Dicle Fırat Gazeteciler Derneği Eşbaşkanı
Dilan Oynaş – Azadiya Welat gazetesi çalışanı
Elif Ersoy – Yürüyüş Dergisi Yazı İşleri Sorumlusu
Hatice Duman – Atılım Gazetesi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü
Özden Kınık – TRT çalışanı
Özlem Seyhan – Gazeteci
Tülay Canpolat – Sabah Gazetesi Ankara Muhabiri
Bircan Yıldırım – BircanTVHaber’in yayın yönetmeni

Ocak ayında hapishaneden tahliye olan gazeteciler: Nazlı Ilıcak, Sibel Mustafaoğlu.”

 

/ANF/