MKG’den Mayıs raporu: 24 kadın gazeteci yargılandı

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği’nin Mayıs ayı raporuna göre; 24 gazeteci hakkında 17 dava devam ederken, 1 Mayıs itibariyle 8 gazeteci tutuklu.

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği (MKG), Mayıs ayı “Kadın Gazetecilere Yönelik Hak İhlalleri Raporu”nu açıkladı. Raporun değerlendirme kısmında özellikle kadın gazetecilerin maruz kaldığı ihlallerin, toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesi açısından da büyük bir gerilemeye işaret ettiğine vurgu yapıldı. 

 “Gazetecilerin maruz kaldığı bu baskılar, sadece onların bireysel haklarını ihlal etmekle kalmayıp, aynı zamanda halkın doğru ve tarafsız bilgi alma hakkını da ciddi şekilde zedelemektedir” ifadelerine yer verilen raporda, gazetecilerin güvenliğini sağlamak ve ifade özgürlüğünü korumak için acil önlemler alınması gerektiğine vurgu yapıldı. 

 8 GAZETECİ TUTUKLU

 Mayıs ayında gazetecilere yönelik ihlaller şu şekilde: “2 gazeteci saldırıya uğradı, 3 gazeteci gözaltına alındı, bir gazeteci tutuklandı. 4 gazetecinin haber takibi engellendi. 2 gazeteci cezaevinde hak ihlaline uğradı. 1 gazeteci hakkında soruşturma açıldı. 4 gazeteci 9 yıl 6 ay 17 gün hapis cezası aldı. 24 gazeteci hakkında 17 dava devam ediyor. 1 Mayıs itibariyle 8 gazeteci tutuklu.” 

 

/MA/