Neçesen..?

Merhaba canım,

Neçesen diye seslenir bizde insan sevdiğine. Bizim Van’da da nasılsın demezler, neçesen derler. 

Söyle şimdi bana söyle sen; Neçesen? Yağçısan..?

Umarım iyisin. Sana uzun süredir yazmayı düşünüyordum. Ya ben kendimi tam örgütleyemedim ya da oraya ulaştırma imkanlarını iyi değerlendiremedim. Artık bir sebepten kaynaklı erteledim. 

Ama şimdi Afrin yolu üzeri yazıyorum. İki gün sonra gideceğiz. Şu an Z…da yanımda ve yakında oralara gelecek. Onunla göndereyim dedim. Seni ne denli sevdiğimi, özlediğimi anlatmama gerek var mı? 

Gerek yok değil mi çünkü sen zaten biliyorsun seni ne kadar sevdiğimi, sen tüm zamanlarımın yakın dostu, cadısı olarak hep benimlesin. Hep özlemimde, aklımdasın. Dostça sevginin güzelliğini nerede olsam özlerim, ararım. Seninle sınanmış kadim bir dostluğumuz oldu. 

Hiçbir rüzgarın, depremin yerinden oynatmaya gücünün yetmediği,  harcı sevgi ve bilinçle örülü bir dostluğun sahibi olduk.

 Güzel, acı, zor zamanlarımın dostu, hevali, cadısı Ş… bütün bunlar senin bildiğin, farkında olduğun şeylerdir.  

Öncelikle şunu bilmeni isterim seni, yoldaşları ve oraları çok özledim. Özlemin başladığı yerdeyim ve sanki hep orda kalacağım. Hepimiz açısından yoğun geçen bir yıl oldu. Acıları da bol oldu. Yüreğimizin en güzel kadınları ile ayrılmak bir başka kanattı bizleri…bir yanımız öksüz, yetim misali. Bir yanımız hep sonbahar…acının her çeşidini yaşayan bizler açısından bu acıların da bir anlaşılır tarafı vardır ancak katlanılır kılmak bambaşka bir şeydir. 

Her birinin acısı dirhem dirhem öldürürken yaşama yeniden daha güçlü tutunmanın gerekçeleri de çoktur. Diyalektik düşüncede, duyguda bizimle… ahmet kaya’nın dediği gibi; “ yaprak döker bir yanımız, bir yanımız bahar bahçe…’’

—-

Mektuba böyle başlamıştım ama tamamlayamadım…