Nobel ödülü Jelinek ve müzisyen Wecker’den Kürt festivaline katılım çağrısı

Avusturyalı Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Elfriede Jelinek ve müzisyen Konstantin Wecker, 9 Eylül’de Frankfurt’ta düzenlenecek Kürt Kültür Festivali için bir çağrıda bulundu.

Avusturyalı Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Elfriede Jelinek ve Münihli müzisyen Konstantin Wecker, Almanya’nın Frankfurt kentinde 9 Eylül günü düzenlenecek Kürt Kültür Festivali’ne katılım çağrısı yaptı.

Festivalin elçileri de olan Jelinek ve Wecker’in yaptığı Kürtçe, Almanca ve Türkçe çağrıya Alman basını da yer verdi.

HAREKETE GEÇEBİLMEK İÇİN ANLAMALIYIZ

9 Eylül’de Frankfurt am Main’da düzenlenecek olan Uluslararası Kürt Kültür Festivali ile dayanışma amacıyla yapılan çağrıda şu ifadeler dikkat çekti:

“Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü ve uluslararası hukuku ihlal eden saldırı savaşı neredeyse 20 aydır sürüyor. İnsanlar her gün öldürülüyor ve sakat bırakılıyor. NATO devleti Türkiye’nin Kürdistan’da ve Suriye’nin kuzeyindeki Rojava’nın özerk bölgelerinde yaşayan halka karşı yürüttüğü savaş, ya da Suudi Arabistan’ın Yemen’de yürüttüğü savaş gibi, tüm emperyal savaşlarda olduğu gibi, NATO’nun 1999’da Yugoslavya Cumhuriyeti’ne, 2001’de Afganistan’a ya da 2003’te ABD öncülüğündeki “gönüllüler koalisyonunun” Irak’a karşı yürüttüğü savaş gibi.

Ukrayna’ya karşı yürütülen savaşın erken sona ermesi ihtimali zayıftır; savaş bir “yıpratma savaşı” haline gelmiştir. Kazanılamayacak, ancak dünya tarihinde sık sık olduğu gibi çok geç sona erecek. Harekete geçebilmek için anlamalıyız.

Bu emperyal savaşlara derhal son verilmelidir: Ukrayna’da halka karşı yürütülen savaşın yanı sıra Türkiye’de, Kuzey Suriye’de ve İran’da Kürtlere karşı yürütülen savaş. Dünya genelinde insanların gücü yettiği sürece daha büyük savaşların tehdidi de önlenmelidir.”

BİRLİKTE MÜCADELE ETMEK

Bir çok yazardan alıntılar da yapan Jelinek ve Wecker, “Dünyamızdaki tüm insanlar için daha iyi bir yaşam mümkün – bunu hayal etmek, bunun hakkında yazmak, şarkı söylemek, bunda ısrar etmek ve bunun için birlikte mücadele etmek, hepimizin bireysel olarak ve birlikte yapmak istediği şey bu: Bugün burada, Frankfurt’taki Kürt Kültür Festivali’nde ve dünyanın her yerinde ve her gün” diye yazdı.

Aydınlar şöyle devam etti: “Zorbalıktan arınmış, savaşların, faşizmin, ırkçılığın, ataerkilliğin, insanların ve doğanın yıkıcı sömürüsünün olmadığı bir dünya hayal etmekten asla vazgeçmeyeceğiz. İranlı Kürt kadın Jina Emini’nin öldürülmesinin ardından İran’da yaşanan ayaklanma, dünya çapında küresel bir feminist perspektif için umut doğurdu: Jin, Jiyan, Azadi – Frauen, Leben, Freiheit – Women, Life, Freedom! Bu vizyoner duruş, toplumsal cinsiyet adaleti için Kürt feminist hareketinde uzun bir geçmişe sahiptir.

Bu dünyanın savaş beyleri ve politikacıları ne hayallerimizi yasaklayabilir ne de onları gerçeğe dönüştürme girişimlerimizi kalıcı olarak engelleyebilirler. Ne Ankara’da, ne Tahran’da, ne Moskova, Washington, Pekin ya da Berlin’de.”

ALMAN HÜKÜMETİNİN KATİL VE IRKÇI ERDOĞAN’I DESTEKLEMESİ KABUL EDİLEMEZ

“Öte yandan, Alman hükümetinin, Alman silah tekellerinin hâlâ katil ve ırkçı Erdoğan rejimini desteklemesi kabul edilemez: İktidardaki politikacılar kendilerini uluslararası hukuku ihlal eden işgalci bir savaşın suç ortağı haline getiriyorlar. Türk NATO ordusu, 2018 yılında Suriye’nin kuzeyindeki Efrîn kantonunun yasadışı işgalini Alman silahları ve Alman tanklarıyla yürütüyor ve buradaki Kürt ve Êzidî nüfusun sınır dışı edilmesi gibi faaliyetlerle savaş suçu işliyor.

ALMAN DIŞ POLİTİKASI, YALANCI VE İKİYÜZLÜ

Alman İçişleri Bakanı Nancy Faeser’nın 2023 yılında Ankara’da Türk mevkidaşı ile tokalaşması ahlaksızlığın göstergesidir: Alman (dış) politikasının hiçbir yanı feminist değildir, yalancı ve ikiyüzlüdür. Türk Erdoğan rejiminin Suriye’nin kuzeyindeki Rojava halkına ve Kuzey Irak’taki Güney Kürdistan halkına yönelik işgal savaşı uluslararası hukuka aykırıdır ve bir insanlık suçudur. Bu derhal durdurulması gerekiyor. Ancak Alman hükümeti sessiz kalıyor ve böylece NATO ortağı Türkiye ile mültecilere karşı kirli anlaşmasını bir kez daha yeniliyor. Bu anlaşma pek çok insan için ölümcüldür. İnsanlar Akdeniz’de, Avrupa anakarasının dış sınırlarında ve “Müttefikler”in işkence odalarında ölüyorlar.

ROJAVA ÜTOPYASI

Rojava ve Kurdistan hepimizi ilgilendiriyor: Rojava halkının artık küresel dayanışmamıza ihtiyacı var. Ve bizlerin de Rojava ütopyasına ihtiyacı var: Ataerkil otokratların, şiddetin ve savaşların olduğu bir bölgede halk meclislerine dayalı demokratik, feminist, ekolojik ve sosyal adil, farklı etnik gruplar farklı inançlardan oluşan bir toplum projesidir. Rojava’daki özyönetim projesi yıllardır bölgedeki birçok insan için nefrete ve yıkıma karşı barış ve ırkçılık karşıtı dayanışma için tek umut ışığı oldu.

ARTIK SAVAŞLARI DURDURALIM!

Bu yüzden dünya çapında insanların Rojava için ve savaşlara karşı harekete geçmesini ve sokaklara çıkmasını diliyoruz: Tüm silah sevkiyatını durdurmak için dünya çapında bir sivil itaatsizlik dalgasına ihtiyacımız var! Savaştan, açlıktan, sefaletten ve yıkımdan kaçmak zorunda kalan herkese yönelik ölümcül AB-Türkiye anlaşmasının artık durdurulması gerekiyor. Bu, bu yılın haziran ayında sığınma hakkının kaldırılmasının ve AB’nin mültecilere karşı politikasının başlangıcıydı. Söz konusu olan insan ve insanlıktır! Artık savaşları durduralım!”

BAŞARILI OLAMAYACAKLAR

Jelinek ve Wecker, Ukrayna savaşına da dikkat çektikten sonra şunları ekledi:

“Bir başka savaş suçunu daha anlatmak istiyoruz: Kurdistan dağlarında NATO üyesi Türkiye’nin subay ve askerlerinin işlediği bir katliamı. Şu ana kadar failler adalet önüne çıkarılmadı, birkaç hafta sonra bu olayın 25. yıl dönümü olacak. Pek çok örnekten biri: Münih’ten Andrea Wolf / Ronahi, Kürt müzisyen Hozan Hogir ve en az bir kişi daha 23 Ekim 1998’de Kürt bölgesi Wan dağlarında Türk ordusunun subay ve askerleri tarafından silahsız bir halde esir alındılar. Tutuklandıktan sonra işkence gördüler ve öldürüldüler. Ancak 15 yıl sonra, Eylül 2013’te, Çatak yakınlarındaki Kelê dağlarında katliamın yakınında bir mezarlık açılabildi, ölenlerin yakınları, sevdiklerini ancak kısa bir süre için anabildi.

Sadece iki yıl sonra, 29 Kasım 2015 Pazar günü, Angela Merkel’in Ankara’daki mültecilere karşı ‘AB-Türkiye anlaşmasını’ imzalamasından birkaç hafta sonra, Türk ordusu helikopterler, savaş uçakları ve el bombaları kullanarak Alman enternasyonalist, Feminist ve anti-faşist Andrea Wolf’un adına atfedilen mezarlığa saldırdı. Mezarlığın yanı sıra anıt ve dokümantasyon merkezini de bombalayarak yok etti. Tıpkı Kurdistan’daki birçok mezarlığı bombalayıp yok ettiği gibi. Bu arada, bu da bir savaş suçu olarak uluslararası hukuk kapsamındadır.

Sadece yaşayanları bombalamıyorlar, aynı zamanda öldürdüklerini de bombalıyorlar çünkü onların fikirlerinin ve hayallerinin hafızasını silmek istiyorlar. Ama başarılı olamayacaklar.”

ABDULLAH ÖCALAN DERHAL SERBEST BIRAKILMALI

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın “Bir Halkı Savunmak” isimli savunmasından alıntılar da yapan Jelinek ve Wecker, Abdullah Öcalan için “Kürt siyasetçi, temsilci ve önemli bir teorisyen” ifadesini kullandı. Aydınlar, “1999 yılından bu yana, yani 24 yıldır İmralı Cezaevi Adası’nda tecritte tutulan Abdullah Öcalan’ın derhal serbest bırakılmasını talep etmek istiyoruz.”

Jelinek ve Wecker, “Kürdistan halkı için adil ve barışçıl bir çözüm, Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılmasını ve Almanya’da uygulanan PKK yasağının kaldırılmasını gerektirmektedir” diye ekledi.

 

/ANF/