Nudem Durak’ın annesi: Sesinizi yükseltin; şarkılarımızın susturulmasına izin vermeyelim

Kürtçe şarkı söylediği için tutuklanan ve zehirli guatr teşhisi konulan kızı Nudem Durak için kamuoyuna seslenen Hatice Durak, “Kızım sadece bir sanatçı ve şarkı söyledi. Şarkı söylemek dışında başka bir suç işlemedi. Nudem’in sesi olalım” dedi.

 

Jinnews’ten Rojda Aydın’ın haberi:

Kürt sanatçı Nudem Durak,  22 Nisan 2015 yılında “Kürtçe şarkı seslendirdiği” gerekçesiyle gözaltına alınıp tutuklandı. Hakkında “örgüt üyeliği” iddiasıyla açılan iki ayrı davadan toplam 19 yıl hapis cezasına çarptırılan Nudem, cezaevi sürecinde birçok hastalığa yakalandı. Dijital medyada açılan  “Free Nudem Durak” (Nudem Durak’a özgürlük) sayfasından her ülkeden sanatçı ve aydın Nudem’in serbest bırakılması çağrısını yapıyor.

Şırnak’ın Kumçatı (Dêrgûlê) beldesinde 1988 yılında dünyaya gelen Nudem , çocukluğunu burada geçirir. Kürt müziğine olan ilgisinden dolayı genç yaşlarda Kürtçe şarkılar seslendirmeye başlayan Nudem, ilk olarak 2012 yılında Kürtçe şarkı söylediği için tutuklanır. Bir yıl sonra tahliye olan Nudem, kısa bir süre sonra yine aynı nedenle tutuklanarak cezaevine konur ve bu sefer de 9 ay cezaevinde tutuklu kalır. Tahliye edildikten sonra Kürt müziğinden vazgeçmeyen Nudem, daha sonra Cizre Belediyesi’ne bağlı Mem û Zîn Kültür Merkezi’nde erbane eğitmeni olarak ders vermeye başlar. Yine “Kürtçe şarkı söylediği için” 2015 yılında tutuklanarak, hakkında iki ayrı davadan toplam 19 yıl hapis cezası verilir. Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi’nde 7 yıldır tutsak bulunan Nudem, birçok hastalığa yakalandı. Kemik erimesi ve gözlerinde sorunlar yaşayan Nudem’e, geçtiğimiz yıl da Graves (zehirli guatr) hastalığı teşhisi konuldu. Nudem, zehirli guatr nedeniyle ameliyatı kabul etmezken, sesinin zarar görmesi endişesini yaşıyor.

 

Dünyadan Nudem için çağrılar

 19 Şubat’ta dünyaca ünlü İngiliz müzik grubu Pink Floyd üyesi Roger Waters, Nudem’e cezaevinde müzik aletleri sağlanamamasının kabul edilemez olduğunu belirterek, serbest bırakılması için AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulunmuştu. Öte yandan Amerikalı oyuncu, yapımcı ve yazar John Kusack, İngiltereli tiyatro ve sinema oyuncusu  Maxine Peake ve Amerika’nın liberal ve çevreci oyuncusu Mark Ruffalo da Nudem’in özgürlüğü için çağrı yapan isimler arasında.

 Nudem’in annesi Hatice Durak, dünya ve Türkiye’de ki herkese Nudem için sahiplenme çağrısında bulundu.

 ‘Kızım şarkı söylemek dışında bir suç işlemedi’

 Kızının 7 yıldır haksız ve hukuksuz bir şekilde tutsak edildiğini vurgulayan Hatice, “Kızım sanatçıydı ve Cizre’de öğrencilere erbane dersi veriyordu. Tutuklandığı zamanda öğrencileri dahil herkes çok üzüldü. Çünkü kızım sadece bir sanatçıydı. O hiçbir suç işlemedi, sadece şarkı söyledi ve şarkı söylediği için tutuklandı. Kızım genelde şarkılarını Kürtçe söylerdi ama arada Türkçe de söylüyordu. Kızım şarkı söylemek dışında bir suç işlemedi. Çocuklarımız suçsuz ve sebepsiz yere cezaevlerinde çürütülüyor” dedi.

 ‘Gece koğuşları basılıyor’

Cezaevinde tutsaklar üzerindeki baskı ve hak ihlallerine de dikkat çeken Hatice, “Kızımla konuştuğum zaman tutuklular üzerinde ciddi bir baskının olduğunu söyledi. Her gece cezaevi yönetiminin koğuşu bastığını ve arama yaptığını söyledi. Arama sırasında tutukluların tüm eşyaları darmadağın ediliyor. Kızım gece uyuyamadıklarını ve bundan kaynaklı da her gece birinin nöbet tuttuğunu söyledi. Çocuklarımıza gönderdiğimiz eşyalar verilmiyor. Çocuklarımız üzerinde bilinçli bir şekilde zulüm uygulanıyor” diye konuştu.

 ‘Nudem sesinin zarar görmesinden korkuyor’

Kızının tutuklanmadan önce hiçbir rahatsızlığının olmadığını hatırlatan Hatice, “Tutuklandıktan sonra birçok hastalığı çıktı. Şimdi zehirli guatr hastalığı teşhisi konulmuş. Aynı zamanda kemikleri eriyor ve gözleri ağrıyor. Geçen yıl onunla konuştuğumda sesi kötü geliyordu, neden kötü geldiğini sorduğumda da bir şeyin olmadığını söyledi. Daha sonra bana rahatsızlandığını ve Erzurum’da bulunan bir hastaneye kaldırıldığını söyledi. Doktorlar ameliyat olması gerektiğini söylediğinde de, kızım sanatçı olduğunu ve ameliyat olmayacağını söylemesi üzerine doktorlar ilaç vermiş. Tedavisi şuan ilaçlarla yapılıyor. Nudem sesinin zarar görmesinden korkuyor. Geçen yıldan bugüne kadar sadece iki defa hastaneye götürülmüş. İlaçlarla içerde tedavisini sürdürüyor. Tedavi için hastaneye dahi götürülmüyor. Bu ülkede bir sanatçı sadece şarkı söylediği için dört duvar arasında tutuluyor” şeklinde konuştu.

 ‘Nudem’in sesi olalım’

“Kızım değil de, Türk bir sanatçı tutuklanmış olsaydı büyük bir sahiplenme olacaktı ve devlet hemen serbest bırakacaktı” diyen Hatice, son olarak şunları söyledi: “Diğer devletlerde böyle bir şey yok. Herkesin Nudem’in sesini duymasını ve sahip çıkmasını istiyoruz. Yine dünyadaki sanatçılar ve Türkiye’de bazı kesimlerden Nudem için sahiplenme var ve onlara teşekkür ediyoruz. Herkesin Nudem’in sesi olmasını istiyoruz. Hükümet Nudem’in kendisinden ve şarkılarından korktuğu için tahliye etmiyor. Bundan kaynaklı kızım tutuklu ve bırakılmıyor. Tüm sanatçılara sesleniyorum; Nudem için sesinizi yükseltin. Şarkılarımızın susturulmasına izin vermeyelim. Sadece Nudem’in değil, tüm hasta tutukluların tahliye edilmesini istiyorum.”