Özgürleşen Kobani’de kadınlar yaşamı yeniden örüyor

Bugün Kobanê’nin özgürleştirilmesinin yıldönümü. Egemen güçlerin eliyle Kobanê’ye saldıran IŞİD’e karşı tarihi bir direniş sergileyen kadınlar, tarih sayfalarına isimlerini altın harflerle yazdırdı. Tüm dünyanın korku ile izlediği IŞİD’i yenilgiye uğratan kadın direnişçiler, bir yandan Kobanê şahsında tüm halkları özgürleştirirken, bir yandan da kadınlara mücadele azmi verdi. Kobanê’de kadınların direniş ruhunu anlatan PYD Meclis Üyesi Berivan İsmail, kadınların Suriye krizinin çözümü için çalışma yaptıklarını söyledi.

Berçem Cudi/ Dılucan Bozi

 Erkek egemen sistem tarihten bugüne savaşlarla gücünü korumaya çalışmıştır. Kadınlara, çocuklara, gençlere ve toplumun birçok kesimine tarifi imkansız acılar yaşatan bu sistem, özellikle Ortadoğu coğrafyasında açlık, yoksulluk, savaş, göç gibi yöntemlerle hakimiyet sağlamaya çalıştı. IŞİD gibi insanlığa düşman bir oluşum elbette kendi kendine ortaya çıkmadı. Egemen güçlerin eliyle ortaya çıkarılan IŞİD, tüm dünyanın gözü önünde insanların yaşam alanlarına saldırdı, insanların vücut bütünlüğüne zarar verdi, kadınları kaçırdı, tecavüze maruz bıraktı, köle pazarlarında sattı, birçok işkence yöntemi ile insanları katlederek videolar çekti ve bu yayınları tüm dünyaya izletti. Buradaki amaç elbette sadece Ortadoğu değil tüm dünyaya korku salmaktı. Tarih sahnelerinde okuduğumuz izlediğimiz bu sahneler şimdi dünyanın gözü önünde yaşanıyordu. Egemen güçler “istediğimiz oldu” sevincini yaşarken, bu oyun Kobanê’de halkların ve özellikle kadınların kararlı direnişi ile bozuldu. Ve bu başarı Meryem Kobanê, Arin Mirkan, Gulan Botan ve daha nicelerinin direnişi ile tarih sayfalarına yazıldı.

Saldırılar boşa çıkarıldı

IŞİD, 2013 yılında Ortadoğu coğrafyasında katliamlar gerçekleştirmeye başlarken, bu esas üzerinden Irak ve Suriye topraklarını kendi kontrollerine almaya çalıştı. Türkiye IŞİD’i besleyerek, Kürtlere karşı saldırılarda kullandı. Türkiye’den her anlamda destek alan IŞİD, 2014 yılında Cerablus’a geçti. Aynı yıl IŞİD, Şengal’e yönelik katliam gerçekleştirdi. Bu katliamın ardından yönünü Kobanê’ye veren IŞİD, tüm bölgeyi işgal etmek istedi. Ancak Kürtlerin vermiş olduğu muazzam direniş sonucunda saldırılar boşa çıkarıldı ve Kobanê 27 Ocak 2015’te özgürleştirildi. 19 Temmuz’da Kobanê’de başlayan kadın devrimi, tüm Rojava Kürdistan’ına yayıldı. Devrim ile birlikte kadınlar yaşamın her alanında yer almaya başladılar. Kobanê Demokratik Birlik Partisi (PYD) Meclis Üyesi Berivan İsmail, konuya ilişkin konuştu.

“Direniş ile devrim gerçekleşti”

IŞİD saldırılarından söz ederek konuşmasına başlayan Berivan İsmail, “2011 yılının sonunda Suriye krizi başladı. Kahramanların direnişi sayesinde devrimi gerçekleştirdik. Türk devleti ‘terörü çıkaracağım’ bahanesiyle saldırdı. Krizin başlangıcından bu yana savaşın sürdüğünü söyleyebiliriz. Saldırılarda çok sayıda sivil ve siyasetçi hedef alındı. Türk devleti karmaşa içinde yeni bir kriz yaratmak istiyor. Bu nedenle her yere yönelik tehditlerini sürdürüyor. Türk devleti askeri savaş ile sınırlı kalmadı. Siyasi, sosyal, kültürel alanların hepsine saldırdı. Türk devleti askeri savaşı kaybettiği için özel savaşa başladı” dedi. Kuzey ve Doğu Suriye’de kadınların birçok alanda yer almaya başladığını dile getiren Berivan İsmail, kadınların yaşanan krizi çözmek istediğini vurguladı.

“Kadınlar artık siyasette aktif”

Çözüm için birçok diyalog görüşmesi yaptıklarını dile getiren Berivan İsmail, Baas rejiminin şuana kadar olumlu adım atmadığını ve 2011 yılının sonuna dönmek istediğini belirtti. Baas rejiminin krizin çözülmesini istemediğini aktaran Berivan İsmail, buna rağmen krizin çözümü için çabalarının olduğunu söyledi. Hevrin Xelef ve siyaset alanına giren çok sayıda kadının hedef alındığını ifade eden Berivan İsmail, kadınların siyasette aktif olduğu ve bu alanda çalışma yaptıklarını dile getirdi.

Rojava’da kadınlar öncülüğünde gelişen devrim tüm egemen güçleri korkuttu. IŞİD Kobanê’de yenilgiye uğradıktan sonra bu sefer Türkiye Kobanê’ye yöneldi ve Kobanê’de halkın yükselen özgürlük umutlarını yenilgiye uğratmak istedi. Bunun temelinde kadın kazanımlarını hedef almaktı. Bu nedenle bölgeye yönelik tehditler sürüyor. Kobanê Toplumsal Alan üyesi Hevin Miho, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, 70 yaşındaki Nayle El-Oso ise tanık olduğu süreç hakkında yaşananları aktardı.

Kadınlar hedef alınıyor

Hevin Miho, “Türk devleti son yıllarda özel savaş yöntemini kullanmaktadır. Uyuşturucu madde, taciz, öldürme ve intihara sürükleme ile yeniden insanlık dışı uygulamalarını devreye sokmaktadır. Bununla intikam almak istiyor. Türk devleti tüm yöntemleriyle çocuk, genç ve kadınlara saldırmaktadır. 2014 yılından bu yana askeri savaş yerine psikolojik savaş yürütmektedir. Özerk Yönetim içinde yer alan veya öncü olan kadınları hedef alıyorlar” dedi.

“Devrimi boşa çıkarmak için saldırıyorlar”

Kobanê’nin neden özel savaşın merkezi olduğunu soran Hevin Miho, “Toplumu yok etmek istiyorlar. Herkes Kobanê’nin 19 Temmuz Devriminin kıvılcımı olduğunu biliyor. Aynı zamanda Kobanê uluslararası alanda tanındı. Bütün bunlar Kobanê’nin hedef alınmasına neden oluyor. Bunun yanı sıra Kobanêli kadınlar şiddet, katletme ve intihara sürüklenme ile karşı karşıya kalıyor. Devrimi boşa çıkarmak için Kobanê’ye saldırıyorlar” diye konuştu.

“Başarılı olduk”

Kadınların ataerkil zihniyete karşı başkaldırmasından kaynaklı hedef alındığını sözlerine ekleyen Hevin Miho, “Kadınlar her anlamda kendini eğiterek güçlendiriyor. Kobanê kurtarılmadan önce feodal olarak biliniyordu. Ancak devrimden sonra ise bu tamamen değişti. Türk devleti saldırılarıyla kadınları metalaştırmak istiyor ve toplumun içini boşaltmak istiyor” diye ifade etti. Tüm savaş yöntemlerine karşı başarılı olduklarını dile getiren Hevin Miho, toplumsal savaşta da başarılı olacaklarını vurguladı.

 

/Nûjinha/