Paris Katliamı açıklaması: Açıkça siyasi bir bağlantı var

İkinci Paris Katliamı’na ilişkin açıklama yapan dava avukatları, soruşturmayı yürüten polislerin Türkiye ile ilişkilerine işaret ederken, CDK-F Sözcüsü Agit Polat ise saldırının detaylarına dikkat çekerek, “Burada açıkça siyasi bir bağlantı var” dedi.
Fransa’nın başkenti Paris’te 23 Aralık 2022’de Kürt kadın hareketi öncüsü Emine Kara, Kürt sanatçı Mîr Perwer ve Abdurrahman Kızıl’ın katledilmesinin ardından yürütülen soruşturmaya ilişkin Fransa Demokratik Kürt Konseyi (CDK-F) ile dava avukatları, Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya CDK-F Sözcüleri Berivan Fırat, Agit Polat ile avukatlar Christian Charrière-Bournazel, David Andic ve Jean-Louis Malterre katıldı.
‘TÜRKİYE İLE BAĞLANTISI ARAŞTIRILMALI’
Fransız avukat Christian Charrière-Bournazel, Türk devletinin Kürtlere yönelik bir düşmanlığının olduğunu belirterek, Kürtlere yönelik baskılardan örnekler verdi. Charrière-Bournazel, 2013’de yapılan Paris Katliamı’nı hatırlatarak, katilin geçmişteki tüm ilişkilerinin araştırılması gerektiğini söyledi. Charrière-Bournazel, “Artık kör olmamalıyız. Katilin Türk devleti tarafından yönlendirilip yönlendirilmediği araştırılmalı” dedi.
ANTİ-TERÖR SAVCILIĞI
Avukat David Andic, geçmişte bazı davalara yaklaşım konusundaki farklılıklara işaret ederek, Kürt gençlerine yönelik davalarla anti-terör masasının ilgilendiğini ancak katliam davasında ise neden anti-terör savcılığı devreye girmediğini sordu. “Adaletin işini yapmasına izin verilmesini istiyoruz” diyen Andic, adaletin yerini bulması gerektiğini kaydetti.
DEVLET SIRRI 
Avukat Jean Luis Malterre, Fransa’nın Kürtleri kabul etmesinden mutlu olduğunu ancak Türk devleti ile yaptığı bazı ortaklıkların ise rahatsız edici olduğunu aktardı. Birinci Paris katliamındaki devlet sırrının bugünkü dava üzerinde olumsuz etkide bulunduğuna işaret eden Malterre, 23 Aralık 2022’deki saldırının neden terör kapsamında ele alınmadığını anlayamadıklarını ifade etti. Malterre, Fransa’da soruşturmayı yürüten polislerin Türk devleti ile ilişkilerinin zan altında olduğuna işaret etti.
SORUŞTURMA AĞIR İLERLİYOR
CDK-F Dış İlişkiler Eş Sözcüsü Agit Polat, soruşturmanın çok yavaş ilerlediğini, hızlanması gerektiğini söyledi. Katilin evinin, yakalandıktan bir ay sonra arandığına dikkat çeken Polat, “Neden bu kadar geç gerekli görüldüğünü” sordu. Çok sayıda soru işaretleri olduğunu söyleyen Polat, soruşturmanın daha sağlıklı ve hızlı ilerlemesini istedi.
KATİLİ KİM GÖREVLENDİRDİ?
Katilin susma hakkını kullanmaya devam ettiğini ancak psikiyatri seansında saldırıyı “Kürtler” ve “PKK” ile açıkça gerekçelendirdiğini söyleyen Polat, kendileri açısından bu saldırının “siyasi” ve “terörist karakterinin” açık olduğunu belirtti. Polat, “Psikiatri ile görüşmesinde kimse ona Kürtlerle ilgili bir şey sormuyor. Kendisi, Kürtleri ve PKK’yi sevmediğini, çünkü PKK’nin Türkiye’de saldırı düzenlediğini söylüyor. Burada açıkça bir siyasi bağlantı var. Şuna dikkat çekmek istiyorum. PKK Fransa’da hiçbir şekilde eylemde bulunmuyor katil de hiçbir şekilde bundan bahsetmiyor. Yani burada Erdoğan rejimin Kürtlere karşı olan motivasyonlarının aynısı var” ifadelerini kullandı.
Tetikçi William Malet’in ayrıca gözaltı sırasında açık bir şekilde Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’ni hedef aldığını söylediğini hatırlatan Polat, “William Malet’i kim görevlendirdi?” diye sordu.
/MA/