Rojava’da 25 Kasım eylemleri

Kuzey ve Doğu Suriye’nin birçok merkezinde kadınlar öncülüğünde ‘Şiddet ve işgalin her türlüsüne karşı jin, jiyan, azadi’ sloganıyla eylemler düzenlendi.
Qamişlo kantonunda binlerce kadın Osman Sebri Kavşağı önünde yürüyüşe başladı. Eylemde şehit Sakine Cansız, Beritan, Zilan, Şilan, Arin, Jina Emini ile Öcalan’ın posterleri açıldı.

Şehit Rûbar Qamişlo Meydanı’nda yürüyüş mitinge dönüştü. Burada Kongra Star Koordinasyon Üyesi Ramziye Mihemed konuşma yaparak kadınların şiddete karşı mücadelesini selamladı.

Kadınların görüşlerini birleştirmenin ve örgütlülüğünü güçlendirmenin önemine vurgu yapan Remziye Mihemed, “Her türlü şiddete karşı birlik olmak, ataerkilliği, işgali yıkmak ve işgal altındaki topraklarımızı kurtarmak için örgütlenmeliyiz” dedi.

REQA
Reqa’da Zenubiya Kadın Topluluğu’nun düzenlediği yürüyüşe yüzlerce kadın ve Suriye Kadın Meclisi, siyasi partiler ile şehrin tüm sivil ve askeri kuruluşlarının üyeleri katıldı.
Kadınlar Reqa Çocuk Hastanesi önünden Özgür Kadın Meydanı’na yürüdü. Burada Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Bêrivan Xalid konuşma yaptı. Bêrivan, “Bu meydan DAIŞ’in kadınlara yönelik işlediği birçok suça tanıklık ediyor. Bugün olduğu gibi her yıl da tüm kadınlara, tüm kadınlar kurtarılana kadar mücadelemizin devam edeceğine dair sözümüzü yeniliyoruz” şeklinde konuştu.
Konuşmanın ardından ‘Özgür Kadın Meydanı’ parkının açılışı yapıldı.KOBANÊ
Kobanê yürüyüşüne yüzlerce kent sakini ve parti temsilcisi katıldı. Kobanê’de Şehit Egîd Meydanı’ndan başlayan yürüyüş Özgür Kadın Meydanı’na kadar devam etti.
Fırat Bölgesi Kongra Star Koordinasyon Üyesi Macida Hesun, “Önder Abdullah Öcalan, haklarını almak ve ataerkil zihniyete karşı durmak için kadınları uykularından uyandırdı” dedi.
Macida Hesun, şöyle devam etti: “Günümüzün kadınları eskisi gibi değil. Fikirleri ve felsefesiyle kadınlar için mücadele eden Önder Abdullah Öcalan’ın mücadelesi sayesinde artık kadınlar bağımsız bir sese kavuşuyor ve kendilerine yönelik baskılara karşı durabiliyorlar. Önderlik kadınları haklarını aramaya teşvik etti. Onun sayesinde Ortadoğu’nun çoğu bölgesinde kadınların öncülüğünde devrimler gerçekleşti.”
Eylemin sonunda Fırat Bölgesi Hilala Zêrin Hareketi’ne bağlı Şehit Sakine grubu, kadına yönelik şiddet yöntemleri ve mücadele yollarını konu alan bir oyun sundu.

MINBIC
Minbic’de yüzlerce kişi Mizan Kavşağı’ndan El Meseb Kavşağı’na yürüdü. Kavşakta Zenubiya Kadın Topluluğu sözcüsü basın açıklamasını okudu.
Açıklamada, kadınların işgal altındaki bölgelerde ve işgalci Türk devleti ve çetelerinin suçlarına karşı direnişi selamlandı.

HESEKÊ
Yüzlerce kadın ve kanton sakini, Mişerf Mahallesi’ndeki Şehit Arin Mirkan Meydanı önünde yürüyüşe başladı. Yürüyüş şehir merkezinde mitinge dönüştü.
Kongra Star Koordinasyon Sözcüsü Rihan Loqo, “Burada toplanmamız, Önder Abdullah Öcalan’ın fikirlerine ve felsefesine olan inancımıza dayalı dayanışmamız, Rojava kadınlarının gücünü ve kadın iradesiyle kazanacak direnişlerini göstermektedir” ifadelerini kullandı.
Cizre Bölgesi Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Vivian Beho Osê de kadın birliğinin önemine dikkat çekti.
Konuşmaların ardından Hesekê Hilala Zêrin Hareketi kadına yönelik ihlalleri konu alan bir oyun sergiledi.

 

/ANF/