Rojava’da Ermeni Kadın Birliği kuruldu

Ermeni Kadınlar Birliği kuruluşunu ilan etti.

Ölüm yürüyüşleri ile gönderildikleri topraklardaki Ermeni kadınlar, “Buradayız” mesajı taşıyan 1. Kongrelerini Arapça ve Ermenice okudukları açılış konuşması ve bir dakikalık saygı duruşu ile başlattı.

Rojava devriminde ve devrim savunmasında yaşamını yitirin kadınların ve yanısıra kadın özgürlük mücadelesinde ölümsüzleşen devrimci ve komünist kadınların fotoğraflarının asılı olduğu etkinliğe kadın dayanışması çerçevesinde kadın örgüt ve partileri de katıldı.

Ezidi Kadın Evi, Suriye Gelecek Partisi (HSM), Suriye Kadın Meclisi, Şehit Aile Kurumu, Devrimci Komünist Kadınlar (JKŞ), Kongre Star Haseke Kantonu, Demokratik Birlik Partisi (PYD) Kadın Komitesi, Kadın Meclisi Akademisi, Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Kadın Komitesi, Hesekê YPG, Kürdistan Demokratik Değişim Partisi Kadın Meclisi, Suriye Genç Kadın Partisi, Demokratik Hareket (TEV-DEM) ve Süryani Birlik Partisi konferansa katılarak mesajlar sundu.

“Kadınlar hayatın kaynağını aldı, artık ilerliyor”

Kongre hazırlık çalışmaları, Şehit Nubar Ozanyan Ermeni Tugayı savaşçılarının ve Ermeni Toplumsal Meclisi’nin görüntülerinin olduğu sinevizyon gösterisinin ardından ilk olarak “Kadınlar hayatın kaynağını aldı, artık ilerliyor” sözleri ile sahneye davet edilen Silvana Kasabiyan bir konuşma yaptı. Kasabiyan, kongreye katılanları selamlayarak ve tüm Ermeni kadınlara mücadele çağrısı ile konuşmasını sonlandırdı.

Aynı zamanda Ermeni Toplum Meclisi üyesi olan Lusnak Kafuryan da bir konuşma yaptı. Lusnak Kafuryan konuşmasında “Ermeni kadını genel olarak bir güç, kararlılık ve cesaret örneğidir. Biz soykırım sonucu mağdur ya da trajedi sonucu geride kalan kadınlar değiliz, biz yıkıma karşı direnen, mücadele eden, çocuklarının ve akrabalarının yüreklerinden korkuyu silen kadınlarız” dedi.

“Soykırım yaşamış bir halkın kadınları olarak mücadeleyi seçtik, mücadele edeceğiz!”

Toprağın altındaki canlarımız için düşmana ölüm” sözleri ile sahneye davet edilen Hayastan Barbara da bir konuşma yaptı ve “Ermeni kadınlarının adalet ve eşitlik mücadelesinde birleşmesinden, haklarını geliştirmesinden gurur duyuyoruz. Her türlü ayrımcılığa ve şiddete ve yoksulluğa karşı direnişi Ermeni Kadınlar Birliği’nde başaracağız” dedi. Konuşmasında kadınların birliği vurgusu yapan Hayastan Barbara “Ermeni kadınların askeri alanda da silahlanabileceğini, ülkesini savunabileceğini ve devrimci kadınların hayallerini gerçekleştirebileceğini Şehit Nubar Ozanyan Ermeni Tugayı ile ispat etti” dedi.

Arpi Kasparyan da konuşmasında “Soykırım yaşamış bir halkın kadınları olarak mücadeleyi seçtik, mücadele edeceğiz” dedi. Kadın mücadelesinin önemine vurgu yaptığı konuşmasını Rojava Devrimi’nden sonra kadınların toplumda büyük bir cesaretle öncü rol oynadığını, kendisini ve ülkesini savunabileceğini ispat ettiğini belirterek “Tüm kadınları birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz” sözleri ile sonlandırdı.

Kongrede Ermeni Toplumsal Meclisi’nden Ermenice öğretmeni Lusin Erdimyan ve Ermeni Toplumsal Meclis üyesi Feyruz Tataryan da bir konuşma yaptı.

Biz kadınlar Paris Komünü’nden bugüne biliyoruz ki gücümüz örgütümüzdür!”

Komünist Kadınlar Birliği (KKB) Rojava Komitesi adına Meral Berna bir konuşma yaptı. LGBTİ+ ve kadın özgürlük mücadelesinin önemi ile konuşmasına başlayan Meral Berna “Biz kadınlar Paris Komünü’nden bugüne biliyoruz ki gücümüz örgütümüzdür” dedi ve Rosa Luxemburg’un “Vardık, varız ve var olacağız” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Kongreye skype yoluyla katılan Ermeni Toplumu Meclisi Eş Başkanı Arev Kasabiyan kongrenin düzenlenmesini kutlayarak, “Ermeni kadınların özgürlüğünü sağlayacağına ve örgütleneceğine inanıyoruz” dedi.

Verilen aranın ardından Kongre Ermeni Kadınlar Birliği tüzük ve program tartışması ile devam etti. Der-Zor, Hasekê, Qamışlo, Dirbesiye vb. bölgelerinden katılan delegelerin program ve tüzüğe dair yaptığı tartışmaların ve onaya sunulmasının ardından delegelerin onayına sunulan logo seçimi yapıldı.

Ermeni Kadınlar Birliği kongresinin belirlediği Kuzey ve Doğu Suriye topraklarının çeşitli bölgelerinde yaşayan kadınlardan 9 kişilik yönetim sahneye çağrıldı. Yönetim adına kuruluş açıklamasını Anahit Kasabiyan okudu. Anahit Kasabiyan “Rojava devriminden bugüne mücadelede yerini alan Ermeni kadını Kuzey ve Doğu Suriye’de, özgür demokratik bir ulus inşa etmede ilerleme ve gelişmeye yönelik yürüyüşte 107 yıl sonra sesini yükseltti” dedi. Anahit Kasabiyan’ın konuşması ile Ermeni Kadınlar Birliği resmen kuruluşunu ilan etmiş oldu.

Şehit Nubar Ozanyan Ermeni Tugayı savaşçıları da kongreyi selamlayan bir açıklama yaptı. Açıklamayı okuyan Yerivan Ozanyan “Bugün Ermeni kadınları olarak adım adım örgütlediğimiz çalışmamızın ilanını yaptık, Ermeni Kadınlar Birliğimiz kutlu olsun” dedi

Sesimiz, Ermeni kadının iradesinin, ortak kararlılığının ve hedeflerine ulaşmasının ortak sesidir” sözleri ardından Ermenice ve Kürtçe sloganlarla konuşmasını sonlandırdı.

Ermenice türküler ve halayların ardından konferans “Kadın, yaşam, özgürlük ve vardık, varız, çoğalarak var olmaya devam edeceğiz” Ermenice sloganları ile sona erdi.

 

/ tkp-ml.com /