Rojava’da Kadın Edebiyatı ve Sanat Festivali

Rojava’nın Cizîr Kantonu’nda bu yıl 1-2 Mart tarihleri arasında düzenlenecek 9’uncu Kadın Edebiyat ve Sanat Festivali’nin hazırlıkları sürerken, festivale başvurular 20 Şubat’ta sona ediyor…

Cizîr Kantonu’nda 9’uncu Kadın Edebiyat ve Sanat Festivali için hazırlıklar yapılıyor. Cizîr Kantonu Kültür ve Sanat Kurulu ile Hîlala Zêrîn Hareketi işbirliğiyle bu yıl festival 1-2 Mart tarihleri arasında düzenlenecek. “Devrimci kadınlar özgürlük örgüsünü örüyor” şiarıyla düzenlenecek festival, Qamişlo’da bulunan Mihemed Şêxo Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılacak. Kadın Edebiyat ve Sanatı Festivali ilk kez 2015’te düzenlendi ve her yıl düzenli olarak yapılıyor.

SON BAŞVURULAR 20 ŞUBAT’TA

Tertip Komitesi’nin verdiği bilgilere göre, bu yıl şiir, deneme, öykü, resim ve el sanatları dallarında yarışmalar düzenlenecek. Ayrıca yöresel kostümler de sergilenecek. Program kapsamında şiirler okunacak, şarkılar söylenecek, folklor gösterileri, oyunlar oynanacak ve filmler gösterimleri yapılacak.

Festivale Ocak ayında başlayan başvurular 20 Şubat’ta sona erecek. Cizîr’de yapılacak festivale Kuzey ve Doğu Suriye’nin diğer bölgelerinden de katılım sağlanabilecek. Katılmak isteyenler eserlerini Kürtçe, Arapça ve Suryanice sunabilecek. Eserlerin değerlendirmesi üç dilde de yapılacaktır.

ÖDÜL

Festival kapsamında düzenlenecek yarışmalarda başarılı olan eserlere ödüller verilecek. Festival Tertip Komitesi üyesi Botan Hoşê, yarışmaların 3 dalda yapılacağını belirterek şu bilgileri paylaştı: “Edebiyat dalında şiir, hikâye ve denemeler (makale) okunacak. Eserler Kürtçe, Arapça ve Suryanice değerlendirilecek. Bir bölüm resim, bir bölüm de el sanatlarıyla ilgili olacak. El sanatları projelerine destek vermek istediğimiz için bu bölümde sergilenecek ürünleri satın alacağız.”

YÖRESEL ULUSAL KIYAFETLER

Yöresel ulusal kıyafetlerin de sergileneceğine dikkat çeken Botan Hoşê, “Bu konuda şimdiye kadar 2 farklı kültürden başvurular yapıldı. Ulusal giyim ve kuşam kültürünün bilinmesi için Kürtlerin, Arapların, Suriyelilerin, Ermenilerin, Êzidîlerin, Çerkeslerin ve tüm bileşenlerin festivale katılmasını istiyoruz” dedi.

 

/ANHA/