Rojava’da kadınlar 8 Mart’a hazırlanıyor

Rojava Kadın örgütleri bu yılki 8 Mart planlamasını açıkladı. Eylem ve etkinlikler katledilen Leyla Agirî’den Seda Feysel El-Hermes’e direnişçi kadınlara adanacak.

Kuzey Doğu Suriye Kadın örgütleri Kamışlo’da bulunan Okuma Parkı’nda basın açıklaması yaparak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yapacakları etkinlikleri açıkladı.

Kongra Star, Kuzey Doğu Suriye Kadın Meclisi, Özerk Yönetim Kadın Koordinasyonu, Suriye Kadın Meclisi, Demokratik Birlik Partisi Kadın Meclisi, Suryani Kadın Birliği, Suriye Gelecek Partisi Kadın Bürosu, Demokratik Toplum Kongresi Kadın Ofisi, Suriye Demokratik Meclisi Kadın Bürosu, Hilala Zerîn Hareketi ve Sivil toplum kuruluşlarından kadın temsilcilerin hazır bulunduğu ortak basın açıklaması metni Kongra Star üyesi Berîvan Yunis tarafından okundu.

Açıklamada, “Kuzey Doğu Suriye Kadın örgütleri olarak dünya kadınlarının erkek egemenliğine, şiddet ve zulmüne karşı yükselen direnişleri temelinde biz de alanlarda olacağız.” denildi ve ‘’direnişçi kadınlar olarak işgalci güçlerden hesap soracakları’’ belirtildi.

Bu yıl kadınlar “Mücadelemiz Kadın Devriminin Teminatıdır” sloganıyla eylem ve etkinliklerini gerçekleştirecekler. 8 Mart etkinlikleri yaşamlarını yitiren Zehra Berkel, Hebun Mele Xelîl, Amina Weysî, Leyla Agirî, Seda Feysel El-Hermes, Hind Letif El-Xidir, Til Rifat anısına yapılacak.

Eylem ve etkinlik takvimi

Kuzey Doğu Suriye’de 23 Şubat’tan 8 Mart’a kadar gerçekleştirilecek eylem ve etkinliklerin takvimi ise şu şekilde:

*Kongra Star 23 Şubat’tan 28 Şubat’a kadar Kuzey Doğu Suriye’nin tüm kent, ilçe, belde ve köylerinde 8 Mart konulu seminerler düzenleyecek.

*Tüm Kantonlarda 8 Mart günü kadınlar araçlarıyla şehir turu yaparak 8 Mart’ı selamlayacak.

*PYD Kadın Meclisi, Kongra Star ve Hasekê Kanton Meclisi’nin organizasyonuyla 1 Mart günü Hasekê’ye bağlı Şedade’de IŞİD tarafından katledilen Seda Feysel El-Hermes ve Hind Letif El-Xidir anısına büyük bir miting organize edilecek. Yine aynı gün Şehba’da Til Rifat şehitleri anısına kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirilecek.

* 1 ve 2 Mart tarihleri arasında Kamişlo’da Kadın Festivali düzenlenecek.

* 2 Mart günü kadın savunma güçlerini destekleme amacı ile kadın asayiş güçleri tarafından kitlesel bir yürüyüş yapılacak.

* 3 Mart günü engelli kadınlar için seminer ve kültürel etkinlikler gerçekleştirilecek.

* 4 Mart günü erkek egemenlikli zihniyeti değiştirme ve tartışma kapsamında seminerler düzenlenecek, erkekler için bir eğitim devresi açılacak ve bir kentte erkekler yürüyecek.

*5 Mart günü tecritin kırılması için Kobanê, Kamişlo ve Şehba’da kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirilecek.

*6 Mart günü 10 bin kadının katılımıyla Newroz Meydanı’nda 8 Mart etkinliği düzenlenecek.

*Genç Kadın Meclisi 8 Mart günü tüm okul, üniversite ve yüksek okullarda seminerler düzenleyecek, broşürler dağıtacak. Kêvana Zerîn Kültür Hareketi ile birlikte folklor, yarışma, bisiklet yarışı, film ve belgesel film gösterimleri, geleneksel kıyafet sergisi düzenlenecek, yanı sara mülteci kampları ziyaret edilecek ve gül dağıtılacak.

*Mart ayı boyunca geleneksel kıyafetler giyilecek.

*Kongra Star Diplomasi Komitesi tarafından Kürdistan, dünya ve Ortadoğu’da tanınan kadın mücadele öncülerinin resimleri ve yaşamlarını anlatan bildiriler dağıtılacak.

*10 Mart günü Kevana Zêrîn gaziler için kültürel bir etkinlik düzenleyecek.

*Kuzey Doğu Suriye’de işlenen savaş suçlarından sorumlu tutulan Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yargılanması için başlatılan imza kampanyasına devam edilecek.

https://jinhaagency.com/tr/tum-haberler/content/view/3739