Rojava’da Şengal ve Afganistanlı kadınlara destek yürüyüşü

Kongra Star Koordinasyonu, Kobanê’de “Kadın Soykırımı’na Karşı Özgür Yaşam İnşa Ediyoruz” şiarıyla Şengal ve Afganistan’daki kadın soykırımına karşı destek yürüyüşü düzenledi. Yürüyüşe çok sayıda kadın katıldı. Özgür Kadın Meydan’ında başlayan yürüyüşte, “Mücadeleci kadın ruhuyla, ataerkil zihniyete karşı dünya kadınlarının birliğini güçlendireceğiz” ve “Örgütlülüğümüzle kadın soykırımına durduracak ve yeni bir yaşam inşa edeceğiz” yazılı pankartlar taşındı.

 ‘BAŞARAMAYACAKLAR’

Kentin Selam Kavşağı’nda bir araya gelen kadınlar adına konuşan Genel Mali Yönetimi Eşbaşkanı Feryaz Berkel, Afganistan’da kadınlara yönelik şiddeti ve Şengal’de binlerce kadınları kaçıran DAİŞ’i kınadı. Kuzey ve Doğu Suriye kadınları olarak kadınlara yönelik uygulanan her türlü saldırı ve katliamlara karşı olduklarını vurgulayan Berkel, “Bugün kadınlar rejimler tarafından soykırımdan geçiriliyor. Bu saldırıyı gerçekleştiren sistemi, kadın kimliğini bastırmak ve daha canlıyken toprak altına koymaya çalışıyor. Ancak bunu başaramayacaklar çünkü kadının canlı toprağa gömme devri çoktan bitti” dedi.

 ‘İŞGALCİLER VE DAİŞ AYNIDIR’

 DAİŞ’in Şengal’de kadınlara yönelik katliamlarının bugün de Türkiye ve bağlı grupların kontrolü altındaki bölgelerde tekrarlandığını belirten Berke, “Bu devlet, bölgeyi işgal etme planlarının önünde duran kadınları hedef alıyor. Dolayısıyla işgalciler ve DAİŞ çeteleri aynıdır ve amaçları kadınları öldürmek ve katletmektir” ifadelerini kullandı.

 KADINLARA ÇAĞRI

 Berkel, tüm kadınlara “Başta haklarından mahrum kalan Afganistan kadınları olmak üzere, tüm baskı ve sömürüye maruz kalan kadınları destekleyin” çağrısında bulundu.

 Eylem “Jin, jiyan, azadî” sloganlarıyla sona erdi.

 ŞEHBA VE EFRÎN’DE YÜRÜYÜŞ 

 Efrîn ve Şehba’da da Kongra Star Koordinasyonu ile Êzidî Kadınlar Birliği, bölge sakinlerinin ve yerel kurum mensuplarının katılımıyla Şengal ve Afganistan’daki kadınlar için yürüyüş düzenledi.

 

/Mezopotamya Ajansı/