​​​​​​​Rojavalı kadınlardan işgalcilerin suçlarına sert tepki

Kuzey ve Doğu Suriyeli kadınlar, işgalcilerin suçlarına tepki göstererek, uluslararası örgütleri acilen Türk devleti ve çetelerinin suçlarını durdurmaya ve uluslararası alanda teşhir etmeye çağırdı.

Türk devlet ve çetelerinin işgali altında bulunan Efrîn’de insanlık dışı suçlar devam ediyor. İşgalciler birkaç gün önce Raco ilçesine bağlı Şêx köyünde Ewfa Şêx Ehmed adlı Kürt kadının evini talan ederek insanlık dışı bir şekilde katletti.

Sara Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Örgütü, bu suçlara ilişkin Halep, Kobanê ve Hesekê’de açıklama yaptı. Reqa’da Suriye Kadın Meclisi tarafından açıklama yapılırken, PYD Halep  Şubesi Kadın Meclisi de bir açıklama yaptı. Açıklamalar onlarca kadının katılımıyla yapıldı.

Sara Örgütü açıklamasında, işgalci Türk devletinin Efrîn’deki suçları ve uluslararası güçlerin bu suçlara karşı sessiz kalmasını kınadı.

ULUSLARARASI TOPLUMA MÜDAHALE ÇAĞRISI

İşgalci Türk devleti çetelerinin 2 çocuğa cinsel saldırıda bulunması ve Ewfa Şêx Ehmed’in katledilmesinin kınandığı açıklamada, bu suçların işgalcilerin Efrîn ve Suriye’nin işgal altındaki tüm bölgelerindeki mahalle sakinleri, kadın ve çocuklara karşı işlediği suçlar dizisinin devamı niteliğinde olduğu ifade edildi.

Sara Örgütü, uluslararası güçleri işgal altındaki bölgelerdeki halkı ve kadınları işgalci Türk devleti ve çetelerinin suçlarından korumaya ve bu suçları uluslararası alanda teşhir etmeye çağırdı.

İŞGAL EDİLEN BÖLGELERDE SUÇLAR HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Suriye Kadın Meclisi tarafından yapılan açıklama meclis üyesi Suhêr Senûh tarafından okundu.

Açıklamada, en fazla kadınların Suriye’deki çatışmaların etkilerinden zarar gördüğü belirtildi.

Cerablus, Girê Spî ve İdlib gibi Türk devleti ve çetelerinin işgal ettiği bölgelerde katletme, insan kaçırma, yerinden etme ve mallara el koyma suçlarının arttığına dikkat çekildi.

Suriye Kadın Meclisi, kadın ve çocuklara yönelik cinsel saldırı, insan kaçırma ve katletme suçlarını kınayarak, BM, uluslararası insan hakları örgütleri ve Suriye halkını bu suçlara karşı durmaya çağırdı.

‘BU SUÇLARDAN RUSYA SORUMLU’

PYD Halep Kadın Meclisi de, Şêxmeqsûd Mahallesi’nde bir açıklama yaptı. Açıklama meclis üyesi Sena Mihemed tarafından okundu.

İşgalci Türk devleti ve çetelerinin Efrîn’deki suçlarına dikkat çekilen açıklamada, Rusya’nın bu suçlardan sorumlu olduğu belirtildi.

PYD Kadın Meclisi, işgal altındaki bölgeler kurtarılana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti.

/ANHA/