Sakharov Ödülü verilen Jina Emînî’nin ailesine yurtdışına çıkış yasağı

İran rejimi, Sakharoy ödülünü almak üzere Fransa’ya gitmek üzereye olan Jina Emînî’nin ailesine havalimanında engel oldu. 

 

İran’ın başkenti Tahran’da başörtüsü gerekçe gösterilerek gözaltına alınan ve gördüğü işkence sonucu yaşamını yitiren Jîna Emînî’nin ailesine yurt dışına çıkış yasağı getirildi. Avrupa Parlamentosu’nun (AP) her yıl insan hakları ve düşünce özgürlüğü alanında verdiği Sakharov Ödülü’ne layık görülen Jina Emînî’nin ailesinin ödül törenine katılmak üzere yurtdışına çıkmasına İran rejimi engel oldu.

 

FRANSA’YA GİDİŞLERİ ENGELLENDİ 

IranWire haber sitesinin haberine göre, Emini ailesi, 8 Aralık’ta törene katılmak üzere Fransa’ya gitmek için başkent Tahran’daki İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı’na gitti. Fakat havalimanındaki yetkililer Emini ailesinin uçağa binmesini engelledi. Haber sitesine konuşan kaynakların verdiği bilgiye göre, yetkililer ailenin pasaportlarına el koydu ve onlara “yurtdışına çıkma yetkilerinin olmadığını” söyledi.

 Aile avukatı Saleh Nikbahat’ın ödül törenine katılmak üzere yola çıktığı belirtildi. 

 SAKHAROV ÖDÜLÜ, JINA EMÎNÎ’YE

 AP Başkanı Roberta Metsola, Fransa’nın Strazburg kentindeki AP Genel Kurulu devam ederken ödülün Jîna Emini ve İran’daki “‘Jin Jiyan Azadî’ ” Hareketi’ne verildiğini belirtmişti. Metsola, “Bu olay kadınların öncülüğünde tarihe geçen bir hareketi tetikledi. ‘Jin Jiyan Azadî’ sloganı İran’da eşitliği, onuru ve özgürlüğü savunan herkes için bir toplanma çığlığı haline geldi” ifadelerini kullanmıştı.

 

/Mezopotamya Ajansı/