SES Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu 5 Yaşında!

Kadın dayanışmasının birleştirici gücünden ilham alarak yola çıktan SES Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu 5 yaşında!

”Bugüne kadar yaptığımız toplumsal cinsiyet odaklı yayıncılığı geliştirmek ve daha da yaygınlaştırmak üzere çalışmaya devam” denilen 5. yıl açıklamasında şunlar belirtildi:

 

SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği’nin dijital platformu olan SES Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu; yerel ve uluslararası basında toplumsal cinsiyet eşitliği, kadının hak ve adalet arayışı, her alanda kadın liderliği, kadının görünür kılınması, siyaset, iş dünyası ve sanatta kadın temsiline ilişkin haberleri bir araya getirip bu konularda özgün içerikler üreterek toplumsal cinsiyet odaklı yayıncılığı geliştirmek ve daha da yaygınlaştırmak üzere beş yıldır çalışmalarına devam ediyor.

Günceli kadın perspektifinden yakalayan ve değerlendiren çeviri, röportaj, söyleşi, haber ve derlemelerinin yanı sıra Türkiye ve dünya kadın hareketinin yakın tarihine dair bir arşiv de sunan SES Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu; websitesi, haftalık Türkçe ve İngilizce e-bültenleri, Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, Spotify ve LinkedIn sosyal medya mecraları üzerindeki aktif hesapları aracılığıyla aktivistler, siyasetçiler, akademisyenler, STK temsilcileri, gazeteciler, uluslararası kurumlar, büyükelçilikler, BM delegasyonları ve AB kurumları üyeleri gibi binlerce kişilik yerel ve global bir kitleye ulaşıyor.

Her hafta Türkiye ve dünyaya yeni bir feminist bakış: SES Kadın Bülteni

İngilizce de yayın yaparak dünyadaki kadın hareketi ve aktivistler arasında bir köprü ve haber kanalı olan SES Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu; günceli yakalan haberleri ve özel içerikleriyle Instagram ve Twitter’da 10 milyona yakın kişiye ulaştı.

5 yılda 5 binin üzerinde içerik üreten, 500’ün üzerinde özel haber hazırlayan Platform 2020 yılı itibarıyla Türkiye’nin ilk ve tek toplumsal cinsiyet odaklı haftalık e-bültenini çıkarmaya başladı ve 10 bine yakın abonesine her hafta kadın gündemine dair önemli başlıkları Türkçe ve İngilizce iletmeye devam ediyor.

SES Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu’nun küratörlüğünde hazırlanan, her hafta yayınlanan haber ve yazılardan bir seçki sunduğu haftalık “SES Kadın Bülteni”ne abone olmak için  tıklayın. 

SES Kadın Bültenleri “Yükselt SES’ini” Podcastleri ile Dinleyicilere Ulaşıyor

SES Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu dijitalde sesini daha geniş kitlelere ulaştırmak ve sadece yazılı içeriklerle değil, işitsel olarak da sözünü duyurmak için Şubat 2023’te podcast yayınlarına başladı. NewsLabTurkey’in Equalab programı kapsamında desteklenen “Yükselt SES’ini!” podcast programının sunuculuğunu Duygu İslamoğlu, teknik yönetimini ise Asmin Ayçe İdil Kaya üstlendi. Projenin koordinatörlüğünü ise Ufuk Yeşil yürütüyor.

Yükselt SES’ini! podcast, yaklaşık 10 dakika süren her bölümde platformda yayınlanan güncel haberleri paylaşmanın yanı sıra, her hafta Türkiye ve dünyadan kadın gündemini takip ederek kendi gündemini yaratıyor ve uzman isimlerin SES’lerine yer veriyor.
Spotify,Apple Podcasts ve YouTube üzerinden ulaşılabilen podcast yayınlarına abone olabilirsiniz.

Umut, direniş, dayanışma

Platformla ilgili açıklamalarda bulunan SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı Gülseren Onanç, “Biz beş yıldır Türkiye ve dünyada ataerkil sisteme karşı direnen kadınların, eşitliği ve barışı savunan kadın siyasetçilerin, dayanışmayı ören kadın sivil toplum temsilcilerinin, uğradıkları ayrımcılığa karşı direnen cesur LGBTI+ aktivistlerinin ilham veren hikayelerinin izini sürdük. Kuruluşundan bugüne yaptığı yayıncılık ve projeler ile SES Eşitlik ve Dayanışma Derneği ve onun yayın platformu SES Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu, Türkiye ve dünya kadın hareketinde kendine özgü bir yer oluşturdu. SES olarak yeni bir feminist bakış açısı ile dünyayı anlama ve anlamlandırmaya çalıştık, umudun yaygınlaşmasına, direnişin ve dayanışmanın desteklenmesine katkı sunduk. Dünyadaki kadın SES’lerini memlekete, memleketin kadın SES’lerini de dünyaya duyurmaya çalıştık” dedi.

Platformun editörü Eda Doğançay da Platformun 5 yılı şöyle özetledi: “SES Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu olarak ayrımcılık tuzağına düşmeyen, barışı savunan yeni bir dille ürettiğimiz içeriklerle toplumsal cinsiyet eşitliğinin ve adaletin tesisinde ısrarcı olduk, umudu, cesareti ve geleceğe olumlu bakışı teşvik edecek gelişmeleri ve kişileri ön plana çıkardık, kapsayıcı, çözüm üreteni yapıcı bir yayıncılık yaklaşımını savunduk. Yerel ve küresel kadın gündemlerini yakından izledik, yereli küreselin, küreseli de yerelin içinde düşünerek takipçilerimize bütüncül bir anlayış sunmaya çalıştık. Uluslararası basın ve yurtdışı merkezli dergilerde yer alan çok sayıda yazı ve makaleyi Türkçeye kazandırdık, uluslararası toplantıları yakından izledik, izlenimlerimizi paylaştık. Bugüne kadar yaptığımız toplumsal cinsiyet odaklı yayıncılığı geliştirmek ve daha da yaygınlaştırmak üzere çalışmaya devam edeceğiz. Gidecek daha çok yolumuz olsa da şimdiye kadar başardıklarımız bize umut veriyor.”