25 Kasım: Şiddetsiz özgür yaşam

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle Terre Des Femmes, bu sene tüm Almanya’da ‘’şiddetsiz özgür yaşa’’ kampanyası başlattı.

Çocuk yaşta evliliklere, kadın sünnetine, cinsiyet ayrımına ve kadına yönelik şiddete karşı mücadele eden Almanya merkezli örgüt, kadınlara yönelik şiddetin evde, işte, toplum içinde ve internette devam ettiğine dikkat çekti ve tüm kadınları  ‘’şiddetten uzak, bağımsız, özgür ve onurlu yaşamak için’’ 25 Kasım’da alanlara davet etti.

#meinherzgehörtmir: benim kalbim bana aittir

Aktivist grup, günler öncesinden başlayan bayrak kampanyasının yanı sıra bu yıl ayrıca ‘benim kalbim benimdir’’ hashtag ile çocuk yaştaki evliliklere ve zorla evliliklere karşı da bir dizi etkinlik düzenledi.

Kampanya ile şiddete karşı net bir mesaj vermek, farkındalık üretmek istiyoruz açıklaması geldi.

Herkesi sarsmak, farkındalık yaratmak istiyoruz. Çocuk yaşta evlendirilmek istenen, istemediği kişilerle aile baskısıyla zorla eş olarak verilen kadınlara yalnız değilsiniz, birlikle özgür bir yaşam için kararlıyız çağrısı yapıyoruz açıklaması yaptı. 

UNICEF’in resmi rakamlarına göre, her yıl dünya çapında 18 yaşın altındaki 12 milyon kız çocuğu evleniyor ve bunların çoğu 16 yaşında bile değil. Halihazırda dünyada 18 yaşın altında evli olan toplam 650 milyon kadın var. 

Aile içi şiddet, cinsel istismar, tehlikeli hamilelikler, ölümler, intiharlar, ruhsal bunalımlar sosyal ve ekonomik bağımlılıklar erken evliliklerin sonuçları olarak öne çıkıyor.

Femmes, Çocuk Yaşta Evliliklerle Mücadele Yasası’nın etkin bir şekilde uygulanmasını istiyor. Hükümeti bunun için göreve çağırıyor.