Son 2 yılda Türkiye’de 29 kadın ‘yüksekten düşerek’ hayatını kaybetti

Son 2 yılda en az 29 kadın yanlarında erkekler varken, balkondan ya da pencereden düşerek yaşamını yitirdi.

“Şüpheli” olarak kayıtlara geçen bu ölümlerin birçoğu henüz aydınlanmadı. Soruşması tamamlanan bazı dosyalarda ise intihar ettiği öne sürülen kadınların yanlarındaki erkekler tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı.

Yılın ilk 15 gününde ise 3 kadın “pencereden düşerek” hayatını kaybetti. Kocaeli’de polis memuru arkadaşının evine giden 23 yaşındaki Sefanur Çağlar 7. kattan düşerek ağır yaralanırken, üniversiteli Melike Şahin, erkek arkadaşının evinin balkonundan düşerek hayatını kaybetti. Gözaltına alınan erkek arkadaşı ise, adli kontrolle serbest kaldı. Gaziantep’te de evinde arkadaşı Çağrı Şaşmaz’la tartıştığı sırada balkondan düşen hemşire Adile Kılınç, hayatını kaybetti. Şüpheli ölüm sonrası Şaşmaz tutuklandı.

Yanlarında hep erkekler vardı

Milliyet’ten Çiğdem Yılmaz’ın aktardığına göre, yanlarında erkekler varken “yüksekten düşerek” yaşamını yitiren onlarca kadından bazı örnekler şöyle:

Osmaniye’de Naime Özbulat Taş 28 Nisan 2020 tarihinde, oturduğu apartmanın 7’nci katındaki evinden şüpheli bir şekilde düşerek yaşamını yitirmişti. Eşi Aşkın Taş, Naime Özbulat’un intihar ettiğini öne sürmüştü. Otopsi sonrası eşi tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı.

İstanbul’da Şebnem Köker geçen 21 Haziran’da, Timuçin Bayhan ile Kadıköy’de kaldığı bir pansiyonun 5. katından düşerek hayatını kaybetmişti. Bayhan, “Kendi atladı” dese de soruşturma sonrası Köker’in itilerek aşağı atıldığı ortaya çıktı ve Bayhan’ın “kasten öldürme” suçundan müebbet hapsi istendi.

Gaziantep’te yaşayan Duygu Delen, 13 Ağustos 2020’de 5 katlı apartmanın 4’üncü katından şüpheli şekilde düşerek hayatını kaybetmişti. Olayın ardından evde bulunan Mehmet Kaplan ise genç kadının intihar ettiğini öne sürmüştü. Çelişkili ifadeler veren Kaplan tutuklandı. Delen’in ölümüne ilişkin Adli Tıp Genel Kurulu’ndan gelecek rapor bekleniyor

Ankara’da lise öğrencisi Gamze Açar da iş görüşmesi için gittiği termal otelin 5’inci katından düşerek hayatını kaybetti. Otel odasında yanında bulunan Rıza Doğan genç kadının intihar ettiğini öne sürse de Açar’ın, kıyafetlerinde ve tırnaklarında cinsel istismar delilleri bulununca tutuklandı.

İzmir’de 2 çocuk annesi Selma Erergin, Zonguldak’ta yaşayan 28 yaşındaki Ayşe Özgecan Usta ve İstanbul’da yaşayan Sevcan Demir’in yüksekten düşerek ölmeleri de davaya dönüştü.