Süleymaniyeli kadınlar: Soykırım ve işgale karşı sessiz kalınmamalı

Süleymaniye’de Türk devleti tarafından gerçekleştirilen saldırılar kadınlar tarafından protesto edildi.

Şiddete ve İşgali Karşı Kadın Birliği Kampanyası tarafından yapılan eylemde kadınlar adına Kejal Ebdülkadir konuştu. Hem Rojava’da gerçekleşen saldırılar hem de Federe Kürdistan Bölgesi ve Irak topraklarındaki Türk askeri varlığı kınandı.

Kejal Ebdülkadir tarafından yapılan açıklamada; “Türk devleti tüm Kürdistan’ı işgal etmek istiyor ve bu işgale Güney Kürdistan ve Rojava’dan başlamak istiyor. Çünkü Kürtler her iki parçada da bir ölçüde özerkliğe sahiptir. Özellikle Rojava’da şu anda özyönetim ve bölgedeki tüm bileşenler yönetimde yerini alıyor” diye konuştu.

“Soykırım ve işgale sessiz kalınmamalı”

Zaxo’nun Perex köyünde sivillere yönelik gerçekleştirilen saldırıların hatırlatıldığı eylemde devamla Kejal Ebdülkadir şunları ifade etti; “Türkiye, Kürdistan Bölgesi’nde ticaret ve okul adı altında askeri üs ve istihbarata sahip olarak amacına ulaşmak istiyor. Sivil halka yönelik katliamlar gerçekleştiriyor, son katliam turistlerin hedef alındığı Zaxo’da yaşandı. Türkiye, Rojava’daki kadın mücadelesinden korkuyor, bu yüzden kadın savaşçıları hedef alıyor, Rojava’da son olarak 3 kadının hedef alınması bunun kanıtıdır. Irak ve Kürdistan Bölgesi hükümetlerini Türk devletinin katliamlarına karşı ciddi bir tavır almaya çağırıyoruz. Aynı zamanda Güney Kürdistan’ın tüm bileşenleri soykırım ve işgale karşı sessiz kalmamalıdır” dedi.

“Kadınlar sessiz kalmamalıdır”

Meydana gelen saldırılarda kadınların hedef alındığını söyleyen Kejal Ebdülkadir, “Saldırıların asıl mağduru olan kadınlar sessiz kalmamalıdır. Çünkü bir kadın hedef alındığında tüm kadınlar hedef alınmış olmaktadır. Irak ve bölgedeki Kürt, Arap ve diğer tüm kadınlar işgale karşı birlikte durmalıdır” ifadelerini kullandı.

Kadın aktivistler saldırıları kınıyor

Eyleme katılan kadınlara mikrofonlarımızı uzattık ve görüşlerini aldık. Federe Kürdistan Bölgesi’nde faaliyet yürüten Kongra Star’lı Leman Şûwêş, “Türkiye’nin saldırıları uzun yıllardır devam ediyor ve ilk kez gerçekleşmiyor. Irak haklı, Kürt halkı katlediliyor artık bunlara sessiz kalınmamalı. Susma pozisyonundan çıkılmalıdır” dedi. IŞİD vahşetine karşı uzun yıllar direniş gösteren ve savaşan kadın devrimcilerin hedef alınmasının ise yaralayıcı olduğunu söylerken, “Kadın devriminde önemli rol oynayan yoldaşlarımızın katledilmesini kınıyoruz” diye konuştu.

Zerdüşti aktivist Awat Hüsameddin ise Türkiye’nin kendi sınırları dışında gerçekleştirdiği saldırıların hukuk dışı olduğunu ve Suriye, Irak gibi ülkeler için sınır ihlali teşkil ettiğini hatırlatırken, hava sahasının Türkiye’ye kapatılmasını talep ettiklerini aktardı.

 

/Jingaagency1.com/