Temimi Dünyaya Seslendi: Filistinli Kadınlara da Diğerleri Gibi Sahip Çıkın

Henüz 11 yaşındayken 2011’de İsrailli askerlere meydan okuduğu için ‘Filistin’in cesur kızı’ olarak tanınan Ahed Et-Temimi, kadın hakları savunucularını Filistinli kadınlara destek çıkmaya çağırdı.

2011’de İsrailli askerlere meydan okuduğu için ‘Filistin’in cesur kızı’ olarak tanımlanan aktivist Ahed Et-Temimi, Filistin’de son dönemde İsrail tarafından işlenen insan hakları ihlalleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İsrail’in işgal ya da abluka altında tuttuğu topraklarda yaşayan Filistinli kadınların acılarının sadece bir-iki günle sınırlı olmadığının altını çizen Temimi, onlarca yıldır devam eden İsrail işgali nedeniyle türlü acılara göğüs germek zorunda olan Filistinli kadınlara, dünyadan da yeterince destek gelmediğini ifade etti.

“Bize reva görülenler normal sayılıyor”

Eşlerini kaybeden Filistinli kadınların çocuklarına bakmak için hem anne, hem de baba olmak zorunda kaldıklarını ifade eden Temimi, dünyaya şöyle seslendi:

“Bana göre, uluslararası insan hakları ve uluslararası kadın hakları örgütleri işgal nedeniyle ezilen, öldürülen, baskıya maruz kalan Filistinli kadınlar için yeterli tepkiyi vermiyor. Burada yaşananlar başka bir ülkede olsa, farklı bir gözle bakarlar. Başka bir yerde kadın şiddete maruz kalsa olağanüstü tepkiler verdiklerini görüyorsunuz. Çünkü bize reva görülenler normal sayılıyor. Onların yaşadıkları ise anormal. Sanki biz bunları hak ediyoruz da başkaları etmiyormuş gibi bir bakış söz konusu. Bütün dünyaya söylüyorum. Biz de insanız, beşeriz, herkes gibi. Normal bir hayat yaşamak bizim de hakkımız. Şiddetsiz bir hayat yaşamak bizim de hakkımız.”

/eka/