TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan’a 3 yıl 9 ay hapis cezası

TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan’a 2011’de kurulan “Çözüm Çadırı”ndan dolayı “örgüte bilerek isteyerek yardım etme” iddiasıyla 3 yıl 9 ay hapis cezası verildi. 
Mêrdîn’in Nisêbîn ilçesinde 2011’de belediyeye ait Mitani Kültür Merkezi bahçesinde “Demokratik Çözüm Çadırı” kurulması nedeniyle dönemin Nisêbîn Belediyesi Başkanı Ayşe Gökkan’ın “örgüte bilerek isteyerek yardım etmek” suçlamasıyla yargılandığı davada Gökkan’a hapis cezası verildi. Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği 7 yıl 6 ay hapis cezasının “orantısızlık” nedeniyle Yargıtay tarafından bozulmasıyla yeniden görülen davanın karar duruşmasında, Gökkan bulunduğu Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Sistemi (SEGBİS) üzerinden bağlandı. Gökkan, Kürtçe yaptığı savunmada, mahkemenin başından beri tarafsızlığını yitirdiğini, buna dair defalarca reddi hakim talebinde bulunduklarını ifade ederek, “Bu mahkemeyi, heyetini, başkanını, hatta katibini reddediyorum” dedi.
Mahkemeye 20 sayfalık savunma gönderdiğini ifade eden Gökkan, savunmaya dair ekleyeceği başka bir şeyinin olmadığını belirterek, “Jin, jiyan, azadî, yargılanamaz” ifadelerini kullandı.
AVUKATLAR SAVUNMA YAPMAYI REDDETİ
Mahkemenin savunmalarını engellediğini, müvekkillerinin Kürtçe savunma yapma istediğinin defalarca reddedildiğini, işitme sorununa rağmen her defasında müvekkillerinin SEGBİS üzerinden duruşmaya alındığını, avukatların mahkemeden çıkartıldığına işaret eden Gökkan’ın avukatı Muharrem Şahin, sıraladığı nedenlerden dolayı savunma haklarının kısıtlandığını ve savunma yapmayacaklarını ifade etti. Mahkemeyi tiyatroya benzeten Şahin, “Hem mahkemenin içinde hem de dışında maruz kaldığımız durumdan kaynaklı savunma hakkımızın engellendiğini, mahkeme heyetinin hukuka uygun bir karar veremeyeceğini, bu yargılamanın bir tiyatro olduğunu değerlendiriyoruz. Mevcut dosyamızla ilgili yargılamanın hukuki bir değeri yoktur, müvekkil kadın haklarını savunmaktadır. Kadınların eşit ve özgür olmasını, Kürtlerin temel hak ve özgürlüklerini savunmaktadır. Müvekkilin yargılanması gereken 2 hususu var: Kadın ve Kürt olması. Bu böyle belirlenmelidir. Bunun dışında yapılan yargılama hukuksuzdur. Soruşturma propagandadan yapılmıştır, propagandaya yardım diye mevzuatımızda bir şey yoktur. Bu nedenle savunmalarımızı üst mahkemelerde yapmak üzere esas hakkında savunma yapmayacağız” diye konuştu.
Mahkemenin kendilerine ve müvekkillerine yönelik olumsuz davranışlarını sıralayan Gökkan’ın avukatlarından Özüm Vurgun ise, “Bu mahkemede hukuk konuşulamaz, bu mahkemede hukuk felsefesi de konuşulamaz. Karşımızdakilerin hukuk değil, olaya siyasi saiklerle yaklaştığını düşünüyoruz. Sadece siyasi olaylarda değil, diğer Kürt adli diye adlandırılan dosyalarda bile adil yargılama yapılmamaktadır. Biz reddettiğimiz mahkemeye karşı savunma yapmayacağız” ifadelerini kullandı.
Son sözü sorulan Gökkan, “Mahkemeyi reddediyorum, kadın, özgürlük ve yaşam yargılanamaz” yanıtını verdi.
HAPİS CEZASI VERİLDİ
Mahkeme, Gökkan’a “örgüte bilerek isteyerek yardım etme” iddiasıyla 3 yıl 9 ay hapis cezası verdi.

 

/ Mezopotamya Ajansı /