TJA’dan cezaevinden çıkan kadınlarla buluşma

TJA öncülüğünde cezaevinden tahliye edilen kadınlar ve İstanbul’dan gelen feminist kadınlar ile buluşma gerçekleştirilerek, dayanışmanın daha da büyütüleceği mesajı verildi.

 

Amed’de Tevgera Jinên Azad (Özgür Kadın Hareketi – TJA) öncülüğünde, cezaevinden çıkan kadınlar ve İstanbul’dan gelen Feminist Kadın Grubu buluşması gerçekleştirildi. Sûr ilçesinde bulunan Cemilpaşa Konağı’nda gerçekleşen buluşmaya TJA’lılar, Feminist Kadın Grubu, Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Serra Bucak, yakın dönemde cezaevinden tahliye olan kadınlar, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM) milletvekilleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı. 

 

Açılış konuşmasını yapan TJA aktivisti Çağlar Demirel, yıllarca cezaevinde kalan tutsak arkadaşlarının buluşmaya katıldığını belirtti. Demirel, “Bu buluşmayı gerçekleştirmek bizim için çok anlamlıdır. Buluşmayı çok dar tuttuk aslında sadece Diyarbakır’da ve yakın kentlerde olan cezaevinden yeni çıkmış arkadaşlarımızla buluştuk. Buradan cezaevlerindeki yoldaşlarımızı selamlıyoruz” dedi. 

 

‘BU MASAYI DAHA DA BÜYÜTECEĞİZ’

 

İstanbul’dan gelen feminist aktivist Selin Top, “Umutsuzluğa düşecek zamanımız hiç yok. İnanılmaz bir saldırı ile karşı karşıyayız. Bu devlet sadece hetero-Sünni-erkek devleti gibi davranıyor. Biz de diyoruz ki biz ‘buna karşı çok kalabalığız.’ Kadınlar, feministler, Kürt kadın hareketi yani tüm kadınlar olarak bir aradayız. Kayyım darbesine ve olabilecek bütün saldırılara karşı patriarkal siyasi iktidara karşı bir arada olmak zorundayız. Bu masayı çok daha büyüteceğiz, hep beraber olacağız. Devlet bir yandan Kürt hareketine bütün saldırısını yönlendirirken; dayanışma içerisinde olan bütün sosyalistlere, feministlere bütün herkese saldırısını sürdürüyor. Buna karşı da birlikteliğimi büyütmekten başka bir çaremiz yok” şeklinde konuştu. 

Ayla Akat Ata da cezaevinde kalan tutsakların durumuna ve infaz yasasına dikkat çekti. 

 

‘UMUT OLDU’

 

Geçtiğimiz günlerde cezaevinden tahliye edilen eski Nısêbin Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya, cezaevindeki tutsaklar çıkıncaya dek mücadelelerine devam edeceklerini belirtti. Kaya, “Bazen acaba kadınlar olarak eksildik mi diye düşünüyorum fakat bugün bu buluşmayı görünce içime çok büyük umut doldu” diye belirtti. 

 

Feminist aktivist Feride Eralp, “Sizin eksikliğinizi çok derinden hissediyorduk. Hem yeniden sarılmak hem de ‘ne yapabiliriz’ diye düşünmeye başlamak için geldik. Bunun birinci adımı bugün kayyıma karşı hep birlikte durmak. Umarım daha da büyüyerek yeniden yeni buluşmalarımız olur. Burada bir arada olduğumuz için çok mutluyuz” dedi. 

Kadınlar sonrasında tek tek söz alarak dayanışma içerisinde olacaklarının ve dayanışmayı büyüteceklerinin mesajını verdi.

 

/Mezopotamya Ajansı/