Tuncel: Kayyımlara karşı mücadele yolları örmek zorundayız

 Kadın buluşmasında konuşan Kürt kadın siyasetçi Sebahat Tuncel, kayyım uygulamasının bir rejim haline geldiğine ve en başta da kadınların hayatını etkilediğine işaret ederek, “Kayyum, kadın özgürlükçü çizgimize, eş başkanlık sistemine karşı yapılmış bir saldırıdır. Kadınlar olarak bu saldırıya karşı mücadele yolları örmek zorundayız” dedi.

 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Kadın Meclisi, Mersin’de Kürt siyasetçi Sebahat Tuncel’in de katılımıyla “Kadın Buluşması” gerçekleştirdi. Etkinlik öncesi Barış Anneleri ve parti temsilcileri Tuncel’i kentin girişinde çiçeklerle karşıladı. Buluşmanın yapıldığı DEM Parti Mersin İl Örgütü önünde ise çok sayıda kadın, Tuncel’i “Jin, jiyan, azadî” sloganları ile karşıladı. Kadın buluşmasına DEM Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca ve kadın kurumları temsilcileri ile çok sayıda kadın katılım sağladı. Buluşmada, kayyım politikaları, kadınların güncel sorunları ve saldırılara karşı mücadele pratikleri konuşuldu.

 

‘KAYYIMA KARŞI BÜYÜK BİR DİRENİŞ VAR’

 

Buluşmada ilk olarak söz alan Milletvekili Perihan Koca,  bir aydan fazladır irade gaspına karşı mücadele yürütüldüğüne dikkat çekerek, “3 Haziran’dan beri irademizi gasp ettirmeyeceğiz belediyeler bizimdir diyerek sokaklardayız. Mücadeleyi büyüterek, sokaklarda halkın iradesine, irademize sahip çıkıyoruz. Van’daki yürüyüş Barış Anneleri’mizin, yoldaşlarımızın, halkımızın büyük bir azmi ile yapılıyor. 3’üncü dalga kayyum gaspına ülkenin dört bir yanında büyük bir direniş gerçekleşiyor” dedi.

 

‘KADINLARI ETKİLENİYOR’

 

Koca’nın ardından konuşan Kürt siyasetçi Sebahat Tuncel, kayyum politikalarının kadınların hayatına etkilerini anlattı. Kayyum atanmasının ilk gerekçesinin eş başkanlık sistemi olduğuna işaret eden Tuncel, “Eş başkanlık; eril siyasetin ortadan kaldırılması, yaşamın kadın erkek eşitliği bağlamında yeniden ele alınması, karar ve uygulama mekanizmalarında kadınların yer alması, yaşamın her alanında kadınların var olması ve eşit temsil demektir. Bu nedenledir ki ilk saldırı eş başkanlık sistemine yapıldı” dedi. Tuncel, eş başkanlığın kadınlar açısından büyük bir kazanım olduğunu belirterek, en az 6284 sayılı yasanın önemli görülüp sahip çıkılması kadar eş başkanlığa da sahip çıkılması ve saldırılara cevap verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

MÜCADELE VURGUSU

 

“Eş başkanlık sadece Kürt kadınlarının kazanımı değil” diyen Tuncel, eş başkanlık sisteminin yerellerde uygulanmasının neden önemli olduğuna dair şunları ifade etti: “Eş başkanlığı neden merkezde uyguluyoruz sorun olmuyor da yerel yönetimlerde uygulayınca sorun oluyor? Çünkü hizmeti de buna göre yapmak demektir. Kentlerde yaşayan herkesin belediyelerden eşit düzeyde hizmet alması demektir. Bu kentleri yeniden kadınların da yaşayabileceği nefes alabileceği alanlar haline getirmek amacı taşıyor eş başkanlık. Kayyım rejimi bütün kadınların bu kazanımlarını elinden alıyor. Kayyım ilk geldiğinde bizim 43 kadın kurumumuz kapatıldı, sadece kadın kurumu da kapatılmadı bu kurumların hepsine erkekler atandı, kurumlar amaçları dışında kullanıldı.”  Kayyumun kadın özgürlükçü çizgiye karşı yapılmış ideolojik bir saldırı olduğunu söyleyen Tuncel, bu saldırılara karşı kadınlara mücadele çağrısı yaptı. 

 

/Mezopotamya Ajansı/