Yeşil Sol Partili kadınlar yeni bir başlangıç için konferansa hazırlanıyor

Yeşil Sol Parti’nin 8-9 Eylül günü Ankara’da “İsyanımız ile örgütleniyoruz özgürlüğümüzü savunuyoruz” şiarı ile gerçekleştireceği konferansta, birçok konu başlığında kararlar alınıp kongreye sunulacak.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin (Yeşil Sol Parti), Ekim ayının ortalarında yapmayı planladığı son 40 yılın en görkemli kongresi için çalışmaları devam ediyor.  

Seçim sonrası ortaya çıkan tabloyu halk toplantılarıyla değerlendiren ve halkın görüş ve önerilerini yaptığı çalıştaylarda tartışan Yeşil Sol Parti, halktan gelen önerileri Eylül ayında düzenleyeceği iki ayrı konferansta karar altına alacak.

 İlk olarak 8-9 Eylül’de Kadın Konferansı, 11-12 Eylül’de ise Karma Konferans gerçekleştirilecek.

 ‘İSYANIMIZ İLE ÖRGÜTLENİYORUZ ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ SAVUNUYORUZ’

Kadın Konferansı, “İsyanımız ile örgütleniyoruz, özgürlüğümüzü savunuyoruz” şiarı ile Ankara Dünya Ticaret Merkezi’nde düzenlenecek. 400 kadın delegenin katılacağı konferansta, birçok konu başlığında karar önerileri alınıp kongreye sunulacak. Kadın emeğinin güçlendirilmesi, tecride karşı çalışmalar, Kadın Meclisi’nin kendi bütçesini oluşturması, tutuklu kadınların sorunları, enternasyonal kadın örgütleriyle ilişkiler konferansın gündeminde yer alıyor.

 SİYASAL HAT, KADIN MÜCADELESİ VE ÜÇÜNCÜ YOL

 Kadın konferansının önemine ve konferansta alınması beklenen karar önerilerine dair değerlendirmelerde bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Koordinasyonu Üyesi Semiha Şahin, konferansın büyük önem arz ettiğini söyledi.

 HDP ve Yeşil Sol Parti Kadın Meclisleri olarak geçmiş deneyimleri ve birikimleriyle seçimden sonra başlatılan yeniden inşa ve yapılanma sürecinde halkla birlikte birçok konu başlığında tartışmalar yürüttüklerini ve halktan öneriler aldıklarını söyleyen Şahin, “Kadın üyelerimiz ve kadın meclisi gönüllüleriyle bu tartışmaları yürüttük. Ortaya çıkan sonuçları iki günlük çalıştaylarımızda gündeme getirdik. Siyasal hat, üçüncü yol ve kadın mücadelesinin büyütülmesi konuları tartışmaların başında yer aldı. Bileşen kadın yapılarımızla, birey kadınlar ve diğer tüm bölgelerde örgütlenme alanlarındaki kadın yapılarımızla süreci bu aşamaya getirdik. Konferansımız ise bu sürecin kararlaşma aşaması olduğu için önemli” dedi.

 ‘KONFERANS YENİ SÜRECİN BAŞLANGIÇ ADIMI OLACAK’

Seçim sonrasında Kürt, kadın, emek ve doğa düşmanı bir tablonun ortaya çıktığını söyleyen Şahin, şöyle konuştu: “Biz bu nedenle güçlü erkek egemen kapitalist sisteme karşı güçlü kadın örgütü kurumunu açığa çıkartmalıyız. Bu anlamı ile kadınların dinmeyen isyanını örgütleyeceğimiz aynı zamanda bunun mücadelesinin yürütülmesini söylüyoruz. Bu sistemi yıkana, kadın katliamları ile kadınlara dönük şiddet son bulana kadar, mücadele edeceğiz. Bizim açımızda mücadele bitmiş değil. Şiddet durana kadar, savaşlar bitene kadar, işgaller son bulana kadar mücadeleyi büyüteceğiz. Bu anlamı ile sıfırdan başlamıyoruz, yeniden yapılanma diyoruz. Bizler Kürt kadın hareketinin deneyimlerini, feminist kadın hareketinin deneyimlerini, sosyalist kadın hareketinin deneyimleri ile dünyada yükselen kadın isyanını arkamıza alarak süreci örgütlüyoruz. Bu anlamı ile konferansımızı yeni sürecin, yeni bir başlangıç adımı olarak görüyoruz.”

 Mezopotamya Ajansı / Selman Güzelyüz