YJA Star: Özgürlük savaşının hakikatini herkese gösterdi

YJA Star Basın ve İrtibat Merkezi: YJA Star’ın bir komutanı ve basınımızın bir yoldaşı olarak, özgürlük savaşının hakikatini dost ve düşman herkese gösterdi. Şaristan yoldaş gibi devrim yolunda kadın özgürlük hakikatini yaşamın tüm alanlarına yayacağız.”

YJA Star Basın ve İrtibat Merkezi “Öncelikle öncü militan, Apocu gerilla ve hakikatin takipçisi, yoldaşımız sevgili Şaristan Asmîn’i saygıyla anıyoruz. Şaristan yoldaşın şahsında, Kurdistan dağlarında mücadelemizin yön verenleri olan Hindîstan Pênaber’in, Arjîn Amed’in, Sarya Onur’un, Ekîn Wan’ın, Amara Ronahî’nin ve tüm özgür basın şehitlerimizin her zaman gerçek takipçisi olacağımızın sözünü veriyoruz. Halkımızın sesi, savaşçı kadınlarımızın sesi, dağlarımızın en gerçek yüzü haline gelenlerin ışığıyla mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizin sözünü veriyoruz” dedi.

“Ülkesinin öncüsü ve sadık bir emekçisi olan yoldaşımız Şaristan Asmîn, Botan halkının yurtseverliği ile büyümüş ve her Kürt genci gibi halkının acılarının gerçeğini yaşamıştır” denilen açıklamada şunlar belirtildi:

YÜREĞİNİ VE ZİHNİNİ ÖNDER APO’NUN ÖZGÜR LAŞAM FELSEFESİYLE DOLDURDU

“Genç yaşında işgalin en karanlık yüzüyle karşılaşmış ve bir Kürt kadını olarak her karış toprağının hesabını düşmanlarından soracağına söz vermiştir. Bu amaçla sonuna kadar bağlı kaldığı Önder Apo gerçekliğine yönünü vererek, 1999 yılında devrim yürüyüşünü başlatır. Hayatı boyunca çalışkan, özverili, yoldaş, öncü ve halkının değerlerine bağlıdır. Kendisine Şaristan adını koydu ve dolu dolu yaşamında yüreğini ve zihnini Önder Apo’nun özgür yaşam felsefesiyle doldurdu.

Bu nedenle ülkesine bağlı bir kadın olarak 24 saat emek verdi ve Kadın Özgürlük Hareketi’nin militanı ve öncü komutanı oldu. O her zaman ve her yerde yoldaşlarının güçlü bir öncüsü, ülkesinin samimi bir emekçisi, yoldaşları için bir moral kaynağı oldu. Bu nedenle Şaristan yoldaş, 24 yıllık devrim yürüyüşünde, verdiği özgürlük mücadelesi önünde hiçbir engeli, zorluğu, zahmeti özgürlük savaşının önünde bir engel olarak görmedi, yüzünde gülümsemeyi, yüreğinde zafere inancı eksiltmedi, yaşamı boyunca zorlukların üzerine yürüdü ve her zaman zaferi esas aldı.

Önder Apo diyor ki; “Özgür bir kadın hayatta başarı demektir”. Apocu devrimci Şaristan, öncü bir kadın olarak, büyük bir savaşımla ve adım adım kendi yaşamının romanını yazdı ve özgür yaşam için mücadele etti.

Güç ve yaratıcılık sahibi oldu, bu nedenle tarihinin kayıp hakikatini ortaya çıkardı ve halkının değerlerini korumada özgürlük mücadelesinde düşmeyen bir öncü oldu. Qendîl’den Zagroslara, Heftanîn’den Garê’ye, Şengal’den Mexmûr ve Kerkûk’e kadar savaşçı bir kadın olarak ülkesinin sarp dağlarına ve özgür yaşama gönül verdi.

YJA Star basınımızda uzun yıllar aralıksız emek verdi, savaşçı kadınların rengini, sesini ve özgürlük savaşını herkese göstermek için çaba gösterdi. Bu nedenle adım adım tüm mücadele alanlarında, kahraman şehitlerin bıraktığı her izi anlattı, farklı deneyimler yaşayan her kadını yazdı ve Apocu gerillaların hakikatine dair programlar sundu. ‘Jinên Çiyayî’, ‘Stargeh’ ve başka programlarda Kurdistan dağlarının cevherini tanıttı.  Şaristan’ın amacı da Bêrîtan gibi yaşamak, Zîlan gibi savaşmak ve kadın devriminde kadının örgütlü gücünü daha da güçlendirmekti. Bu nedenle bazen özgürlük savaşının bir öncüsü gibi silah kuşanarak Zap’ta mevzilerdeydi, bazen bir özgür basın emekçisi olarak elinde kamera vardı, Zagroslar’dan Şengal’e kadar tarihi görevlerinin başındaydı.

Şaristan yoldaş devrimci hayatında ve Apocu duruşunda zafer kişiliğini sonuna kadar yaşadı. Her emek verdiğinde ve halklar devrimi için mücadele ettiğinde kendisini özgür hissediyordu. Özgürlük hareketimizin en tarihi dönemlerinde sonuna kadar Önder Apo hakikati ile ilkesel bir yaşam yürüttü ve hakikat arayışında hem kendisini hem de çevresini örgütledi. Her an kendi yaşam gerçekliğini yarattı. YJA Star’ın bir komutanı ve basınımızın bir yoldaşı olarak, özgürlük savaşının hakikatini dost ve düşman herkese gösterdi. Çağın militanı Şaristan Asmîn özgür yaşamın öyküsünü kah işgalciler karşısında göğüs göğse savaşarak, kah yazarak, kah bazen gerilla programları yaparak, en çok da topraklarına bağlılığı ile gösterdi.

Biz Arjîn, Xelîl ve Hindîstanların takipçileri olarak halkımız özgürlüğüne kavuşuncaya kadar Şaristan gibi yaşayacak, savaşacak ve özgürlük savaşı hakikatini tüm dünyaya göstereceğiz. Biz sonuna kadar Şaristan’ın yoldaşın anılarına ve YJA Star Basın Merkezi’nde verdiği emeklere sahip çıkacağız, bıraktığı yerden devam edeceğiz. Şaristan yoldaş gibi, hiçbir engeli tanımayacak, karanlıkların üzerine yürüyecek, aydınlığı görecek ve devrim yolunda kadın özgürlük hakikatini yaşamın tüm alanlarına yayacağız.”

 

/ANF/