YPJ 4. Konferansı: Yeniden yapılanma kararı alındı

YPJ Genel Komutanlığı, 30 Haziran ile 2 Temmuz tarihleri arasında tüm çalışma alanlarından katılımlarla 4. YPJ Konferansı’nı gerçekleştirdiklerini belirterek, “YPJ’nin yeniden yapılandırılması kararlaştırıldı” dedi.

YPJ Genel Komutanlığı, 4’üncü konferansa ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada konferansın Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a ithaf edildiği belirtilirken, alınan kararlara yer verildi.

Konferansa ilişkin yapılan açıklama şöyle: “4. YPJ Konferansımızı 30 Haziran ve 2 Temmuz tarihleri arasında, tüm çalışma alanlarımızından ve kadın özgürlük hareketlerinin temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirdik. Kürt, Arap, Asur, Türkmen, Enternasyonel olmak üzere 115 delegenin katılımı ile “Özgür kadının gücüyle, kadın devrimi ve ülkemizi koruyacağız, Önder APO’nun özgürlüğünü sağlayacağız” sloganı ile konferansımız yüksek bir coşku, moral ve kararlılık düzeyi ortaya çıkardı. Önderlik perspektifleri, Kadın hareketlerinin mesajları, askeri-siyasi ve örgütsel-ideolojik durum, yeniden yapılanma, devrimci halk savaşı ve yeni dönem planlamaları ayrıntılı bir şekilde tartışıldı. Konferansımız güçlü çözümleme, tartışma ve bu süreci mutlaka özgürlükler lehine kazanacağımızın kararlığıyla başarıyla sonuçlandı.

Konferansımızı Zilan (Zeynep Kınacı) yoldaşın şehadet yıldönümünde gerçekleştirmemiz, kadın özgürlük ilkelerini uygulama göstergesi ve Şehit Zilan şahsında direniş ve fedailik yürüyüşünde ısrarımızın somutlaşmasıdır. Bu vesileyle bir kez daha belirtmeliyiz ki Zilan yoldaşın bıraktığı özgürlük mirası, özgürlük ve zafer yürüyüşümüz de yol gösterici olacaktır.

Konferansımız İmralı’da Önder Apo’ya yönelik uygulanan mutlak tecrit ve işkence siyasetini kapsamlı bir şekilde değerlendirdi. Konferansımız, bu politikayı boşa çıkarmak ve Önder APO’nun fiziki özgürlüğünü sağlamak için YPJ’nin tüm enerjisini ve gücünü seferber edeceğini ve “Önder APO’ya fiziki özgürlük, Kürt sorununa çözüm” kampanyasına öncülük edeceğini belirtmiştir. Bu temelde 4.YPJ Konferansımızı Önder APO’ya ithaf ediyoruz ve özgürlük uğruna, mücadele eden ve onur savaşı yürüten kadın özgürlük gerillalarını ve direnişlerini selamlıyor ve konferansımızı tüm özgürlükçü kadınlar için kutluyoruz.

‘KADINLARIN VE HALKLARIN KAZANIMLARINI KORUYACAĞIZ’

Konferansımız da siyasi süreç ve askeri durum tüm yönleriyle tartışıldı. Hegemonik güçler krizleri, krizle çözmeye çalışıyorlar ve siyasi diyalog yerine, askeri yol ve yöntemleri esas almaktalar. Kirli çıkarları için tüm insanlık değerlerini ve ahlakı yok saymaktalar. Bunun içinde konferansımız sorunlara derinlikli ve kapsamlı bir şekilde çözümünün ancak kadın aklı ve öncülüğüyle olabileceğini değerlendirdi. Bunun savunma boyutundaki öncülüğünü de Kadın Savunma Birlikleri YPJ üstlenmektedir. Aynı zaman da konferansımız halkların çıkarlarına ve kadınların kazanımlarına hizmet etmeyecek olan her türlü yaklaşım veya bölgesel ve ulusal ittifakların, hiçbir şekilde kabul edilmeyeceğini, bedeli ne olursa olsun, YPJ’nin kadınların ve halkların kazanımlarını koruyacağını belirtmiştir.

Bugün özelde Kurdistan olmak üzere tüm Ortadoğu’da ve dünyada kadına yönelik şiddet, tecavüz, intihar, öldürme ve baskı en ağır şekilde uygulanmaktadır. Erkek egemenlikli zihniyet kadını evde boğmaktadır, işgalci güçler de yaşamın da tüm alanların da kadını hedef almaktadır. Türk devleti ve çetelerinin Rojava ve Kuzey-Doğu Suriye’ye yönelik işgal saldırılarıyla, kadınlar en zor ve ağır koşullardan geçmektedir. Bu işgal operasyonlarının başarısızlıkla sonuçlanması ve boşa çıkarılması için kadınların devrimci halk savaşı stratejisi temelinde, kadın özgürlük hareketinin geliştirdiği öz savunma kampanyasını esas almalı ve bu temelde YPJ saflarına katılmalıdırlar. Bu şekilde kendilerini işgalci, egemen, cinsiyetçi ve soykırımcı zihniyetten kurtarabilirler. Bizler ancak bu şekilde kendi özgürlüğümüze ve özgürlük devriminin değerlerine sahip çıkarız.

YENİDEN YAPILANMA KARARI

Tüm bu gelişmelerin yanında, konferansımız geçen 2 yılı hem ideolojik hem de örgütsel boyutta değerlendirdi. Pratikte yaşanan yetersizlik ve eksiklikleri analiz etti ve yeni bir çıkış için güçlü bir özeleştiri verdi. Aynı zamanda yaşamda ve savaşta güçlü bir düzey yakalayabilmek için YPJ’nin Yeniden Yapılandırması kararlaştırıldı. Bu temelde Kuzey-Doğu Suriye Kadın Savunma Merkezi kurumsallaşmasını geliştirmeli ve örgütlülüğünü genişletmelidir.

‘YPJ ÖRGÜTLÜ KADININ KİMLİĞİDİR’

YPJ nasıl ki devrimin ilk sürecinden öncülük rolünü üstelendi, her anlamda kendini devrime feda etti, can ve bedel verdi, bugünden sonra da yaratılan kazanımları korumak, bu tarihi mirasa sahip çıkmak en fazla da kadının görevidir. YPJ olarak bizler yaşamı devrimci halk savaşı temelinde örgütleyeceğiz ve devrimin değerlerini kalıcılaştıracağız. Erkek egemenlikli zihniyetin özel savaş politikalarına karşı mücadele edecek, insanlığı ve yaşamı koruyacak olan kadının öz savunmasıdır. YPJ tüm kadınların örgütlü öz savunmasının tanımıdır. Devrimin değerlerine sahip çıkmanın yolu ancak kadının iradeli ve bilinçli duruşu, ülke ve toprağına bağlılığı, namusu kavramının tanımını kadın da değil, ülke ve halk da görmek mümkündür. YPJ, örgütlü kadının kimliğidir. YPJ xwebûndur. YPJ Önderlik ve devrim şehitlerine bağlılıktır. YPJ tüm kadınların özgün ve örgütlü savunma gücüdür. YPJ demokratik ulus paradigmasına dayanmaktadır ve bu şekilde Arap, Kurd, Süryani, Ermeni, Türkmen ve tüm dünya kadınların adıdır. Bu temelde konferansımız büyük bir iddia ve kararlılıkla YPJ’nin yeni dönem görevlerini yerine getirmek için hazır olduğunu belirti.

‘FAŞİST TÜRK DEVLETİNE KARŞI ÖNCÜLÜK ROLÜMÜZÜ OYNAYACAĞIZ’

Kadın Savunma Birlikleri YPJ olarak, nasıl ki DAIŞ’i yendik, başta faşist Türk devleti, KDP ve bölgedeki işbirlikçileri, bölgemize yönelik her türlü saldırılara karşı güçlü eylemselliklerle cevap vereceğiz ve öncülük rolümüzü oynayacağız. Demokratik bir Suriye ve Orta Doğu için aktif bir şekil de savunma görevlerimiz yerine getireceğiz. YPJ o güç, irade ve kararlılığa sahiptir, halkların, kadınların ve tüm şehitlerin istem ve hayallerini gerçekleştirip zaferle sonuçlandıracaktır. Bu temel de sözümüzü yineliyoruz ve diyoruz ki; Şehit Zîlan, Arîn, Rêvan, Sara, Ruken, Avesta, Barîn, Şervîn Şerdar, Sorxwin Rojhilat, Azadî Dêrik, Zozan Hesekê, Hebûn Enteriyê, Îvana Hoffman yoldaşların ve binlerce kadın özgürlük şehitlerinin fedai ruhuyla zafere ulaşana kadar ve kadın devrimini kalıcılaştırana kadar özgürlük mücadelemizi güçlü bir şekilde yürüteceğiz ve insanlığa özgür yarınları armağan edeceğiz.”

/ANF/