Yunanistan’da anaerkil sistemin sürdüğü tek ada: Karpathos

Yunan adalarından Karpathos’ta (Karpat Adası) bulunan Olimpos köyü, ülkede gelişen turizme ve yaşam şeklinin standartlaşmasına rağmen Bizans döneminden beri süregelen kadınların egemen olduğu anaerkil yapısını koruyor. 

Yunan adalarından Karpathos’ta (Karpat Adası) bulunan Olimpos köyü, kadınların egemen olduğu anaerkil yapısını koruyor.  300 nüfuslu köyde toplumun merkezinde Olimposlu kadınlar bulunuyor.

Köyde, Bizans döneminden kalma ana erkil yapı, yüz yıllar süren Osmanlı varlığına ve 1912 ile 1944 yılları arasındaki İtalyan etkisine rağmen değişmediği görülüyor.

“Burada işin başında kadınlar var” diyen 60 yaşındaki Rigopoula Pavlidis, “Kocam bensiz hiçbir şey yapamaz, vergi beyannamesini bile…” diye gülerek köydeki durumu özetliyor.

Miras sistemi birçok yerden daha ilerici olan adada annenin mirası en büyük kızına kalıyor. Evlendikten sonra erkeklerin kadınların evlerine taşındığını da belirten Olimposlu tarihçi Yorgos Tsampanakis Karpathos, kadınların hakimiyetinin soyadlarının aktarılmasına kadar uzandığını ifade ediyor.

“Bir tür sosyal kast sistemi”

Adadaki anaerkil yapının eleştirilen tarafı ise, sadece en büyük kız çocuklarına hak tanıması.

“Diğer kızkardeşlerin ablalarına ‘hizmet etmek’ için adada kalmaları gerekiyor” diyen Cenevre Coğrafya Toplumu üyesi Alain Chabloz, “Bir tür sosyal kast sistemi yaratılmıştı” diyor.

Ailesinin en genç üyesi olan ve henüz evlenmemiş olan Giorgia Fourtina, Olimpos toplumunun o kadar da ‘ilerici’ olmadığı görüşünde. “Kafede tek başına bir kadının hoş karşılanmadığı küçük bir toplum burası” diyor.

/Euronews/