Yunanistan’da binlerce kadın cinsel saldırıya karşı sokağa çıktı

Yunanistan’da binlerce kişi, cinsel saldırıya uğrayan genç bir kadına destek vermek ve adaletin sağlanmasını talep etmek üzere çeşitli kentlerde sokağa çıktı.

Yunanistan’da katıldığı bir partide cinsel saldırıya uğrayan genç bir kadına destek vermek ve adaletin gecikmesini protesto etmek için birçok kentte binlerce kişi sokaklara çıktı.

Selanik kentinde 31 Aralık gecesi lüks bir otelde düzenlenen yılbaşı partisine katılan 24 yaşındaki Georgia Bika, tecavüze uğradığı şikayeti polise başvurdu. Bika’ya ilaç vererek cinsel saldırıda bulunan sanık ve suça katılan diğer şüphelilerin tanınmış zengin ailelerden geldiği ortaya çıktı.

Bika’nın teşhis ettiği saldırganlardan ikisinin Londra merkezli Uluslararası Yunanistan Vakfını (IFG) yöneten Levendis ailesinden kardeşler oldukları belirtiliyor.

Ayrıca saldırının münferit olmadığı, genç kadınların benzer şekilde saldırıya uğradıkları ve fuhşa zorlandıkları, Kıbrıs’a kadar ulaşan bir şebekenin söz konusu olduğu tartışılıyor.

Öte yandan genç kadının şikayeti sonrası polisin yavaş davrandığı, adli tıp muayenesinin üç gün sonra yapıldığı ve genç kadının bu sürede yıkanmadan beklemek zorunda kaldığı, toksikoloji raporunda gecikme yaşandığı gibi yargı sistemine bir dizi eleştiri de gündemde.

Binlerce kişi ise cuma akşamı genç kadına destek vermek ve adaletin bir an önce sağlanmasını talep etmek üzere çeşitli kentlerde yürüyüşler yaptı. Atina ve Selanik’teki yürüyüşler oldukça kitlesel geçti. Atina’da meclis önündeki eylemde “Sizin paranız varsa bizim sesimiz var. Her tecavüzün üzerinin örtülmesine hayır” sloganları atıldı. Tepkiler sosyal medyada da öne çıktı.

 

/evg/