Zap’ın derinliklerinde kendimizi arıyoruz

Bulunduğum an’ dayım yine, B…’nın sırma saçlarını tarıyorum ve güzel yaşam gülücükleriyle yaşamı resmediyorum. Metina’ya yol alıyoruz ve en güzel arkadaşlıklara tanıklık ediyoruz. Kadın emeği ve özü ile yaratılan güzellikler kadar, anlamlı direnişleri de geliştiriyoruz. Doğanın en güzel nimetlerinden yararlanıyoruz, gulkanın elmaları gibi… 

Zap’ın derinliklerinde kendimizi aramaya koyuluyoruz ve birçok ilklere tanıklık ediyoruz. Zap’ın her yaşam damlasını B…’ın gözlerinden emiyorum ve hayatı yeniden solukluyorum. Ayrıca şimdi o kapalı mekânlardaki yoldaşların da gözlerinden yaşamı emdiklerine inanıyorum. T… ile bir akşam batımı H…’ı seyre koyuluyoruz. Bu eşsiz güzelliğin içine dalıyoruz ve mavinin ve yeşilin tonlarıyla süslüyoruz hayallerimizi. 

Bakışlarımızı mavi ve yeşile boyuyoruz. Sevda patikalarında ilerlerken tanrılara meydan okumaktan da geri kalmıyoruz. Sevda yolunda, özgürlük yolunda atılan her adımın derin anlamı ile sarıyoruz yaşamı. T…’in melek sağlığı ile temizliği ile akıyoruz zamana. Ve zaman tanıklık ediyor sevda kadının aşkına ve direnişine. Direniş var oluşumuz temeli olarak anlam buldukça bizler daha çok güçleniyoruz, özgürleşiyoruz. 

Biliyoruz ki bu yolda var olmanın özgür bilinci kadar direniş gücü de yaratılmazsa hakikate de ulaşmakta gerçekleşmeyecektir. Hakikat arayışçıları olarak kendimize başka bir seçenek tanımadık, tanımayacağız. Geçmişi, yaşadıklarımızı ve geleceğimizi bu temelde ele alıyorum ve sizlerle bu dava da olmanın mutluluğu kadar onurunu da derinden yaşadığımı bilmenizi isterim. 

Evet, yoldaşlar D…yoldaşın mektubunu alınca birlikte olduğunuzu da öğrendim ve hepinize hitaben yazmak istedim. Sizlere zaman zaman selam göndersem de, yazma olanağını yaratamadım. Bu da gecikmeli de olsa bir özeleştirim olsun. Ancak sizleri ne kadar sevdiğimi ve özlediğimi bildiğinizden, bunu derinden hissettiğinize de inanıyorum. Siz sohbetlerimizin süreklileşen konuklarısınız. Sizlere hep akışlardayız. Her zaman güçlü akmaya biliyoruz, bu konu da affınıza sığınıyoruz ancak sizlere her zaman özgür akışlarda olmanın çabasının gösteriyoruz. Biliyoruz ki bu oldukça yetersiz. 

Özgürlük yoldaşımızın koşullarını değiştiremedik, siz esir yoldaşların da ve halkımızın hak ettiği barışı gerçekleştiremedik. Az ya da yetersiz ancak hep bunu gerçekleştirme çabası içinde olduğumuzu da bildiğinizi biliyoruz. Bu süreçte özgürlük öğretisi temelinde yenilenen bilinç ve inancımızla kendimiz daha güçlü geliştirmeye, örgütlemeye çalışıyoruz. 

Ya onurla bir yaşam ya da ölüm, bundan başka seçenek tanımadık, tanımayacağız. Biz çiya insanlarının tercihi de bu süreçte bir o kadar net ve keskin. Süreci çok yönlü tartışıyoruz ve temel gündemiz temelinde yaklaşım göstermeye çalışıyoruz. D… yoldaş, yakalandığını duyduk ancak hakkında yeterince bilgi sahibi olmadık. Ama o güzel gencimizin bizdeki anıları canlılığını hep korudu. Sen şimdi büyüdüğünü ve olgunlaştığını söylüyorsun ama biz seni bıraktığımız gibi düşünüyoruz. 

Ne garip bu insan değil mi, nasıl düşünmek ya da görmek istiyorsa öyle yaklaşıyor. Durumun umarım iyidir. Önemli olan insanın kendi hayatına kattığı anlamdır. İçeri de ya da dışarı da inan canım bir yerden sonra pek fark etmiyor, önemli olan nasıl yaşadığımızdır. Her gününü, an’ını özgürlük bilinci ve hakikat aşkı temelinde anlamlı kılma çabasında olduğuna inanıyorum. Kendini eğitme, yetkinleştirme koşulların var. Bu konu da kendini gerekli örgütlenmelere kavuşturmam önemli. 

İnsanın kendi ihtiyaçlarının farkında olması, bu konu da önceliklerini doğru belirlemesi önemlidir. Çünkü öncelik ne olursa insanı da o belirliyor. Nerede olursak olalım gelişim ve değişim ihtiyacı ve gereklilikleri temelinde kendimizi ele almamız ve mücadeleci olmamız hayatidir. Kapalı mekânların zorluklarını sizler kadar olmasa da anlamaya çalışıyoruz. Sizler hep buralara aktıkça aslında hiçbir şey ruhunuza dokunamaz. 

Bedenin hükmü başkalarına ait olsa yüreğin hükmü size aittir. Ve yüreklerinize iyi bakın, kendiniz için, sizi sevenler için. Evet, yoldaşlar biz bir grup olarak yoğunlaşma çalışmalarınızı geliştiriyoruz. Güzel bir birleşimiz var ve birçoğunu tanıyorsunuz. Kendimizi, varlığımızı özgürlük bilinci temelinde yeniden doğru tanımlamaya, anlamlandırmaya çalışıyoruz. Bu anlamda tartışmalarımız oldukça derinlikli ve renkli geçiyoruz. 

Değişimi geleceğe ertelemeden an ‘da yaratmaya çalışıyoruz. Kendimize dönük algımız değiştikçe yaşamı tüm renklerin güzelleştirici ve özgürleştirici etkisiyle kucaklıyoruz. Ve doğanın görkemli çeşitliliği ve farklılığı ile zamana akmaya çalışıyoruz. Bu açıdan durumlarımız da, moralimizde iyidir. Merakımız sizlersiniz. Kendinize iyi bakın. 

Sizlere fırsat buldukça yazacağım. Burada Sema Amed, Zinarin ve Cihan yoldaşlar var, bunların özelde Berivan, Tekoşin, Jiyan, Şafak ve Serhildan arkadaşlara selam gönderiyorlar ve onları yoldaşlığın olanca güzelliği ile sarıyorlar. Yine Şafak Aryen, Newroz Cizire, Rozerin Mardin, Berfin Nurhak, Çiçek Kıçe, Halide Afrin ve daha birçok yoldaşın sizlere, orada bulunan arkadaşlara selamları var. Sevgi ve özlemlerini gönderiyorlar. Ben de hepinizi tekrardan sarıyorum. Tanıdık, tanımadık tüm arkadaşlara sevgi ve özlemlerimi gönderiyorum. İyi,sağlıklı ve başarılı olmanızı diliyorum. Sevgilerimle… 

– 28 Ekim 2010-