Zilan Vêjîn: Jina Emînî’nin katledilmesi bardağı taşıran son damla oldu

PJAK Eş Başkanı Zîlan Vejîn, Tahran’da Kürt genç kadın Jîna Emînî’nin “Ahlak Polisleri” tarafından katledilmesi ve sonrasına yaşanan protesto eylemlerini ANF’ye değerlendirdi.

Vêjîn, “İran’daki serhildanlar Jîna Emînî’nin katledilmesiyle başladı. Bu İran halkları için bardağı taşıran son damla oldu. Özellikle bir Kürt kadının şahsında, kadınlar şahsında, serhildan başladı. Bu da ne Kürt kadınları ne de İran halkları, hiçbir kadının bu sistemi kabul etmediğinin işaretidir” dedi.

Bu dönemde kadın mücadelesinin önemine vurgu yapan Vejîn, “Kadın mücadelesi yerel bir mücadele değil, küresel bir mücadeledir. Bu özgürlük ruhu bir sınırla, bir semtle, bir şehirle sınırlı değil, her kadının kalbinde, her kadının beyninde yaşıyor” ifadelerini kullandı.

İran devletinin kadınlara ve halklara yönelik katliamcı ve cinsiyetçi politikasın işaret eden Vejîn, “Bu serhildan, kadınların şahsında, kadınların önderliğinde, tüm Kürt ve İran halklarının bu devletten, bu sistemden, siyasetten, bu kanunlar ve bu hukuktan hesap sorma serhildanıdır. Şunun iyi bilinmesi gerekir; eğer bir bir sistemde kadınlar başkaldırırsa, politikası ve tüm sistemi zan altına girer, o sistemin ayakta kalma meşruiyeti kalmaz” şeklinde konuştu.

Rojhilatê Kurdistan ve İran’daki son isyanda atılan sloganlara da dikkat çeken Zîlan Vejîn, “Kadın özgürlüğü ve İran’ın demokratikleşmesi için öne çıkan tutum ve ‘jin jiyan azadî’ sözleriyle öne çıkan tutum, Önder Apo’nun fikir ve felsefesine sahip çıkmaktır” diye konuştu.

PJAK Eş Başkanı, protesto eylemleri sırasında katledilenler için başsağlığı dileğinde bulunurken, cenaze törenlerine kitlesel katılım çağrısında bulundu.