Avukat Hamidi: Zırhlı araçlarla ölüme sebep olan failler korunuyor

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Avukat Huriye Hamidi, Türk ordusuna ait zırhlı araçlarla ölüme sebebiyet veren faillerin ‘cezasızlık zırhı’ ile koruduğunu söyledi.

Hakkari Yüksekova’da 5 yaşındaki E.A, Alper Kağan P. adlı uzman çavuşun kullandığı zırhlı aracın çarpması sonrası yaşamını yitirdi. E.A’ya çarpan ve 50 metre yerde sürükleyen uzman çavuş Alper Kağan P. çıkarıldığı mahkemede adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Kürdistan kentlerinde her an her yerde karşılaşılan zırhlı araçlar, bugüne kadar 28’si çocuk olmak üzere onlarca kişinin yaşamına mal oldu. Failler cezasızlıkla ödüllendirilirken, benzer cinayetler daha da arttı. Birçok dosya, AKP’nin vali, kaymakamları tarafından örtbas edildi; ailelerin ve sivil toplum örgütlerinin mücadelesi ile mahkemelere taşınan dosyalar ise AKP-MHP’li hakim ve savcılar tarafından kapatıldı.

Ailelerin olayın üstüne gitmesi durumunda ise para cezalarıyla dosyalar kapatılıyor. Sivil toplum kuruluşları ve insan hakları örgütlerinin “Şehir içinde zırhlı araçlar yasaklansın” çağrılarına karşılık AKP-MHP rejimi başta çocuklar olmak üzere sivilleri zırhlı araçlar karşısında korumasız hale getirdi. Basına yansıyan haberlere göre 2008-2023 yılları arası polis ve askerlerin kullandığı zırhlı araçtan kaynaklı onlarca çocuk yaşamını yitirdi.

ANF’den Muhammed Kaya zırhlı araçlardan kaynaklı çocuk ve sivil ölümlerini Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Avukat Huriye Hamidi ile konuştu.

Çocukların evde uyurken, sokakta oyun oynarken zırhlı araç çarpması sonucu zırhlı araçlardan dolayı hayatını kaybettiğini vurgulayan Av. Huriye Hamidi, “Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi olarak 2022 yılı içerisinde zırhlı araç, mayın ve çatışma-savaş atığı kaynaklı çocuk hak ihlalleri raporu yayınladık. Bahsettiğim raporda bu sorunu yaşam hakkı, sağlıklı bir çevrede yaşam hakkı ve oyun hakkı bağlamında değerlendirmiştik. Aslında bu rapor durumu net bir şekilde anlatıyor. Çocuklar evlerinde uyurken, sokakta oyun oynarken zırhlı araç çarpması sonucu hayatını kaybediyor. Muhammed ve Furkan Yıldırım kardeşler evlerinde uyurken panzer tipi zırhlı araç çarpması sonucu hayatını kaybetti.

Uykularında uyuyan çocuklara kusur atfedilemediği için panzeri asli kusurlu buldular. Dosya cezasızlık ile sonuçlandı. Efe Tektekin karşıdan karşıya geçerken zırhlı araç çarpması sonucu hayatını kaybetti. Dosya arasına alınan raporlarda Efe ve ebeveynleri asli kusurlu, sürücü ise kusursuz bulundu, fail hakkında beraat kararı verildi. Zırhlı araçların yarattığı ihlaller bu kadar büyükken cezasızlık zırhı da failleri koruyor ve onlara bir o kadar güç veriyor” diye konuştu.

CEZA ALMAYACAKLARI İNANCIYLA HAREKET EDİYORLAR

Asker ve polislerin kullandığı zırhlı araçlardan kaynaklı yaşanan çocuk ve sivil ölümleri hakkında etkin soruşturma yürütülüp yürütülmediğine dair gözlemlerini paylaşan Av. Huriye Hamidi, “Failin kamu görevlisi olduğu dosyalarda etkin bir soruşturma ve yargılama süreci yürütülmemekte ve bu dosyalarda cezasızlık politikası uygulanmaktadır. Failler zaten ceza almayacaklarına ve meydana gelen olayın meşru olduğuna duydukları inançla hareket ediyor. Olay ilk yaşandığı andan yargılamanın sonuna kadar olan evrelerde adli makamlar ile yargı makamlarının faili koruma amacı güttüğünü görüyoruz.

Olay anında tutulan ilk tutanakta ve aşamalarda alınan raporlarda genelde failin kusursuz veya tali kusurlu gösterilmesi, sürüncemede bırakılan işlemler, failler hakkında soruşturma izni alınmamış olması, failin tutuksuz yargılanması, mahkemelerin faili koruyan tavrı gibi pratikler cezasızlığın birer adımı olarak karşımıza çıkıyor. Sürece dahil olan aktörlerin elbirliği ile bu tür dosyalarda mağdurların ve toplumun adalete olan inancının yok edildiği bir sonuçla karşılaşıyoruz. Zırhlı araçtan kaynaklı hak ihlalleri özellikle bölgede yaşanmaktadır. Bunu da devletin politikalarından bağımsız düşünmek mümkün değildir. Bu bölgelerdeki çocukların yaşam ve oyun alanlarının başka hiçbir bölge ile kıyas götürmeyecek şekilde zırhlı araçlar ile doldurulduğunu görmekteyiz. Kontrolsüz ve gereksiz bir şekilde kullanılan bu araçlar birçok hak ihlalini beraberinde getiriyor” dedi.

ZIRHLI ARAÇLAR ÇOCUKLAR İÇİN GÜVENLİK SORUNU TEŞKİL EDİYOR

Zırhlı araçların bölgede çocuklar açısından güvenlik sorunu teşkil ettiğini ifade eden Av. Huriye Hamidi, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Çocukların beden ve ruh sağlıkları ve gelişimleri açısından sağlıklı bir çevrede yaşamaları önemlidir. Yine çocuk gelişiminde oyun oynamanın yeri yadsınamaz. Bir yandan çocuğun yüksek yararını ilke edinen ve çocukların oyun hakkını güvence altına alan Çocuk Hakları Sözleşmesine taraf olunup diğer yandan oyun alanlarının çocuklar açısından bu kadar tehlikeli hale getirilmesi gibi iki durum birbiriyle örtüşmemektedir. Yine çocuklar zırhlı araç çarpması kaynaklı olarak uzuv kaybı yaşamakta ve yaşamlarını kaybetmekteler. İhlalin boyutu bu kadar büyük ve çeşitliyken devletin çocukların yaşam alanlarını sağlıklı ve çocuk dostu bir hale getirmesi gerekmektedir.”

ONLARCA KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Basına yansıyan verilere göre, 2008 yılından bu yana 15 yıllık zaman diliminde zırhlı araçların karıştığı en az 100’e yakın olay meydana geldi. 53 kişinin yaralandığı olaylarda 28’si çocuk en az 41 kişi yaşamını yitirdi. Bölge kentlerinde zırhlı araçların karıştığı kimi olaylar şu şekilde:

* 31 Ağustos 2008: Batman’ın Diyarbakır Caddesi’nde zırhlı araçların konvoy gösterisi sırasında araçlardan biri Adnan Enük’ü (11) ezdi. Olayda Enük ağır yaralanırken, asker hakkında açılan soruşturma takipsizlikle sonuçlandı.

29 Nisan 2009: Maziye Aslan (7) Hakkari karayolunda yürüdüğü esnada özel harekat polislerinin kullandığı aracın altında kalarak can verdi. Olaydan sonra özel harekat polislerinden biri tutuklandı.

4 Haziran 2010: Şırnak’ta Diren Basan (10) akrep tipi zırhlı polis aracının altında kalarak yaşamını yitirdi. Diren’i öldüren polis hakkında açılan soruşturma takipsizlik kararıyla kapatıldı.

* 16 Mayıs 2010: Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki Akalın köyü mevkiinde İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne ait zırhlı araç Turgut Gezer (12) isimli çocuğu ağır yaraladı.

13 Haziran 2012: Erzurum’un Karayazı ilçesinde ayakkabı boyacılığı yaptığı sırada zırhlı aracın çarptığı Yusuf Yılan (9) yaşamını yitirdi, fail polis hakkında ise herhangi bir dava açılmadı.

* 23 Ağustos 2012: Yüksekova Devlet Hastanesi önünde akrep tipi zırhlı aracın çarptığı Muhsin İşleyen (8) adlı çocuk ağır yaraladı.

2013 Nisan: Şırnak’ın Cizre ilçesinde polis aracının ezmesi sonucu Sinan Saltıkalp (17), ağır yaralandı. 4 ay yoğun bakımda kalan Sinan, 29 Ağustos’ta tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

* 14 Mayıs 2013: Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde akrep tipi zırhlı aracın çarpması sonucu 4 yaşındaki A.Ö. adlı çocuk ağır yaralandı.

12 Kasım 2013: 13 yaşındaki Hasan BAKDUR Urfa Akçakale ilçesinde zırhlı araç kaynaklı yaşamını yitirdi.

* 8 Nisan 2014: Van’ın Hacıbekir Mahallesi’ndeki protestolar sırasında akrep tipi zırhlı araç 12 yaşındaki A.O. isimli çocuğu ağır yaraladı.

* 17 Temmuz 2014: Erzurum’un Palandöken ilçesine bağlı Maksut Efendi Mahallesi’nde bulunan Bölge Trafik Şube Müdürlüğü önündeki sivil plakalı polis aracı Furkan (14) ve İbrahim Çavuş (16) isimli kardeşlerin meradan getirdiği büyükbaş hayvanlarına çarptı. Kazada çok sayıda büyükbaş hayvan ölürken, olaya tepki gösteren çocuklar polisin açtığı ateşle yaralandı.

2 Eylül 2014: Diyarbakır’ın Fiskaya semtinde, polise ait akrep tipi zırhlı araç 7 yaşındaki Enes Karagöz isimli çocuğa çarptı. Karagöz, zırhlı aracın altında kalarak ağır yaralandı.

6 Ocak 2015: 14 yaşındaki Ümit Kurt zırhlı araç kaynaklı yaşamını yitirdi.

23 Mayıs 2015: Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde, Akrep tipi zırhlı araç Kamuran Orman (15) isimli çocuğa çarparak ağır yaraladı.

* 6 Eylül 2015: Şırnak’ın Cizre ilçesinde 4-12 Eylül 2015 tarihlerinde ilan edilen sokağa çıkma yasağında öldürülen 10 yaşındaki Cemile Çağırga’nın cansız bedenini annesi günlerce buzdolabında saklamak zorunda kaldı.

* 12 Ekim 2015: Sokağa çıkma yasağının uygulandığı Diyarbakır’ın Sur ilçesinde annesi ile birlikte fırına gitmek üzere sokakta bulunan 12 yaşındaki Helin Hasret Şen, Kobra tipi zırhlı araçtan edilen ateş sonucu yaşamını yitirdi. Helin Hasret Şen’in bedeni, aralıksız ateşe devam edilmesinden dolayı sokaktan alınamadı.

8 Aralık 2015: Şırnak Silopi’de 15 yaşındaki Ferhat Kartal zırhlı araç kaynaklı yaşamını yitirdi.

8 Aralık 2015: 15 yaşındaki Hakan Doğan Mardin Nusaybin’de zırhlı araç kaynaklı yaşamını yitirdi.

* 15 Nisan 2016: Antep-Urfa karayolunda, Bölge Jandarma Komutanlığı’na ait askeri zırhlı aracın çarptığı minibüste bulunan Cuma Özkaplan (17) yaşamını yitirdi.

7 Ocak 2016: Şırnak Cizre’de 17 yaşındaki Nidar Sümer zırhlı araç nedeniyle yaşamını yitirdi.

24 Nisan 2016: Amed Bismil’de 8 yaşındaki Hüseyin Barut adlı çocuk zırhlı araç kaynaklı yaşamını yitirdi.

4 Mayıs 2016: Hakkari İl Emniyet Müdürlüğü’ne ait akrep tipi zırhlı aracın çarptığı iki öğrenci yaralandı.

12 Haziran 2016: Şırnak’ın Cizre ilçesinde zırhlı aracın çarptığı Bünyamin Bayram (6) yaşamını yitirdi.

28 Haziran 2016: Van’ın İpekyolu caddesinde özel hareket polislerini taşıyan midibüsün çarptığı Çınar Bartın (8) ağır yaralandı.

* 24 Temmuz 2016: Van’ın İpekyolu İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde hareket halindeki polis panzerinin altında kalan 4 yaşındaki Taha Kılıç yaşamını yitirdi. Görgü tanıkları aracın durmadığını anlattı. Taha’nın ölümüne neden olan polisler hakkında herhangi bir işlem yapılmadı.

* 30 Ağustos 2016: Van’da Mustafa Duman (17), evinin önünde otururken zırhlı aracın açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdi.

* 6 Eylül 2016: Dersim’de Seyit Rıza Meydanı’nda kobra tipi zırhlı aracın çarptığı 71 yaşındaki Naciye Özdemir yaşamını yitirdi.

8 Ekim 2016: Yüksekova’da kobra tipi zırhlı aracın sivilleri taraması sonucu mobilya mağazasının önünde ve müştemilat kısmında bulunan Şemsettin Çakmakçı, Rahmi Safhalı, Necdet İşözü, Serhat Buldan ve Aydın Tümen yaşamını yitirirken, Mehmet Ali Kaya ise yaralandı.

24 Ekim 2016: Şırnak’ın Cizre ilçesinde Hakan Sarak (5) zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitirdi. Araç durmadan uzaklaştığı için Sarak, kan kaybından hayatını kaybetti.

1 Ağustos 2017: İstanbul’un Okmeydanı’nda Kobanêli Raşid Oso (7) zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitirdi.

* 9 Şubat 2017: Mardin Dargeçit’te 7 yaşındaki Berfin Dilek, zırhlı polis aracının çarpması sonucu hayatını kaybetti.

4 Mart 2017: Siirt-Batman karayolu üzerinde geri geri hareket eden zırhlı aracın altında kalan 34 yaşındaki Kerem Arslan yaşamını yitirdi.

21 Mart 2017: İdil-Cizre karayolunun 10’uncu kilometresindeki Kovah Köyü yakınlarında ejder tipi zırhlı aracın otomobile çarpması sonucu Okan İnce, Bahadır Beyazlıoğlu ile adı öğrenilemeyen bir kişi hayatını kaybetti.

10 Nisan 2017: Van’ın 2 Nisan caddesinde, zırhlı aracın çarptığı 2 kişiden Abdulvahap Taş ağır yaralandı.

* 27 Nisan 2017: Van’da zırhlı polis aracının çarptığı 2 yurttaştan Sami Uçan kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

27 Nisan 2017: Diyarbakır’ın Gevran caddesinde, zırhlı askeri aracın çarptığı 55 yaşındaki Hatun Elhaman yaşamını yitirdi. Hatun Elhaman’a çarparak öldüren Kirpi tipi zırhlı aracın sürücüsü polis Ö.Ö.’ye 20 ay hapis cezası verildi. Mahkeme hükmün açıklanmasının geriye bıraktı. Polis. Ö.Ö cezaevine girmedi.

* 4 Mayıs 2017: Şırnak’ın Silopi ilçesi Karşıyaka mahallesinde bulunan MHP Silopi İlçe Teşkilatı’na ait parti binasının korumasında görevli polis memuru Ömer Yeğit’in kullandığı 73 A 0133 plakalı panzer tipi zırhlı araç, 715. Sokak No:13 adresindeki Mesut Yıldırım’a ait tek katlı betonarme bir evin salon kısmına çarptı. Zırhlı aracın evin duvar ve kolonlarını yıkarak içeri girmesi sonucu o sırada salonda uyumakta olan Muhammed Yıldırım (7) ve Furkan Yıldırım (6) kardeşler yaşamını yitirdi. Yapılan yargılamanın 19 Haziran 2019 tarihinde görülen karar duruşmasında, zırhlı aracın sürücüsü Ömer Yeğit hakkında “Taksirle bir veya birden fazla kişinin ölümü ile birlikte bir veya birden fazla kişinin yaralanması” suçlamasıyla 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Yeğit’e verilen cezada 1/6 oranında indirime giden mahkeme, cezayı 2 yıl 1 aya indirerek, 19 bin Türk Lirası para cezasına çevirdi.

* 9 Haziran 2017: Mardin’in Nusaybin ilçesinde, özel harekât polislerini taşıyan zırhlı aracın çarptığı motosiklet üzerindeki Mehmet Şerif B. (17) ağır yaralandı. Yaralı çocuğun bir ayağı dizinden kesildi. Açılan soruşturmada bir adım ileri gidilmedi.

14 Haziran 2017: Diyarbakır’ın Lice ilçesinde, trafiğe kapalı alanda 70 yaşındaki Pakize Hazar zırhlı aracın çarpması sonucu olay yerinde yaşamını yitirdi. Yapılan yargılamada, polise verilen 3 yıl hapis cezası daha sonra 2 yıl 6 aya düşürüldü.

* 19 Haziran 2017: Diyarbakır-Bingöl karayolunda, özel harekât polislerini taşıyan zırhlı polis aracının bir yolcu minibüsüne çarpması sonucu araç şoförü Remzi Menteşe ile birlikte ismi öğrenilemeyen 8-10 yaşlarındaki bir çocuk yaşamını yitirdi.

* 20 Haziran 2017: Diyarbakır’ın Lice ilçesinde zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren Pakize Hazar’ın taziyesinden dönen köylülerin aracına ejder tipi zırhlı aracın çarpması sonucu 74 yaşındaki Mahmut Öner, 64 yaşındaki Mevlüt Dağtaş, 63 yaşındaki Abdulhamit Dağtaş, 53 yaşındaki Fikri Demirbaş ve Zeyel Demirbaş yaşamını yitirdi. Açılan soruşturma takipsizlikle sonuçlandı.

20 Haziran 2017: Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde, akrep tipi zırhlı askeri aracın çarpması sonucu 3 yurttaş yaralandı.

* 19 Ekim 2017: Siirt’in Çal Mahallesi’nde, ejder tipi zırhlı araç tarafından ezilerek ağır yaralanan Felek Batur (6) yaşamını yitirdi.

* 5 Kasım 2017: Batman-Diyarbakır karayolundaki İl Jandarma Komutanlığı’nın çıkış yolunda zırhlı araç bir otomobile çarptı. Çarpma sonucu 3’ü asker 2 kişi yaralandı.

* 5 Kasım 2017: Batman’ın Korik Mahallesi’nde ismi öğrenilemeyen bir askerin, özel aracıyla arkadaşına araç sürmeyi öğrettiği sırada sokakta oyun oynayan Burak İlhan’a (5) çarptı. Ağır yaralanan Burak, yaşamını yitirdi.

19 Kasım 2017: Mardin’in Dargeçit ilçesine bağlı Saray Mahallesi’nde devriye gezen zırhlı polis aracının çarptığı Fatma Nure Dursun (65) adlı kadın yaralandı.

22 Kasım 2017: Şırnak’ın Cizre ilçesi Sur Mahallesi yakınlarında oyun oynayan 8 yaşındaki Ruken Cansırı, zırhlı polis aracının çarpması sonucu yaralandı.

19 Aralık 2017: Diyarbakır’ın Yenişehir İlçesi Ofis semtinde bulunan Gevran Caddesi’nde seyir halindeki bir otomobile zırhlı araç çarpması sonucu şoför yaralandı.

29 Aralık 2017: Ferhat Dalkılıç Amed merkezde zırhlı araç kaynaklı yaşamını yitirdi.

23 Ocak 2018: Cizre’de seyir halinde olan araca, birden yola giren Ural tipi zırhlı aracın çarpması sonucu Mehmet Sait Alpkan ile iki oğlu ağır yaralandı.

* 25 Ocak 2018: Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Dicle ile Kale mahalleleri arasında bulunan Birca Belek civarında, seyir halindeki zırhlı polis aracı 10 yaşındaki S.A. adlı çocuğa çarptı.

* 16 Mart 2018: Hakkari’nin Şemdinli ilçesi Cumhuriyet Caddesi ile Serment Caddesi kavşağında, Shortland tipi zırhlı jandarma aracı yolda yürüyen 72 yaşındaki İsmail Firat’a (72) çarptı. Kazada Fırat yaralandı.

7 Nisan 2018: Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Yenişehir Mahallesi’nde bulunan Hastane Caddesi üzerinden karşıdan karşıya geçmek isteyen Nesrin Kılıç ve Suavi adlı çocuğuna zırhlı araç çarptı. Küçük Suavi’nin sol ayağı kesildi.

* Nisan 2018: 6 yaşındaki ilkokul birinci sınıf öğrencisi Salih Miran Güler’e zırhlı araç çarptı. Çarpma sonrası yatalak olan Salih Miran’a yönelik olay için savcılık soruşturma gereği duymadı.

22 Nisan 2018: Dargeçit’te sürücüsünün geri geri sürdüğü zırhlı polis aracı, 50 yaşındaki Suphiye Yakut’a kapısının önünde çarparak ağır yaraladı. Olayla ilgili yürütülen soruşturmada araç kamerasının kazanın yaşanmasından 10 dakika önce kayıt almayı durdurduğu, olay yerini gören MOBESE kameralarının da kayıtta olmadığı mahkemeye sunuldu.

24 Mayıs 2018: Muş’ta yaşayan 10 yaşındaki Veysel Toplu, evinin önünde oynadığı sırada zırhlı araçtan açılan ateş sonucu yaralandı. Valilik 24 saat sonra olayın kazara olduğunu açıkladı.

28 Mayıs 2018: Dersim’in merkez karayolları kavşağında, askere ait zırhlı aracın çarptığı Hasan Hüseyin Çimen (60) adlı yurttaş yaralandı. Vücudunda kırıklar oluşan Çimen, yapılan ilk müdahalenin ardından Elazığ’a kaldırıldı. 2 günün ardından hastaneden taburcu edildi.

* 6 Haziran 2018: Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün ek yerleşkesi  (Polis Okulu) önündeki Emek caddesinde aşırız hız yapan zırhlı polis aracı (TOMA) yolun karşısına geçmeye çalışan 75 yaşındaki Mehmet Tektekin isimli yurttaşa çarptı. Çarpmanın etkisiyle bilincini kaybederek, ağır yaralanan Tektekin, 8 Haziran’da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

13 Haziran 2018: Dersim’in Atatürk Mahallesi’nde zırhlı aracın çarptığı 92 yaşındaki Ali Sezer yaşamını yitirdi.

28 Haziran 2018: Yüksekova’da zırhlı araç, karşıdan karşıya geçen 56 yaşındaki Halit Artık’a çarptı. Artık, ağır yaralandı.

29 Haziran 2018: Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Andaç (Elemun) köyünde, sınır ticareti yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan ve aralarında çocukların da bulunduğu 12 kişiyi taşıyan Kirpi tipi zırhlı askeri araç devrilmesi sonucu 2’si asker toplam 13 kişi yaralanırken, 15 yaşındaki Ali Ölmez yaşamını yitirdi.

3 Eylül 2018: Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Konak Mahallesi’nde zırhlı polis aracı, seyir halindeki bir araca çarptı.

* 15 Eylül 2018: Van’ın Tuşba ilçesinde, zırhlı araç çarptığı sivil aracı metrelerce sürükledi. Kazada şans eseri yaralanan olmadı.

12 Mart 2019: Silopi’de sabah okula giden 9 yaşındaki Ruken Elma, panzer çarpması sonucu ayağından yaralandı.

16 Mayıs 2019: Şırnak’ın Cizre ilçesinde zırhlı polis aracının çarpması sonucu Fevziye Şengül (46) isimli bir kişi yaralandı.

3 Eylül 2019: Cizre’nin Dörtyol mevkiinde zırhlı araç bir sivil araca çarptı. Kazada şans eseri yaralanan olmadı.

11 Eylül 2019: Diyarbakır merkez Bağlar ilçesi 5 Nisan Mahallesi Emek Caddesi üzerinde seyir halinde olan polise ait zırhlı araç, Efe Tektekin (5) adlı çocuğa çarptı. Tektekin yaşamını yitirdi.

23 Eylül 2019: Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Göktepe köyünde zırhlı aracın çarpması sonucu 22 yaşındaki Oktay Er yaşamını yitirdi.

9 Ekim 2019: Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Karşıyaka Mahallesi’nde 7 yaşındaki Hamza Öğdem’e zıhlı polis zırhlı aracı çarptı. Araç olay yerinden kaçarken Öğdem yaralandı.

8 Aralık 2019: Amed’de zırhlı araç çarpması sonucu 33 yaşındaki inşaat mühendisi Cihan Can yaşamını yitirdi.

27 Mayıs 2020: Diyarbakır’da zırhlı polis aracının cadde ortasında kuralsız dönüş yapması kazaya neden oldu.

23 Ocak 2021: Diyarbakır’ın Eğil ilçesi Dere Mahallesi’nde, askeri zırhlı aracın çarpması sonucu 70 yaşındaki Sabri Günay ağır yaralandı.

28 Şubat 2021: Batman’ın Bağlar Mahallesi’nde çekildiği belirtilen görüntülerde, Emniyet Müdürlüğü’ne ait zırhlı aracın çocukların bulunduğu alana hızla girerek kovaladığı ve çocukları ezmeye çalıştığı görüldü.

1 Nisan 2021: Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 12 yaşındaki Nihat Şerzan Akdoğan adlı çocuk, yoldan hızla geçen zırhlı polis aracının çarpması sonucu yaralandı.

8 Ağustos 2021: Bitlis’in Ahlat ilçesine bağlı Sanayi Mahallesi’nde Malazgirt’te içerisinde Erzurum 3. Ordu Komutanının olduğu aracın çarptığı 10 yaşındaki Eyüp Kırtay yaşamını yitirdi.

* 3 Eylül 2021: Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Turgut Özal Mahallesi’nde, zırhlı aracın çarptığı 7 yaşındaki Mihraç Miroğlu yaşamını yitirdi.

24 Ocak 2022: Şırnak Cizre’de dershaneye giderken Ranger tipi zırhlı aracın çarptığı 23 yaşındaki Abdulgaffar Dayan hayatını kaybetti.

17 Mayıs 2023: Şırnak’ın Silopi ilçesinde dün akşam, zırhlı araç 5 yaşındaki Y.Y adlı çocuğa çarptı. Hastaneye kaldırılan Y.Y.’nin bel kemiği kırıldı

7 Haziran 2023: Hakkari’nin Yüksekova ilçesinden Van güzergahına ilerleyen Yüksekova İlçe jandarma Komutanlığı’nda görevli uzman çavuşa ait araç zırhlı araç, 5 yaşındaki E.A isimli çocuğa çarptı. 5 yaşındaki E.A olay yerinde yaşamını yitirdi.

/ANF/