3’üncü Kürt Kadın Konferansı’nı Kamışlo’da yapılacak

Kürt kadınları, ulusal birlik çalışmalarına yeni  bir ivme kazandırdı. Bu amaçla, bu yıl 15 Mayıs’ta düzenlenen Rojava Kürt Kadınları Danışma Meclisi toplantısında 3’üncü Kürt Kadın Konferansı’nın gerçekleştirilmesine ilişkin karar alındı.
Hawar Haber Ajansı’na (ANHA) konuşan kongre hazırlık komitesi üyesi Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi Koordinasyon Stêra Qasim, konferansın Kamışlo’da yapılacağını söyledi.
“Rojava’da bir kadın devrimi var” diyen Stêra, kadınların mücadeleleri ile dünyadaki bütün kadınlara örnek olduklarını söyledi. Konferansın bu dönemde yapılmasının önemine değinen Stêra, “Şu anda Türk devleti Kürdistan’ın dört bir yanına saldırılar düzenliyor, Kürdistan’ın işgalci devletleri ihlaller yapıyor. Bu kongrenin bir an önce yapılması önemli” dedi.
‘Kürt kadınları birliği sağlayabilir’
Stêra, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadınlar tarih boyunca toplumda önemli bir rol oynadı, bu nedenle ciddi ve birleşik bir duruş sergileyebilmemiz için bir an önce bir kongre toplamamız önemliydi. Saldırılara karşı kadınlar gösteriler düzenledi. Kürt kadınları Kürt ulusal birliğinin inşasını sağlayabilir. Çünkü kadınlar Kürdistan’da barışın simgesidir” ifadelerini kullandı.
“Kürt tarihi kadın mücadeleleriyle dolu, dolayısıyla kadınların tavrı tüm Kürdistan’ı olumlu yönde etkiliyor ve Kürdistan Ulusal Kongresi’nin yapılmasında değerli bir adım olacak” diye belirten Stêra, “2017 yılında da Başûrê Kurdistan’ın Süleymaniye kentinde bir kadın istişare toplantısı düzenleyerek kongreyi gerçekleştirmeye hazırlandık” şeklinde konuştu.
Neden gecikti?
2019 yılındaki Girê Spî ve Serêkaniyê’ye yönelik saldırılar öncesi Dêrik’te hazırlık komitesinin bir toplantı yaptığını söyleyen Stêra, kongrenin toplanamamasının nedeninin Türk devletinin aralıksız devam eden saldırıları olduğuna değindi.
Kongrenin acil toplanmasının bir ihtiyaç olduğunun altını çizen Stêra, “Kürdistan’ın bu kongreye ihtiyacı var, çünkü Kürdistan Türk devletinin soykırım saldırıları altında. Kürt ulusal birliğini sağlamak için bu kongreyi yakında toplayacağız” dedi.
Kürt ulusal birliğinin sağlanması için kadınlar, daha önce de Diyarbakır ve Hewlêr’de bir araya gelmişti.