FEDA: Diktatör ve suç ortakları hesap vermeli

Silopi ve Paris’te katledilen Kürt kadın devrimcilere ilişkin açıklama yapan FEDA Kadın Meclisi, diktatör ve suç ortaklarının uluslararası ceza mahkemelerinde hesap vermeleri gerektiğini belirtti.

Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) Kadın Meclisi, Fransa’nın başkenti Paris’te katledilen Kürt kadın devrimciler Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez ile 5 Ocak 2016’da Silopi’de katledilen Fatma Uyar, Sêvê Demir ve Pakize Nayır’ın ölüm yıl dönümlerine ilişkin açıklamada bulundu.

Katliamların kadınların kaderi olmadığına dikkat çekilen açıklama şöyle:

“Tarih boyunca egemenlerin ve zalimlerin zulmüne karşı nasıl ki mazlumların ve katledilen canların yanında olduysak, bugün de Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez ile Silopi’de katledilen Sêvê Demir, Fatma Uyar, Pakize Nayır şahsında katledilen tüm kadın canlarımız için alanlarda olacağız, sözümüzü söylemeye devam edeceğiz. Katliam biz kadınlar için kader değildir. Kadın katliamlarının nedenlerini sorgulamak ve engellemek her kesimden kadınların sorumluluğu olsa da en çok biz Alevi kadınlarını ilgilendirmektedir.

Devletli sistem ve onun eril egemenlikçi zihniyeti; neden en çok kadınları hedef alıyor ve katlediyor sorusuna, herkesten önce biz Alevi canların cevaplandırması gerekiyor. Ana kadından bize kalan değerleri yaşatan ve gelecek nesillere aktaran kadın olduğu için sistemin hedefindeyiz. Ana dili, kimliği, kültürü ve inancı aktaran kadın olduğu için onu katlederek tarihsel hakikat zincirinin halkasını koparmak istiyorlar. Paylaştıran, dayanıştıran ve ortaklaştıran kadını öldürdüklerinde, toplumu teslim alacaklarını düşündükleri için kadın katliamları dur durak bilmiyor. Ailesini, toplumunu hakta, adalette, özgürlükte, sevgide, barışta ve tarihsel hakikatte buluşturan kadın olduğu için katlediliyor.”

KADINI DÜŞÜRDÜKLERİNDE TOPLUMU DA DÜŞÜRECEKLERİNİ VARSAYIYORLAR

 “İyiyi, güzeli ve doğru olanı savunan kadın olduğu için köle pazarlarında satılıyor, şiddete maruz kalıyor. Kadını düşürdüklerinde, toplumu düşüreceklerini varsaydıkları için masumu pak Ceylan Önkol, Gülistan Doku, hak ve adalet arayışçısı Ebru Timtik katledildi. Ekin Van’ın cansız bedeni teşhir edildi, Taybet Ana’nın cenazesi 7 gün sokakta çürümeye terk edildi.

Bu nedenledir ki TC destekli barbar DAİŞ çeteleri köle pazarlarında Êzidî kadınları satıyor, katlediyor. MHP-Ergenekon ve mafya çete devletinin katlettiği kadın canlar için özümüzü dara çekiyor, tüm kadın canlarımızı vicdani sorumluluğa davet ediyoruz. Dini sevgi olan biz Alevi kadınların, insanlık düşmanı bu zihniyeti tanıması ve karşı durması halinde kazanacak olan kadın, kazanan insanlık olacaktır. Bu anlamda Feda Kadın Meclisi olarak Kürt Kadın Hareketi’nin başlattığı, “Diktatörü Yargılamak İçin Yüz Nedenim Var” imza kampanyasını destekliyoruz. Diktatör ve suç ortaklarının uluslararası ceza mahkemelerinde hesap vermelerini istiyoruz.”

/ANF/