Figen Yüksekdağ: Cezaevinde hak ihlalleri ve baskılar arttı

Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, baskıların arttığını belirterek, “Hak ihlallerine ve provakatif, baskı, gerilim uygulamalarına derhal son verilsin” dedi.

Kocaeli’nde bulunan Kandıra 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde son günlerde hak ihlallerinin arttığı bildirildi. Cezaevinde ayda bir yapılan rutin aramaların 3 günde bir yapılmaya başlandığı, günde iki kez yapılan sayımın da 3’e çıkarıldığı, tutukluların bulunduğu odaların sık sık değiştirildiği ve siyasi tutukluların bulunduğu koğuşların arasına adli ve IŞİD’li tutukluların konulduğu belirtildi.

GECE SAAT 12’DE SAYIM

Avukatlarıyla görüşen tutuklular, gün içinde yapılan son sayımın gece saat 12.00’da yapıldığına dikkat çekerek, “Anne mahpuslar ile kalan çocuklar bu durumdan çok ciddi bir şekilde olumsuz etkileniyorlar. Gece uyumayıp durmadan ağlayan çocuklar var. Pandemi süreci gerekçe gösterilerek mahpusların aileleri ile açık görüş hakkı engellenirken, izole olan mahpusların ortak alanları kısıtlanırken, tüm aktiviteler durmuş durumda iken, bu gelişen keyfi aramaların, gece 12’ye varan sayımların açıkça bir izahı yoktur. Ciddi bir şekilde psikolojik şiddet uygulanmaktadır” dedi.

‘BASKI VE GERİLİM UYGULANIYOR’

Kandıra’daki uygulamalara ilişkin Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ da avukatlarıyla şu mesajı gönderdi: “Bulunduğumuz Kandıra F Tipi cezaevinde baskılar ve gerilim politikası artıyor. Cezaevlerinde yaşanacak, yaşanabilecek bütün sorunların ya da olası daha ağır saldırıların ve kayıpların sorumlusu doğrudan siyasi iktidar ve Adalet Bakanlığı’dır. Hapishanelerdeki hak ihlallerinin ve provakatif, baskı, gerilim uygulamalarına derhal son verilsin.”

/MA/