Güven ve Alökmen için yapılan itiraz reddedildi

Kürt siyasetçiler Leyla Güven ve Hülya Alökmen ile beraberinde bulunan 8 kadına verilen disiplin cezasına ilişkin itiraz reddedildi. Avukatlar, AYM’ye başvuracak. 

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen’e, Kürtçe şarkı söyledikleri ve halay çektikleri gerekçesiyle verilen disiplin cezasına ilişkin avukatların Elazığ 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı itiraz da reddedildi. 

Avukatların yaptığı itirazı reddeden mahkeme, 10 kadına verilen disiplin ve iletişim cezasının uygulanacağına karar verdi.

Güven ve Alökmen’in avukatları, mahkemenin kararına karşı Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuracaklarını aktardı.

 NE OLMUŞTU? 

Elazığ Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) eski Genel Başkan Yardımcısı Satiye Ok, Beritan Anahtar, Emine Erkan, Nuray Çelik, Dicle Bozan, Mihriban Şorli, Remziye Yaşar’a Kürtçe şarkı nedeniyle Cezaevi Disiplin Kurulu tarafından 20 Ağustos’ta 1 aylık iletişim yasağı cezası verildi. Karara karşı avukatların Elazığ İnfaz Hakimliği’ne yaptığı itiraz 15 Eylül’de reddedildi.  

Kararın gerekçesini açıklayan hakimlik, Güven’in Kürtçe savunma yapmak istemesini “susma hakkı” olarak değerlendirdi. Kararda, Güven’in soruşturma aşamasında tercüman ücretinin kendisi tarafından ödenmesi seçeneğinin kabul edilmemesi nedeniyle Kürtçe savunmaya izin verilmediği kaydedildi.

 Cezanın “gereksiz yere marş” gerekçesiyle verildiği belirtilen kararda, şunlar kaydedildi: “Önemli olan slogan ve marşın gerekli olup olmaması değil, slogan atma veya marş söylemek eylemi nedeniyle ceza infaz kurumunda güvenliği, disiplinin ve düzenin bozulup bozulmadığıdır. Eğer slogan atılması ve marş söylenmesi eylemi nedeniyle ceza infaz kurumunda güvenlik, düzen ve disiplin zarar görmüyorsa, sloganın konusu ne olursa olsun ilgilinin cezalandırılması mümkün değildir. Ancak içeriği suç teşkil etmese bile atılan slogan nedeniyle belirtilen kavramlar zarar görüyorsa ilgilinin cezalandırılması yoluna gidilecektir. Ceza İnfaz Kurumu Disiplin Kurulu Başkanlığı tarafından eylemin niteliğine, usul ve yasaya uygun bir disiplin cezası ile düzenin ve güvenliğin bozulmasını engellemeyi hedeflemiştir.”

Hakimlik kararında, Kürtçe şarkı söyleyip halay çekmenin disiplin ve düzen bozulması ile güvenliği nasıl tehdit ettiğine ise değinmedi. Hakimliğin bu kararına karşı avukatlar ise, Elazığ 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz etti. 

/MA/