Kadınlar bu sene 8 Mart’ı Deniz Poyraz ve Garibe Gezer’e adıyorlar

Tevgera Jinên Azad(TJA) bölgede bütün kentlerde yapacağı kadın buluşmaları, şölen, miting ve açıklama gibi etkinliklerin yer aldığı programlarla 8 Mart haftası boyunca alanlarda olacak.

Kadınlar çalışmaları ile son süreçte artan özel savaş politikası ve cins kırımına dikkat çekecek. Bir hafta sürecek çalışmalar için bütün il ve ilçelerin kendi programları oluşturulurken, kadınlar bu sene kutlanacak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü cezaevinde şüpheli bir şekilde katledilen Garibe Gezer ve İzmir’de HDP parti binasında katledilen Deniz Poyraz’a atfedecek.

“Cins kırımı ve hasta tutuklular ana başlıklarımız olacak”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü programlarına dair konuşan HDP Kadın Meclisi Üyesi Belgin Diken, programlar kapsamında sokak sokak ve ev ev gezerek kadınlarla bir araya geleceklerini ifade etti. Renkli anların da yaşanacağı çalışmalarında tek hedeflerinin kadınlara ulaşmak olduğunu söyleyen Belgin Diken, “Sistemin kadınlar üzerinde yarattığı baskılar, cezaevlerindeki hasta tutuklular üzerinde yaratılan ihlaller ve özel savaş politikaları üzerinden alanlara ineceğiz. Bu süreç içerisinde buluşmalarımızda kadınlarla birlikte neler yapabiliriz bu baskıları nasıl yok edip önleyebilirizi konuşacağız” dedi.

“Her il ve ilçenin kendi programları olacak”

Bu sene kutlanacak olan 8 Mart’tı Kürt kadınlar olarak cezaevinde şüpheli şekilde yaşamını yitiren Garibe Gezer ve İzmir’de parti binasında katledilen Deniz Poyraz’a atfettiklerini belirten Belgin Diken, yaşanan şiddet ve kırıma “Artık yeter!” demek için alanlara çıkacaklarının altını çizdi. Belgin Diken, konuşmasının devamında şunlara yer verdi:

“Alanlarda ki sesimiz 8 Mart’ta da ondan öncesinde de herkese gidecek. Bu yönde çalışma ve söyleyişiler alacağız. Programlarımız il il bazında gerçekleşecek her ilçe ve ilin kendine özgü programları olacaktır. Özellikle ev ziyareti ve şölenlere yoğunluk göstereceğiz. Genç kadınlarımızı son dönemde artan fuhuş ve yozlaşma çukuruna karşı bilinçlendireceğiz.”

“Sesimizi alanlarda yükseltelim”

Belgin Diken, TJA ve HDP Kadın Meclisi olarak yapacakları programlara ve final mitingine çağrıda bulundu.

“Bütün kadınlar kendilerine yapılan bu zulme ses çıkarmak için 8 Mart’ta alanlara çıkıp sesini dünyaya duyursun. Hep birlikte bu mücadeleyi beraber yürütelim. Kadınlarımız yapacağımız etkinliklere gelsin. Son yüzyılda çok büyük bir kadın kırımı yaşandı. 8 Mart’ta bu politikalarına ‘dur’ deme günü. Savaşlara da bu politikalara da kadınlar ‘dur’ diyecek. Bizler susmayacağız.”

jinhaagency.com