Kadınlar, feminist mücadele deneyimlerini konuşmak için buluşuyor

  Mor Dayanışma, Türkiye ve dünyadaki feminist mücadele deneyimlerini konu alan, “Patriyarkal Kapitalizm Krizinde Enternasyonal Feminist Mücadele Deneyimleri” başlıklı sempozyum düzenleyecek.

Mor Dayanışma, 14 Ocak’ta İstanbul Kadıköy’de bulunan Müze Gazhane’de “Patriyarkal Kapitalizm Krizinde Enternasyonal Feminist Mücadele Deneyimleri” sempozyumu düzenleyecek. Sempozyuma, Özgür Kadın Hareketi (TJA), Kadınlar Birlikte Güçlü (KBG), Kampüs Cadıları ve emek alanından kadınlar konuşmacı olarak katılacak.

Açılış konuşması ve sinevizyon gösterimi ile başlayacak sempozyum bir gün sürecek. Polonya, İtalya, Lübnan, Fransa, İran ve Türkiye’den konuşmacıların katılacağı sempozyumda, “Dünyada Feminist Mücadele Deneyimleri” ve “Türkiye’de Feminist Mücadele Deneyimleri” ana başlıklarıyla Kürt kadın hareketinin dünü ve bugünü, üniversiteli genç kadın örgütlenme deneyimleri, sendikal mücadelede feminist örgütlenme deneyimleri, evlerden atölyelere feminist mücadele deneyimlerine dair sunumlar yapılacak.

 Sosyal medya hesaplarından sempozyuma dair açıklama yapan Mor Dayanışma, “Dünyanın her yerinde doğayı, insanlığı yıkıma sürükleyen patriyarkal kapitalizmin ya savaş ya erkek şiddeti, ya soykırım ya erkek-devlet şiddeti tezahürleri ile kendini farklı sömürü biçimleriyle gösterdiği şu zamanlarda; dünyanın farklı yerlerinden, Türkiye’deki feminist mücadeleden ve kadın hareketinden çağımıza ışık tutan örgütlü feminist mücadelenin ‘bir çıkış var’ dediği eylem pratiklerine örnekler ve tartışmalar sunmak istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

/Mezopotamya Ajansı/