Lozan’ın 100’üncü yılında ‘Jin Jiyan Azadi’ paneli düzenlenecek

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kırılması talebiyle Cenevre’de BM Ofisi önünde devam eden oturma eyleminde bu hafta, Lozan Antlaşması’nın 100’üncü yılı nedeniyle gerçekleştirilecek olan “Jin Jiyan Azadi” paneline katılım çağrısı yapıldı.

Kürtler ve dostları, “Dem dema azadiyê ye” hamlesi kapsamında 25 Ocak 2021’den bu yana her Çarşamba İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Ofisi’nin önünde PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik mutlak tecridin kırılması talebiyle oturma eylemi gerçekleştiriyor.

Place des Nations Meydanı’nda bugün de açılan çadır etrafında sürdürülen oturma eylemi boyunca Abdullah Öcalan’ın özgürlük paradigmasını kaleme aldığı kitapları çevredekilere dağıtılırken, kamuoyuna bilgilendirme yapıldı.

Bu hafta düzenlenen eylem 17 Nisan’da Duhok’ta katledilen Kürt yurttaş Hüseyin Türeli, 7 Nisan’da Zap’ta yaşamını yitiren Bilal Mihemed Elî (Botan Goyî), 16 Nisan’da Serhed’te yaşamını yitirdiği açıklanan Sevilay Akyıldırım (Hêjar Zozan) ve Orhan Kalabalık (Bager Baz) şahsında 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı.

‘TECRİT ARTARAK DEVAM EDİYOR’

Buradaki basın açıklamasında konuşma yapan Cenevre Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı Mehmet Latif Çelebi, 25 ayı aşkın süredir Kürt halkı olarak Abdullah Öcalan’dan haber alınmadığını hatırlatarak, yine bu çerçevede düzenlenen eylemlerin yetersiz olduğuna vurgu yaptı. Çelebi, “Önderliğimiz üzerinde sürdürülen bu ağır tecrit işkencesi her geçen gün artarak devam ederken aynı oranda Kürt Özgürlük Mücadelesi’nin sürdürüldüğü direniş alanlarına saldırılar gerçekleştirilmektedir” diye konuştu.

SALDIRILARA TEPKİ

PKK’nin eylemsizlik kararına rağmen saldırıların sürdüğünü dile getiren Çelebi, faşist rejimin hiç bir sınır tanımadığını vurguladı. Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere de değinen Çelebi, seçimlerin önemine dikkat çekerek, yürütülecek çalışmalara katılım çağrısı yaptı.

LOZAN’IN 100’ÜNCÜ YILINDA ‘JİN JİYAN AZADİ’ PANELİ

21 Nisan’da Lozan Antlaşması’nın 100’üncü yılı etkinlikleri kapsamında Rumine Sarayı’nda düzenlenecek olan “Jin, jiyan, azadi” paneline çağrı yapan Eşbaşkan Tuba Yılmaz’ın konuşması sonrası sırtlarını BM’ye dönen eylemciler, sloganlarla oturma eylemine geçti.

 

/MA/