Nagihan Akarsel son yolculuğuna uğurlandı

Jineoloji Akademi Merkezi Üyesi Nagihan Akarsel, “Jin, jiyan, azadî” sloganıyla son yolculuğuna uğurlandı.

Güney Kürdistan’ın Süleymaniye kentinde 4 Ekim’de Türk devletince katledilen Jineoloji Araştırma Merkezi Üyesi, Gazeteci ve Yazar Nagihan Akarsel’in cenazesi, sabah saatlerinde yapılan otopsi işlemlerinin ardından doğduğu Cihanbeyli ilçesine bağlı Gölyazı (Xelikan) köyüne getirildi. Kadınların zılgıtlarıyla karşılanan cenaze, yine kadınların omuzlarında köy mezarlığına götürüldü.

‘MÜCADELESİNİ SONUNA KADAR SÜRDÜRECEĞİZ’

Türk askerlerinin Akarsel’in fotoğrafının taşınmasını engellemesine karşı direnen kadınlar, fotoğrafla beraber yürüyüşe geçti. “Jin, jiyan, azadî” yazılı dövizlerin taşındığı ve sloganın atıldığı yürüyüşün ardından halk, mezarlığa geçti. Burada konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, “Nagihan hepimiziz. Nagihan’ı katletmiş olabilirler. Bizler Nagihan’ın yoldaşları olarak onun bıraktığı mirası devralıp, sonuna kadar mücadelesini sürdüreceğiz” dedi.

Asker ablukası ve engellemelerine rağmen dini vecibeleri yerine getirilen Akarsel’in cenazesi, sloganlar eşliğinde defnedildi. Akarsel’in mezarına karanfiller ve mor şal bırakan kadınlar, daha sonra aile evine geçti.

Akarsel Ailesi, taziyeleri evinde kabul ediyor.

 

/ANF/