Rojhilat’ta ‘jin, jiyan, azadî’ direnişinde yakınlarını kaybedenler Jîna Emînî’nin mezarını ziyaret etti

İran ve Rojhilat (Doğu Kurdistan) kentlerinde “jin, jiyan, azadî” isyanı tüm baskı ve gözaltılara rağmen devam ediyor. Öğretmen ve işçiler, birçok kentte hakları için eylemler düzenledi.  

EMÎNÎ’NİN MEZARINA ZİYARET 

Kürt kadını Jîna Emînî’nin Seqiz kentinde bulunan Ayçi Mezarlığı’ndaki mezarı, özgürlük talep edenler ve isyanında yaşamını yitirenlerin akrabaları tarafından ziyaret edildi. Mahabad’taki gösterilerde yaşamını yitiren Simko Mewludi’nin ailesi de Emînî’nin mezarını ziyaret ederek, gösterilerde yaşamını yitirenleri andı.

ZORUNLU BAŞÖRTÜSÜNE KARŞI PROTESTO

İran rejiminin zorunlu başörtüsü konusundaki tüm baskılarına rağmen kamusal alanlarda başörtüsüz dolaşan kadınların sayısı her geçen gün artıyor. Çok sayıda kadın, zorunlu başörtüsüne tepki olarak Newroz kutlamalarında başörtüsüz fotoğraflarını çekerek, dijital medya hesaplarında paylaştı.

İran parlamentosundaki bazı partilerin, zorunlu başörtüsünün kapsamının genişletilmesi için hazırladığı yasa tasarısına da protesto edildi. Yasa tasarısı, yasakları ihlal eden kadınlara 500 bin ila 3 milyar tümen para cezası kesilmesini öngörüyor. 

İranlı gazeteci Muhammed Aqazade, konua dair Twitter hesabından bir mesaj yayınlayarak, “Kendi hükümetinizde nasıl bir tablo sergiliyorsunuz? Bir insanın canını almanın bedeli 900 milyon tümen iken kadınların birkaç saç telinin görünmesini 3 milyar tümen olarak cezalandırıyorsunuz” şeklinde tepki gösterdi.

 

/MA/