Rojin bugün 20 yaşına girdi

Kobani’de 25 Aralık tarihinde Türkiye’ye ait SİHA saldırısında yaşamını yitiren gençlerden yalnızca biriydi Kobanili Rojîn. Saldırıda yaralanan Feyruz ve anne Wehîde Mustefa’nın Rojîn’in doğum gününde ortak mesajı “anısını yaşatacağız” oluyor.

Kentin doğusunda yer alan Ş. Peyman mahallesinde 25 Aralık günü insansız silahlı hava aracı ile Türkiye tarafından gerçekleşen saldırıda yaşamını yitiren Rojîn Ehmed 20 yaşına bastı… Koban,i’de gerçekleşen saldırıda Viyan Kobanê, Nûjiyan Ocalan, Rojîn Îso, Merhef, Welîd ve Mesud yaşamlarını yitirdi.

Rojavalı gençlerin cenazeleri Eyn Îsa, Kobani ve Şehba’da düzenlenen kitlesel törenlerle toprağa verildi.

Katliamda yaşamını yitiren Rojîn bugün 20 yaşına giriyor. 4 kız ve 4 erkek kardeşin yedincisi olarak Kobani’nin Leqleqo köyünde 2002 tarihinde dünyaya gelmiş Rojîn Ehmed Îsa. 25 Aralık’ta meydana gelen saldırı sırasında kardeşi Feyrûz da yaralanarak kurtuluyor.

Kardeşi Rojîn Ehmed Îsa’yı ve onu son gördüğü günü Feyrûz Ehmed Îsa anlatıyor bize. 25 yaşındaki Feyruz, “Biz gençler olarak Kobanili aileleri ziyaret ediyorduk. Kardeşimle birlikteydik. 9 genç arkadaştık. Ziyaret ettiğimiz evlerden birinde bahçede otururken tüm hayatım değişti. Saldırı sırasında bayılmışım, gözlerimi açtığımda kardeşim ve arkadaşlarım cansız yatıyorlardı. Komşuların yardımı ile oradan kaldırılıp hastaneye götürüldüm” diyerek yaşadığı bir kaç saniyenin tüm yaşamını değiştirdiğinin altını çiziyor Feyruz.

 

“Mücadelemize devam edeceğiz”

Kardeşi Rojîn ile birlikte devrimci genç kadın çalışmalarında yer aldıklarını belirten Feyruz, “Mücadelemize her ne olursa olsun devam edeceğiz. Asla durmayacağız. Kobani’ye ilk kez saldırı olmuyor ve bizler ilk kez şehadet vermiyoruz. Her gün saldırılarla halkımız katlediliyor. Ayağımdan yaralandım ve ayağa kalkar kalkmaz kardeşimin ve arkadaşlarımın mücadelesini yürütmeye devam edeceğim”diyor.

“Mirasını yaşatmak mecburiyetindeyiz”

Rojîn’in annesi 60 yaşındaki Wehîde Mustefa ise, kızının Genç Kadın Birliği ve Devrimci Gençlik Hareketi içerisinde uzun yıllardır çalışma yürüttüğünü bundan gurur duyduğunu anlatıyor. “Evimden 10’ncu kez şehit cenazesi çıktı, başım dik. Biz sadece miraslarını yaşatmak mecburiyetindeyiz” diye konuşuyor.

/Berçem Cudi- Jinhaagancy/