SDG: Komutan Mizgin Kobani Türkiye’nin SİHA saldırısı sonucu hayatını kaybetti

Suriye Demokratik Suriye Güçleri (SDG) Basın İrtibat Merkezi, Türkiye’ye ait bir SİHA’nın 2 Temmuz günü düzenlediği hava saldırısında SDG komutanlarından Siham Mislim’in (Mizgin Kobani) hayatını kaybettiğini bildirdi.

SDG açıklamasında şöyle denildi:

“ 2 Temmuz’da işgalci Türk devleti ve çeteleri, Rakka’da bir araca silahlı insansız hava aracıyla saldırı gerçekleştirdi. Saldırı sonucunda SDG komutanlarından Mizgîn Kobanê şehit düştü ve iki arkadaşı ise yaralandı. Şehit Mizgîn Kobanê’nin ailesine başsağlığı diliyor, işgali sonlandıracağımızı, devrimi savunma mücadelesini büyüteceğimizi ve şehitlere özgür ülkeyi kuracağımız sözünü tekrarlıyoruz. Yaralı arkadaşlarımıza acil şifalar diliyoruz…

Komutan Mizgîn Kobanê (Sîhem Mislim), özgür Kürdistan hayalleri ve özgürlük arayışları için Rojava Devrimi’nin başlangıcında devrime katılıyor. Kobanêli direniş savaşçısı olan Komutan Mizgîn Kobanê, Kobanê’de yurtsever bir ailenin içinde büyüyor. Komutan Mizgîn, Kobanê’de özgürlük mücadelesinin ruhuyla devrimci adımlar attı, bütün yaşamında onurlu bir yaşamın hatırası ve inancıyla işgalcilere asla teslim olmadı. Aynı zamanda duygularını ve bilincini büyüterek direnişin bir simgesi haline geldi. Özgür kadın çizgisinde güçlü bir kadın olarak kendisini örgütlemiş ve bu güçle Halep’ten Serêkaniyê’ye kadar özgürlük mücadelesini süslemiştir.

‘KESKİN SAVAŞ ZEKASIYLA DÜŞMANIN KORKULU RÜYASI OLDU’

Halep savaşında edinmiş olduğu deneyimleri, görev yaptığı tüm alanlardaki yoldaşları ve savaşçılarıyla paylaşarak, kadın devrimci ve savaşçıları her gün hedef alan işgalci saldırılara karşı devrimci kadının duruşunu öğretti. Keskin savaş zekasıyla ve kadın kurtuluş felsefesiyle bütün şehitler gibi işgalcilerin korkulu rüyası oldu.

QSD güçleri olarak, yoldaşımız Mizgîn Kobanê’nin ailesine başsağlığı diliyoruz. Bir kez daha bütün işgalci güçlere söylüyoruz ki, şehitlerimizin anılarıyla büyüyoruz ve şehitlerin intikamını almak yoldaşlık ve devrim görevimizdir. Bu temelde yoldaşımız Mizgîn Kobanê’nin ve bütün şehitlerin intikamını özgürlük ve savaşçı kadınların düşmanlarından alacağız.

Komutan Mizgîn Kobanê, devrimin başlangıcından şehit düştüğü bu güne kadar büyük bir sevgiyle ve tereddüt etmeden emek verdi ve savaştı. Yoldaşları ve savaşçılar olarak aynı ruh ve kararlılıkla mücadele edecek, işgalcilerin tehdit ve saldırını kabul etmeyecek, şehitlerimizin öğrettiği gibi direnecek ve şehitlerimizin kanıyla yaratılan devrimi savunacağız. İşgalcilerin her yönden halkımıza, ülkemize ve devrimimize saldırdığı bu dönemde, halkımızın her zamankinden daha fazla yurtseverlik görevine ve özgür ülkenin teminatı olan devrimci halk savaşına göre ayağa kalkacağına olan inancımız tamdır.”

Şehidin kimlik bilgileri şöyle:

Kod adı: Mizgîn Kobanê

Adı soyadı: Sîham Mislim

Anne adı: Emîne

Baba adı: Ehmed

Doğum yeri ve tarihi: Kobanê/1990

Şehadet yeri ve tarihi: Reqa/02.07. 2022