Türkiye’de yılın ilk 6 ayında 130 kadın öldürüldü

HD İzmir Şubesi Kadın Komisyonu, Ege bölgesinde son 4 ayda 213 kadın hakkı ihlallinin yaşandığını açıkladı. 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi Kadın Komisyonu, Ege bölgesinde son 4 ay içerisinde kadınların yaşadığı hak ihlallerine ilişkin hazırladığı raporu açıkladı. Dernek binasında yapılan açıklamada Kadın Komisyonu üyesi Cemile Karakaya konuştu.
130 KADIN KATLEDİLDİ
İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinin sonra kadına yönelik şiddet, tecavüz ve ölümlerin arttığına dikkati çeken Karakaya, ülkede 2021 yılının ilk 6 ayında 130 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü belirtti. Karakaya, sözleşmenin feshi sonrası ise 100’e yakın kadının katledildiğini ifade etti.
4 AYDA 213 İHLAL
Karakaya, 4 aylık raporda yer alan ihlalleri ise şöyle sıraladı: “Kayıp kadın 4, tehdit ve hakaret 9, yaşam hakkı ihlali 22, fuhuşa zorlama 51, öldürme girişimi 2, devlet görevlilerinin kadına şiddet ve istismar tacize müdahale etmeyişi 11, yaşam güvenliğini tehdit ve öldürme tehdidi 7, şüpheli ölüm ve intihar 8, kadın giyimine saldırı 2, çocuk hamileliği 1, çocuk hamileliğinde çocuğa baskı 1, darp şiddet yaralama 35, çocuk cinsel istismar 7, çocuk fuhuşa zorlama 1, çocuğa zorla uyuşturucu kullandırtma 1, cinsel taciz ve saldırı 7, yargının erkek desteği ve cezasızlar 14, engelli bireye cinsel saldırı 3, kadının evini kundaklama 3, medyada erkek dili taciz, tecavüz güzellemesi, tehdit ve yalan haber 5, kadın eylemlerine kolluk saldırısı 2, öz savunmaya ceza 2, zorla evlendirmeye çalışma 1, hapishanelerde kadın yaşam ihlalleri 3, hapishanelerde kadın zorunlu kişisel bakım sorunu 1, hapishanelerde kadınlara keyfi uygulamalar 3, hapishanelerde kadın can güvenliği sorunu 2, hapishanelerde psikolojik ve fiziksel şiddet 2, hapishanelerde taciz 2, kadın aktivistlere kolluk tarafından baskı 1. Toplam hak ihlali 213’tür.”
/MA/