Ayla Akat Ata: Savunma hakkımız engelleniyor

Kobanê Davası’nda konuşan Ayla Akat Ata, cezaevinde artan ihlallere dikkat çekerek savunma haklarının ellerinden alındığını ve avukatlarının getirdiği evrakların kendisine ulaşmasında sorunlar yaşandığını belirtti.
DAİŞ’in Kobanê’ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te gerçekleşen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş genel başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de bulunduğu 22’si tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobanê Davası’nın 9’ncu duruşması bir günlük aranın ardından 7’nci gününde Sincan Cezaevi Kampüsü duruşma salonunda görüldü.
Savunma evrakları verilmiyor
Selahattin Demirtaş’ın ardından Ayla Akat Ata söz alarak cezaevi eğitim komisyonu tarafından kendisine fotokopi verilmemesi yönünde tebliğ edilen yazıyı okudu. Cezaevindeki hak ihlallerine dikkat çeken Ayla, “Biz adaletin çıkması yönünden dosyaya katkı sunmaya çalışıyoruz. Savunma hangi yolla gelirse gelsin verilmeyeceği ifade ediliyor. Kuruma gelen yazılı her şey bir gün bekletiliyor. Avukatlarımızın bize getirdiği evraklar da bir gün bekletiliyor. İstediğim bir şiir vardı ve son defa verileceğini, bundan sonra vermeyeceklerini söylediler. Savunma hakkımız engelleniyor. Eğitim Komisyonu keyfi bir karar veriyor. Avukatla müvekkil arasına kimse giremez” dedi.
‘Çözüm için idama hazırım’ 
Savcının mütalaasında telefonu hakkında inceleme yapılmasını talep etmesine dair konuşan Ayla, “Babamın vefat ettiği bilinen bir gerçekti. Ben 1 Nisan’ı 2 Nisan’a bağlayan gece Habur sınır kapısından giriş yaptım. Tanığın belirttikleri de herkes tarafından bilinen şeyler. Tanıklara ‘Kadrolu örgüt mensubu ile kadrolu olmayan örgüt mensubu nasıl oluyor?’ diye sormak istiyorum. Kumpas bu ülkede köpeğe bile kuruluyor. Ben bu ülkenin bir evladı olarak siyaset yaptıysam bunlar göz önünde olan şeylerdir. 7-24 takip edilenler için bir belgeye ihtiyaç yoktur. Bizim bu heyetten bir beklentimiz var. Adalet beklentimiz var. Savcı bey telefonumu incelemekle angarya çıkarmasın hepsi var zaten. Yeni bir belge girecek bizi aklayacak olan ardından yine yeni bir gizli tanık çıkacak. Bunlara gerek yok. Siz bize sorun ‘Çözüm olsun siz cezaevinde kalın’ deyin ben idama hazırım’” diyerek sözlerini bitirdi.
‘AYM’nin sorusunu yanıtlayın’
Avukat Hürrem Sönmez, gizli tanık kısmında mahkemenin yanlış yaptığını vurgulayarak, “Tanığın uygulanabileceği en uygun yöntemle dinlenmesi gerekirdi. Bircan Yorulmaz’ın AYM’ye yaptığı başvuruya dair AYM mahkemenize Bircan’ın söz konusu MYK toplantısının yapıldığı sırada orada bulunup bulunmadığına dair sorusunu yanıtlamanız gerekiyor. Müvekkilin toplantıda olmadığı tespit edilmişti ve uçakta olduğu Türk Hava Yolları tarafından” dedi.
‘Reddi hakim’ talebi geri çevrildi
Selahattin Demirtaş’ın reddi hakim talebine dair ara karar kuran mahkeme başkanı, ret talebinin duruşmayı uzatma yönünde olduğu gerekçesiyle ret isteminin geri çevrilmesine karar verdi. Duruşmaya yarına kadar ara verildi.

 

/MA/