Irak: Kadınları birbirine bağlayan bir ruh var

Nur El-Huda Temimi, boşanmış ve eşini kaybetmiş kadınlara iş imkanı sağlamak için terzi dükkanı açtı. Şimdi 50 kadınla birlikte çalışan Nur El-Huda Temimi, burada kadınlarla güçlü bağlara sahip.

Irak Planlama Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamaya göre savaş, terör ve askeri operasyonlar sonucunda Irak’ta eşini kaybetmiş kadın sayısı yaklaşık bir buçuk milyona ulaştı. Boşanma vakalarının artmasıyla birlikte Nur El-Huda Temimi, işsiz olan ve eşini kaybeden kadınlar için bir dikiş dükkanı açma kararı aldı.

Serdema Zêrin dükkanı yöneticisi olan Nur El-Huda Temimi,  kadınlar için mevsimlik değil devamlı bir iş imkanı sağlamak istediği için dükkanı açtığını belirtti. Dükkanda 50 kadın çalışıyor. Kadınların hepsi geçimlerini sağlayabilmek ve çocuklarına bakabilmek için çalışıyor. Kadınları işgücü piyasasına sokmanın rehabilitasyon ve gelişme gerektirdiğini söyleyen Nur El-Huda Temimi, “Kadınları iş sorunlarıyla nasıl yüzleşecekleri, çalışma ortamıyla nasıl başa çıkacakları, haklarını nasıl koruyacakları ve çalışmak için kendilerine verilen görevleri nasıl yerine getirecekleri konusunda eğitmeye özen gösterdim” dedi.

Birbirlerine bağlılar

Aylık verilen maaşın kadınlara yetmesi gerektiğine değinen Nur El-Huda Temimi, “Kadınları birbirine bağlayan bir ruh var. Yardımlaşma ve sevme ruhu kadınları birbirine yakınlaştırıyor. Burada kadınlar bir aile gibi. Güçlü bir arkadaşlık bağı var ve bu kapsamda birbirine yardımcı oluyorlar” diye konuştu. Nur El-Huda Temimi, kadınlar için ekonomik bir dengenin oluşması için devletin projeler yapması gerektiğine değindi.

 

/Nujinha/