İran’da Kürt kadınları Mehsa Amini için ayakta: Gösterilerde 7 Kürt hayatını kaybetti

Mehsa (Jina ) Emini’nin İran ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesinin ardından Rojhılat ve İran kentlerinde başlayan protestolar devam ediyor. Dünkü gösterilerde Zekeriya Khayal ve Farjad Darwishi öldürüldü, yüzlerce kişi yaralandı.

Saqizlı Kürt kadın Jina (Mehse) Emini’nin ölümünün ardından Rojhılat ve İran’da başlayan protestolar Salı gecesi devam etti.

Rojhılat’ın 24 ilinde genel grev ve gösteriler düzenlendi. Gösterilerde, 16 yaşındaki Zekeriya Khayal, Piransar’da, 23 yaşındaki Farjad Darwishi isimli genç ise Urmiye’deki gösterilerde hayatını kaybetti.

Hangaw İnsan Hakları Örgütü, 16 yaşındaki Zekeriya Khayal’in dün gece Piranşar’da düzenlenen protestolar sırasında İran silahlı güçleri tarafından başından vurularak öldürüldüğünü aktardı.

Urmiye kentine bağlı Balo köyünde yaşayan Farjad Darwishi de, Wali Asri Caddesi’ndeki protestolarda güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu yaralandı. Darwishi, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Darwishi’nin cenaze töreni dün gece sıkı güvenlik önlemleri altında yapıldı.

Diğer yandan Divandere’de ilk günkü gösterilerde yaralanan Fuad Qadimi isimli gösterici bugün yaşamını yitirdi.

Hengaw’a göre, son üç gün içinde İran güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu Dewlan, Divandere, Saqiz, Urmiye ve Piranşar’daki gösterilerde en az 7 Kürt gösterici hayatını kaybetti.

Jina Emini’nin öldürülmesini protesto etmek için Rojhılatlı partilerin çağrısı ile Pazartesi günü Rojhılat’ın 24 şehrinde genel grev yapıldı. Grevde esnaf kepenk kapattı, öğrenciler okulu boykot etti, vatandaşlar işe gitmedi. Bir çok kentte halk sokağa çıktı, güvenlik güçleriyle çatıştı. En son gösteriler Urmiye, Maku ve Piranşar kentlerine sıçradı.

Rojhılat’ın İlam, Ewdanan, Malekşahi, Kirmanşan, Ruansar, Ciwanro, Paveh, Kamyaran, Sana şehirlerinde güvenlik güçlerinin tehditlerine rağmen esnaf kepenk kapattı. Dewlan, Qurva, Meriwan, Saqiz, Bane, Divandere, Bijar, Piranşar, Sine, Mahabad, Bokan, Tikab, Urmiye, Şino ve Kotol’da  halk genel greve tamamen uydu.

Hengaw’ın edindiği bilgilere göre, Divandere, Saqiz, Bana, Meriwan, Sana, Kamyaran, Dewlan, Qurva, Tikab, Mahabad, Sine, Maku ve Bokan’da toplam 14 şehirde halk sokaklara çıktı. Dünkü gösterilerde Gösterilerde, 16 yaşındaki Zekeriya Khayal isimli genç Piransar’da, 23 yaşındaki Farjad Darwishi isimli genç ise Urmiye’deki gösterilerde hayatını kaybetti.

Rojhılat ve İran’daki insan hakları aktivistleri protestoların ilk ve ikinci günündeki gösterilerde güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucunda 5 göstericinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Ancak daha sonra yapılan açıklamada ölü sayısının 4 olduğu kaydedildi. Dünkü gösterilerde 2 Kürt gencinin daha yaşamını yitirmesi ve Divandere’deki  gösterilerde yaralanan Fuad Qadimi’nin hayatını kaybetmesiyle can kaybı 7’ye yükseldi.